Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Wakacje na jachcie wśród większości Polaków są synonimem luksusu i jednocześnie niedoścignionym marzeniem. Tego typu wypoczynek kojarzy się z gwiazdami kina, piosenkarkami, czy znanymi piłkarzami. W ostatnich latach wiele się zmieniło w tej kwestii. Mając przynajmniej jedną zaprzyjaźnioną parę, z którą chcielibyśmy spędzić wakacje, może się okazać, że tygodniowy lub dwutygodniowy rejs łodzią, czy jachtem po morzu Adriatyckim będzie kosztował nas podobnie, co hotel czy apartament za ten sam okres.

 

Żeglowanie wzdłuż wybrzeża Chorwacji kusi turystów z całej Europy. Przepiękne miasteczka z czasów Etruskich, duża ilość nieźle przystosowanych marin jachtowych, krystalicznie czysta woda i setki przepięknych wysp, do których można dotrzeć wyłącznie drogą wodną. Gdyby tego było mało, to mając do dyspozycji własny jacht możemy odkrywać urokliwe zatoczki, do których dostęp pieszy lub samochodowy jest bardzo utrudniony.

 

Niewiele jest bardziej romantycznych miejsc, niż całodzienne plażowanie na zatoczce otoczonej skałami i odciętej od reszty świata. Przy odrobinie szczęścia możemy mieć takie zatoczki praktycznie tylko dla siebie, a nawet jeśli gdzieś w pobliżu przypłynie kolejny jacht, to wszyscy się pomieszczą, a czasem nawet sobie nawzajem pomogą. Społeczność osób wypoczywających na morzu różni się od przeciętnych plażowiczów. To ludzie odważni, z pasją i kompletnie nie nastawieni na tanie, komercyjne rozrywki, jakie oferują tłoczne kurorty Adriatyku. Na morzu cenią sobie spokój, swobodę i niezależność.

 

Możliwości żeglowania na jachcie lub łodzi po Chorwacji jest kilka. Także turyści chcący pożeglować jachtem dzielą się na kilka grup. Skupmy się jednak najpierw na tym pierwszym zagadnieniu.

 

Własny jacht lub czarter jachtu w Chorwacji

 

Zasadniczo możliwości pływania po wodach Chorwacji są dwie. Pierwsza to przywiezienie tutaj na samochodowej przyczepie własnego jachtu lub łodzi. Wówczas musimy pamiętać o obowiązkach prawnych. Po pierwsze powinniśmy sprawdzić DMC (dopuszczalną masę całkowitą) własnego pojazdu i zorientować się w aktualnych przepisach Unii Europejskiej, czy nie potrzebujemy dodatkowych uprawnień w prawie jazdy. Ponadto warto wykupić OC na własny jacht lub łódź, nawet gdy w przypadku mniejszych łodzi, chorwackie przepisy tego nie wymagają. Ponadto żeglarz prowadzący jacht w Chorwacji musi mieć patent – co najmniej – tzw. sternika jachtowego. Potrzebna jest także licencja radiooperatora. Dokumenty te wystawione w języku polskim zazwyczaj są wystarczające. Bezpośrednio przed wyjazdem warto sprawdzić aktualne informacje dotyczące przepisów, ponieważ te w ostatnim czasie zmieniały się niemal każdego roku. W 2014 r. wymagany był ponadto to dowód opłacenia navigation safety, potwierdzenie płatności opłaty klimatycznej, świadectwo zdolności żeglugowej jachtu oraz świadectwo własności.

 

Jeśli nie mamy własnego jachtu to możemy go wyczarterować. W Internecie można znaleźć ogłoszenia setek firm z Chorwacji (w tym także polskich firm), które oferują czarter jachtów. Jeśli nie mamy stosownych uprawnień to musimy wyczarterować łódź ze skipperem. Takiemu prywatnemu kapitanowi trzeba będzie zapłacić około 100 euro za dzień. W przypadku większych jachtów lub w szczycie sezonu może to być nawet 200 euro. Czasem firmy czarterujące oferują także wynajęcie hostessy, która umili pobyt na jachcie poprzez przygotowanie posiłków, czy posprzątanie pokładu. To koszt zbliżony do kosztów wynajęcia kapitana.

 

Należy pamiętać, że gdy czarterujemy jacht należy do kosztów wynajmu i kosztów sternika doliczyć także koszty paliwa. Ponadto większość agencji wynajmujących jachty wymaga wpłacenia kaucji (od 1000 do 5000 euro) lub blokuje określoną kwotę na karcie kredytowej. W przypadku dużych jachtów obowiązuje też jednorazowa opłata za sprzątanie jednostki, w tym także wymianę pościeli i wstawienie nowych butli z gazem. Opłata bywa nazywana jako transit log i wynosi od 100 do 150 euro. Mimo, że wynajmowane jachty mają już OC i AC to warto wykupić dodatkowe OC sternika. Przed wynajęciem jachtu podpisuje się protokół zdawczo odbiorczy. Warto dokładnie sprawdzić wcześniej stan jachtu.

 

Wszystkie powyższe formalności przeciętnemu turyście chcącemu wypocząć na morzu mogą wydać się zbyt skomplikowane, a łączne koszty trudne do oszacowania. W takiej sytuacji świetnym wyjściem jest znalezienie firmy organizującej rejsy jachtem po Adriatyku lub wzdłuż wybrzeża Chorwacji. Wówczas płacimy podobnie jak za zakup wycieczki w biurze podróży. W cenę wliczone jest miejsce na jachcie i skipper będący jednocześnie naszym kapitanem, przewodnikiem i opiekunem. Nie musimy się martwić o pozwolenia, formalności, czy nawigowanie, a przy okazji możemy się sporo nauczyć współpracując z naszym kapitanem.

 

Wcześniej warto zapytać, co jest wliczone w cenę. Zazwyczaj opłata nie zawiera kosztów jedzenia na które wszyscy się składają i gotują wspólnie z obsługą jachtu. Czasem nie uwzględnione są opłaty portowe, gdzie jacht jest tankowany, ma wymienianą wodę, a załoga może skorzystać z pryszniców ze słodką wodą. Warto też zorientować się jaką trasę pokona jacht. Czasem jest to pływanie od portu do portu (w ciągu dnia rejs, a nocowanie na marinach), czasem jacht zakotwicza w jakimś urokliwym miejscu, a jeszcze w innych wypadkach jachtu cumuje równie często wokół romantycznych zatoczek, co wokół historycznych miasteczek.

 

Kto wypoczywa na jachcie i jakie panują zasady?

 

Pierwsze skojarzenie? Wilk morski! To tylko część prawdy. Oczywiście dużą grupę osób aktywnie wypoczywających na morzu stanowią tzw. morscy wyjadacze. Wprawieni w sterowaniu jachtem, dobrze pływający lubiący adrenalinę i nowe wyzwania. Często przyjeżdżają do Chorwacji z własnym sprzętem w miesiące mniej oblegane, czyli zasadniczo nie w sierpniu. Często unikają marin na rzecz dzikich zatoczek, gdzie zarzucają kotwicę.

 

Druga grupa to całe rodziny, które poszukują spokojnych wód i trzymają się blisko linii wybrzeża. Raczej chodzi im o to, aby przebywać na spokojnym jachcie i delektować się chwilę, niż żeby pokonywać odległe dystanse i walczyć z falami. W takich ekipach panuje spory konserwatyzm. Panowie sterują i dowodzą jednostką, panie podają piwo i przygotowują posiłki, a dzieci skaczą do wody i pomagają w sprzątaniu pokładu.

 

Trzecia grupa – równie popularna – to młode, romantyczne pary lub grupy przyjaciół. Chodzi im o dobrą zabawę i piękną opaleniznę, dlatego wśród pań strój topless to podstawa udanych wakacji na jachcie. Na takich jachtach półnagim paniom nie przeszkadza nawet obecność obcych panów. Z kolei panowie przed takimi rejsami uparcie sprawdzają w internecie, czy na jachcie także sternik może pić alkohol. Skoki do krystalicznie czystej wody, cumowanie na dzikich plażach, dobra muzyka i długie, wspólnie spędzane na rozmowach wieczory to główne cechy takiej wycieczki.

 

Co nas może zaskoczyć w kwestii organizacyjnej?

 

Po pierwsze wspólne gotowanie. Na jachcie – nawet w większej grupie – wszyscy zrzucają się do wspólnego koszyka i razem robią zakupy, a potem jedzą to samo. Nie każdemu się to na początku podoba, ale takie panują zasady. To nie hotel, ani camping, tylko mała przestrzeń, gdzie tworzy się wspólną ekipę z kompanami w podróży. Jeśli nie odpowiadają nam czyjeś kulinarne gusty? Trudno, musimy próbować się porozumieć.

 

Druga najczęściej poruszana kwestia to swoboda. Słuchanie głośnej muzyki lub w ogóle słuchanie muzyki gdy nie wszyscy sobie tego życzą jest w złym guście. W kwestii swobody najwięcej kontrowersji budzi opalanie topless na jachcie. Jedni bez tego nie wyobrażają sobie urlopu, a inni nie zniosą obecności na pokładzie pani w takim stroju. Co radzą organizatorzy wycieczek w takiej sytuacji? Zazwyczaj tłumaczą, że nawet 6 osobowy jacht ma około 12 metrów. Jeśli osobom siedzącym na rufie topless nie odpowiada, to ta część grupy, której to odpowiada może się wówczas przenieść na przedni pokład (nazywany dziobem czy fordkiem). Tajemnicą poliszynela jest, że przód jachtu to najlepsze miejsce do wypoczywania.

 

Przepisy dotyczące jachtów i łodzi w Chorwacji

 

Bezpieczeństwa tysięcy żeglujących łodzi i jachtów w Chorwacji strzeże służba SAR, która posiada około 50 statków ratowniczych. Do tego chorwacka policja na morzu dysponuję 40 łodziami i motorówkami. Telefon do służby SAR to 9155 a do policji 112. W przypadku dużych wypadków na morzu czasem wsparcia udzielają śmigłowce policyjne, a w krytycznych sytuacjach także wojskowe.

To także może Cię zainteresować:

2 odpowiedzi do “Pływanie: wakacje na jachcie w Chorwacji

  1. Fajny artykuł. Warto byłoby wspomnieć o tym jak mniej więcej wygląda sezon żeglarski w Chorwacji. Na Adriatyku pływa się od początku maja do końca października. Ostatnio nawet sezon się wydłużył, bo firmy organizujące szkolenia żeglarskie zaczynają już od początku kwietnia, a czasem nawet w marcu.

    Poza tym tak trzymać, czekamy na kolejne posty związane z żaglami 🙂

  2. Zdecydowanie jeżeli jedzie się do Chorwacji to przynajmniej raz trzeba wybrać się na jacht czy to samemu jak się posiada wyrobione odpowiednie patenty żeglarskie, a jak nie to sposobem na wakacje na jachcie będzie wynajęcie profesjonalnego skippera, który zatroszczy się o prowadzenie jachtu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.