Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Plaże i kempingi naturystyczne w Chorwacji

Chorwacja bywa nazywana naturystycznym rajem. Jeśli chodzi o liczbę plaż naturystycznych i aprobatę społeczną kraj ten w swojej tolerancji może konkurować w świecie chyba tylko z Hiszpanią. W wielu miejscach wydzielone są oficjalne plaże naturystyczne. W całym kraju jest też kilkadziesiąt kempingów i ośrodków naturystycznych, w tym niektóre z nich wielokrotnie nagradzane i uznawane za najlepsze w świecie.

Plaże naturystyczne w Chorwacji zazwyczaj znajdują się poza centrum głównych kurortów. Jednak w przeciwieństwie do innych państw tutaj naturyści nie są przeganiani na trudno dostępne miejsca. Zazwyczaj plaża naturystyczna zaznaczona jest znanym na całym świecie symbolem FKK. Symbol ten pochodzi od niemieckiego zwrotu Freikörperkultur, co można nieco swobodnie przetłumaczyć jako “kultura wolności ciała”. To właśnie w Niemczech zrodziła się idea naturyzmu.

plaża nudystów na wyspie Hvar w Chorwacji (fot. monoculus)

Co ciekawe Chorwacja pozostaje zieloną wyspą dla naturystów w szeroko rozumianym regionie. Państwa byłego bloku wschodniego, takie jak Czarnogóra, czy Słowenia nie posiadają rozwiniętych stowarzyszeń ani plaż naturystycznych. Z kolei Włosi – ze swoją jakże długą linią brzegową – praktycznie w ogóle nie cenią tego sposobu wypoczywania. To swego rodzaju fenomen. Katolicyzm we Włoszech wcale nie jest tak duży jakby się mogło wydawać. Może więc głównym powodem takiego stanu rzeczy jest małomiasteczkowość tego kraju? Włoscy naturyści każdego roku tłumnie ruszają spędzać wakacje na wybrzeżu Chorwacji lub na chorwackich wyspach. To w zasadzie główny powód dla którego Włosi opuszczają swój piękny kraj i wybierają sąsiednie wybrzeże.

Naturyzm w Chorwacji

plaże nudystów w Chorwacji są niemal w każdej miejscowości (fot. duncan c)

Pierwsza plaża naturystyczna w Chorwacji powstała już na początku XX wieku, gdy w Europie królowała pruderia. Duże zasługi w ustanowieniu plaży mieli Austriacy, którzy w tych czasach wpływali na rozwój dzisiejszej Chorwacji. Historycy zwracają uwagę na fakt, że w 1936 r. na wyspę Rab przyjechał brytyjski król Edward VII. Spędzający wakacje król miał ochotę kąpać się nago w morzu wraz ze swoją małżonką. Zgodę na to wyraziły lokalne władze. Od tej pory plaża w zatoce Kandarola określana jest mianem Engleska plaza.

Dwa lata wcześniej na tej samej wyspie prezydent Międzynarodowej Federacji Naturystów z Wiednia oficjalnie otworzył inną plażę naturystyczną. Jednak różne źródła historyczne podają, że naturyzm praktykowano tutaj już około 1903 r.

Pierwsze kempingi naturystyczne w Europie

Chorwacja okazała się pionierem Naturyzmu także kilkadziesiąt lat później. W latach sześćdziesiątych XX wieku na fali rewolucji obyczajowej w Europie w Chorwacji zaczęły powstawać pierwsze ośrodki i kempingi naturystyczne z prawdziwego zdarzenia. Ich poziom był bardzo wysoki – dobre zakwaterowanie, własne restauracje i stołówki, prywatne plaże i pomosty, baseny, zjeżdżalnie, boiska i place zabaw. W pozostałych krajach Europy takie miejsca dopiero raczkowały i były dostępne wyłącznie dla posiadaczy kart klubowych.

W Chorwacji były to miejsca dostępne dla wszystkich. Wystarczyło zapłacić za pobyt. Tak jest zresztą do dziś. W latach sześćdziesiątych XX wieku ekspansja ośrodków naturystycznych sprawiła, że co roku niewielkie w sumie wybrzeże Chorwacji odwiedzało 100 tys. naturystów!

Plaże naturystyczne w Chorwacji

Nudist Camp Hvar (fot. materiały promocyjne kempingu)

Trudno opisać wszystkie plaże naturystyczne i miejsca przyjazne FKK w Chorwacji, dlatego wybierzemy te najciekawsze i najważniejsze. Pierwszym miejscem godnym polecenia jest wyspa Hvar, a na niej miejscowość Vrboska. Znajduje się tam wiele urokliwych, dyskretnych zatoczek, na których można opalać się nago. W pobliżu jest też kemping naturystyczny Nudist Camp Hvar, który posiada własną plażę.

naturystyczna część plaży Zlatni Rat, Chorwacja (fot. Alex)

W sąsiedztwie wyspy Hvar leży wyspa Brać. W okolicach słynnego Złotego Rogu (Zlatni Rat) na wyspie Brać znajduje się plaża naturystyczna (na zdjęciu powyżej). Plaża znajduje się niespełna kilometr od Złotego Rogu. To jedna z najpiękniejszych plaż naturystycznych w Chorwacji.

Booking.com

Plaże naturystyczne koło Makarskiej

plaża Nugal koło Makarskiej, Chorwacja (fot. Aneta i Arek)

W czasie wakacji jednym z największych kurortów w Chorwacji jest miasto Makarska. Tam także znajduje się plaża naturystyczna. Plaża naturystyczna Nugal znajduje się na obrzeżu miasta, pomiędzy Makarską a miastem Tučepi. Jest to jedna z najpiękniejszych plaż naturystycznych w Chorwacji, z trzech stron otoczona skałami, z przyjemnym laskiem za plecami i krystalicznie czystą wodą (na zdjęciu powyżej).

plaża Dračevac koło Tucepi, Chorwacja (fot. Jano Kiša)

Jeszcze jedna plaża FKK znajduje się pomiędzy miastami Tucepi,  a Podgora. To plaża Dračevac. To kamienista plaża naturystyczna. Schodząc po betonowych schodach na plażę widać napisy “FKK Nudist”. Plaża ma długość około 800 metrów i oddzielona jest od ulicy pasem śródziemnomorskiej zieleni. Na plaży można spotkać turystów z całej Europy – głównie są tam Niemcy, Austriacy i Włosi. Coraz częściej przyjeżdżają także Czesi.

W pobliżu Makarskiej, znajduje się też plaża naturystyczna w miejscowości Baska Voda. Konkretnie plaża jest położona jest na południe od centrum, mniej więcej tuż obok Plaży Oseka, w połowie drogi z Baska Voda do Promajna. Bardzo urokliwe miejsce widoczne na filmie powyżej! Początkującym naturystom nieco przeszkadza ścieżka spacerowa biegnąca górą, ale większość plażowiczów nie przejmuje się tym.

Inne, ciekawe plaże nudystów w Chorwacji

plaża Punta Rata w miejscowości Brela, Chorwacja

Ciekawie sytuacja wygląda w miejscowości Brela. Tam tabliczka kierująca na plażę naturystyczną jest… w pobliżu kościoła. Do plaży trzeba przespacerować się około kilometr od centrum w kierunku zachodnim (można też podjechać samochodem). Plaża jest żwirkowa i otoczona jest skałami. Morze w tym miejscu jest przepiękne i turkusowe, dobrze widać dno. Często naturyści na tej plaży mieszają się z paniami topless lub plażowiczami tekstylnymi.

Tuż za miejscowością Jezera, przy drodze z Tisna do Murteru znajdują się płaskie skały przy morzu, na których lubią opalać się naturyści. Czasem mieszają się oni ze zwykłymi plażowiczami, ale nikomu to nie przeszkadza.

Z kolei na znanej ze swojego imprezowego charakteru wyspie Pag znajduje się wiele zatoczek, na których spotkać można naturystów. Plaża FKK oraz kemping znajdują się w miejscowości Novalja. Pomiędzy miastami Pag i Novalja ciekawa plaża naturystyczna jest w okolicach Pjescene. Znajduje się tam zatoczka dla naturystów z łagodnym zejściem do morza. Plaża znajduje się niedaleko parkingu. Są tam trzy zatoczki, z czego ostatnia – najdalej od parkingu – przeznaczona jest dla osób czujących się swobodnie nago.

Kempingi i ośrodki naturystyczne w Chorwacji

plaża na kempingu Koversada, Chorwacja (fot. Naturist Park Koversada Camping)

Najbardziej znanym, cenionym i najstarszym ośrodkiem naturystycznym w Chorwacji jest Kovarsada (Vrsar) położona w Istrii, na północy Chorwacji. Początkowo był to kamping założony w latach sześćdziesiątych XX wieku. Z czasem – gdy zaczęły zjeżdżać tutaj tłumy – powstały domki typu bungalow, apartamenty wakacyjne, prywatna plaża, molo i boiska do gry w plażową siatkówkę. Kemping posiada także swoją prywatną wyspę. Dziś przyjeżdżają tu ludzie z całej Europy, ale największą grupę stanowią Niemcy, Austriacy, Włosi Czesi i Holendrzy.

 

Zobacz więcej:

kompleks obiektów, basenów i plaż Valalta (fot. Valalta)

Inny popularny ośrodek naturystyczny w Chorwacji to ogromny kompleks Valalta (okolice Rovinj). Komples założony w 1968 r. posiada prywatną plażę (tuż przy morzu żwirkową, a parę metrów dalej z zadbanym trawnikiem, na którym także można wypoczywać). Poza plażą jest tu także zjeżdżalnia, naturystyczna restauracja, trzy baseny, boisko do siatkówki, minigolf i centrum SPA. Ośrodek wyróżnia fakt, że jest tu także marina jachtowa i organizowane są nagie wycieczki statkami. Ponadto wieczorami organizowane są imprezy, koncerty i różnego rodzaju zabawy.

FKK Solaris Camping Resort by Valamar (fot. materiały kempingu)

Warty polecenia jest także FKK Solaris Camping Resort by Valamar, znajdujący się na półwyspie Lanterna, w Istrii, w połowie drogi między miastami Umag, a Poreć. Camping w jednym czasie jest w stanie pomieścić 4000 osób. Na tutejsze plaży – otoczonej śródziemnomorską zielenią – obowiązuje całkowita nagość. Gdy znudzi nam się plażowanie można wypożyczyć rower lub zagrać w siatkówkę plażową.

 

Zobacz więcej:

Kemping Kažela (fot. materiały kempingu)

W mieście Medulin znajduje się FKK Kemping Każela – to około 150 domków kempingowych pod wspólnym szyldem Camping Resort Każela. Do centrum Medulina jest stąd 3 km, ale na terenie campingu jest supermarket, restauracje, pizzeria oraz park wodny z różnymi atrakcjami. Domki na terenie kempingu rozstawione są w różnej odległości od morza. Te położone już 50 metrów od plaży są nieco droższe od pozostałych domków. Oczywiście część tutejszej plaży przeznaczona jest dla naturystów.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *