Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com
Podstrana, Chorwacja

Podstrana – polecane hotele w kurorcie w środkowej Dalmacji. Plaże i atrakcje

prowincja: Dalmacja środkowa, Chorwacja

Opinie na temat chorwackiej Podstrany wśród turystów z Polski są podzielone. Jedni cenią sobie bliskość Splitu oraz długie – chociaż wąskie – plaże. Inni zwracają uwagę na fakt, że przedmieścia Splitu, czyli drugiego pod względem wielkości miasta Chorwacji, to nie jest dobre miejsce na wypoczynek. Ponadto przez całe miasteczko tuż przy plaży przebiega zatłoczona droga numer 8, popularnie nazywana Jadranką albo Magistralą Adriatycką. To trasa biegnąca wzdłuż Adriatyku, jedna z najbardziej hałaśliwych i zatłoczonych dróg w Chorwacji. Jednak kurort ma też mnóstwo zalet.

 

Pierwsze wrażenie po przyjeździe do Podstrany nie jest najlepsze. Miejska zabudowa skupia się wokół jednej głównej drogi – Jadranki. Od niej odchodzą boczne ulice w sezonie wakacyjnym gęsto zastawione samochodami. Wszędzie wokół znajdują się wakacyjne apartamenty na wynajem oraz niewielkie hotele i rodzinne pensjonaty.

Hotele z widokiem na morze i z basenami

Le Meridien Lav Split hotel w miejscowości Podstrana
Le Meridien Lav Split hotel w miejscowości Podstrana

Najbardziej prestiżowy hotel znajduje się przy plaży i jednocześnie przy samym porcie jachtowym, w centrum miejscowości – to pięciogwiazdkowy Le Meridien Lav Split. Ośrodek dysponuje plażą o długości 800 metrów, centrum SPA, saunami, krytym oraz otwartym basenem oraz ogrodem krajobrazowym. Z obiektu roztacza się widok na morze i pobliskie wyspy.

Podstrana, Chorwacja (fot. Visit Podstrana)
Podstrana, Chorwacja (fot. Visit Podstrana)

Ważną zaletą Podstrany jest duża liczba hoteli i apartamentów zlokalizowanych bezpośrednio przy plaży. Znacząca część tego typu obiektów posiada także odkryte baseny. Jeśli zdecydujesz się na nocleg w jednym z takich obiektów, to ruchliwa Jadranka może nie być żadną przeszkodą. Wprost z apartamentu przejdziesz na plażę. Na internetowych forach można znaleźć liczne opinie osób, które właśnie z uwagi na położenie apartamentów, każdego roku wybierają Podstranę, jako cel wakacyjnego wyjazdu.

Malownicza plaża i krystalicznie czyste morze

Podstrana, Chorwacja (fot. John M)
Podstrana, Chorwacja (fot. John M)

Plaża w miejscowości Podstrana jest długa – z małymi przerwami ciągnie się przez całe miasteczko – i wąska. To akurat zaleta. Gdziekolwiek byśmy nie rozłożyli plażowego ręcznika, to i tak będziemy blisko morza. Plaża jest kamienista, a w niektórych miejscach żwirowa. Zejście do Adriatyku jest raczej łagodne. W niektórych miejscach są falochrony, na których wypoczywają turyści, a niektórzy łowią tam ryby.

Podstrana, Chorwacja (fot. Visit Podstrana)
Podstrana, Chorwacja (fot. Visit Podstrana)

Wieczorami wzdłuż plaży turyści odpoczywają w licznych barach i restauracjach. Niewielka odległość do Splitu sprawia, że część osób po dniu spędzonym na plaży, jedzie pospacerować po splickiej starówce.

Podstrana - polecane hotele i apartamenty

hotel Le Meridien Lav w Podstranie
hotel Le Meridien Lav w Podstranie
  • Le Meridien Lav***** – jedyny pięciogwiazdkowy hotel w okolicy. Dość drogi, ale w zamian obiekt oferuje pokoje z balkonami z widokiem na morze, jest tu prywatna 800 metrowa plaża, ogród, taras do opalania, a nawet centrum SPA i kryty basen.
hotel San Antonio w Podstranie
hotel San Antonio w Podstranie
  • Hotel San Antonio**** – sporo tańsza alternatywa. Ten czterogwiazdkowy hotel też położony jest tuż przy plaży. Na dole jest restauracja z tarasem. Jest tu także basen. Pokoje oferują balkon z widokiem na morze. Jest tu darmowy parking i wifi w cenie. Bardzo dobry stosunek jakości do ceny.
Beach Hotel Bozikovina w Podstranie
Beach Hotel Bozikovina w Podstranie
  • Beach Hotel Bozikovina**** – ten hotel także leży tuż przy plaży. Pokoje są klimatyzowane i posiadają balkony. Jest tu taras do opalania i odkryty basen. Bardzo dobre śniadania, bezpłatny parking i darmowe wifi.

Zobacz też na nowy dział: noclegi w Chorwacji przy plaży – polecane hotele i apartamenty.

Booking.com

Podstrana - położenie

Podstrana położona jest bezpośrednio nad Adriatykiem, na przedmieściach Splitu, w Dalmacji. Miasteczko liczy ponad 9 tys. mieszkańców i jest podzielone na kilka dzielnic: Gornja Podstrana, Grbavac, Grljevac, Miljevac, Mutogras, Strožanac oraz Sveti Martin. Zdecydowaną większość mieszkańców (ponad 98 proc.) stanowią Chorwaci.

Co ciekawe w przeciwieństwie do wielu innych chorwackich miast, w Podstranie liczba obywateli rośnie. W ciągu ostatnich 10 lat przybyło tu około 2 tys. mieszkańców. Panuje tu typowo śródziemnomorski klimat. Lato jest gorące, a zimy bywają zazwyczaj deszczowe. Śnieg dla mieszkańców Podstrany jest czymś praktycznie niepojawiającym się.

Podstrana, Chorwacja (fot. John M)
Podstrana, Chorwacja (fot. John M)

Podstrana - plaże, atrakcje, zabytki...

Centrum miejscowości Podstrana

Miasteczko rozciąga się na długości kilku kilometrów wzdłuż wybrzeża. Środkiem Podstrany biegnie Magistrala Adriatycka, powszechnie nazywana Jadranką. To bezpłatna i bardzo widokowa droga krajowa, która łączy ze sobą nadmorskie kurorty Chorwacji. Zabudowa Podstrany jest kameralna. Za wyjątkiem jednego pięciogwiazdkowego hotelu dominują tu niewielkie hotele, pensjonaty i wakacyjne apartamenty na wynajem. Restauracje i bary zlokalizowane są w różnych częściach miasta, ale najwięcej jest ich bezpośrednio przy plaży.

Podstrana, Chorwacja (fot. John M)

Plaże w Podstrana

Miejska plaża jest kamienista, a miejscami żwirowa. Plaża jest stosunkowo wąska, ale rozciąga się niemal przez całą długość miejscowości. Zdecydowana większość plaży, to strefy bezpłatne, chociaż jest także kilka miejsc, gdzie można wypożyczyć leżaki. Wzdłuż plaży usytuowane są bary i restauracje. Zejście do morza jest łagodne.

plaża w miejscowości Podstrana, Chorwacja (fot. Helen Penjam)

Historia

Pierwszymi mieszkańcami tutejszych terenów byli osadnicy z Grecji. Zamieszkiwanie okolicy ułatwiała bliskość znanych od wieków źródeł wody pitnej. Przez kolejne wieki przewijali się tutaj Grecy, Rzymianie, Awarowie, Tatarzy i Turcy. Z burzliwej historii Dalmacji w Podstranie można podziwiać ruiny budynku z czasów rzymskich albo średniowieczne groby znajdujące się w kościele St. Martin.

Jeden z rzymskich pisarzy – Pliniusz Starszy – w I wieku n.e. wspominał Podstranę jako miejscowość, w której mieszkańcy żyją z uprawy ziemi, upraw winorośli, gajów oliwnych i sadów. Do dziś pod tym względem wiele się nie zmieniło. Rolnictwo i produkcja wina wciąż jest jedną z dwóch najważniejszych gałęzi lokalnej gospodarki. Drugą gałęzią – co oczywiste – jest w ostatnich latach turystyka. Nie bez znaczenia jest także fakt, że blisko stąd do Splitu – gospodarczego centrum regionu.

Oficjalnie Podstrana została założona w 1444 r. i podlegała wówczas Republice Wenecji. W latach 1514 – 1686 swoje wpływy tutaj mieli Turcy. W 1806 r. na krótko rządził tu Napoleon, który wkrótce potem został wypędzony przez Austriaków. Po I wojnie światowej i rozpadzie Austro-Węgier Podstrana weszła w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, od 1929 roku znalazła się w Jugosławii. Po rozpadzie Jugosławii, od 1991 r. należy do Chorwacji.

Podstrana, Chorwacja (fot. Helen Penjam)
Podstrana, Chorwacja (fot. Helen Penjam)

Komunikacja

Samochodem

Przykładowo z Warszawy do miejscowości Podstrana w Chorwacji jest ponad 1400 km w jedną stronę. Najwygodniejsza wydaje się być trasa autostradami przez Czechy, Austrię i Słowenię. Mieszkańcy Polski wschodniej – na przykład Rzeszowa lub Lublina – zazwyczaj wybierają podróż przez Słowację i Węgry.

 

Zobacz więcej:

Jadąc przez Chorwację niemal do samego celu dojedziemy autostradą. Należy kierować się tak samo, jak na znacznie większy Split. Obie miejscowości leżą blisko siebie.

We wszystkich krajach tranzytowych, takich jak Czechy, Słowacja, Austria, Węgry lub Słowenia (w zależności od wybranego wariantu podróży) za przejazd autostradami zapłacimy poprzez wykupienie winiety. W Chorwacji (i ewentualnie we Włoszech gdybyśmy wybrali nieco okrężną trasę) za przejazd autostradami płaci się na bramkach autostradowych w zależności od liczby przejechanych kilometrów.

 

Zobacz więcej:

Ciekawostką jest fakt, że duża część kierowców jadących przez Słowację (np. z Rzeszowa do Chorwacji) unika krótkich odcinków autostradowych oraz dróg ekspresowych na Słowacji i nie kupuje w tym kraju winiety. Płatne odcinki mają tam darmowe alternatywy. Jedzie się nieco wolniej, ale dla części turystów budżet wakacyjny jest ograniczony. Trzeba tylko uważać na słowacką policję, która wykorzystuje okazję i skrupulatnie mierzy prędkość zagranicznym samochodom.

Pobliski port

Z pobliskiego portu w Splicie można przepłynąć promem na wszystkie większe pobliskie wyspy oraz do miasta Ankona we Włoszech. Ten wariant podróży często wybierają turyści z Włoch. Zamiast objeżdżać Adriatyk niejako “na około” wybierają prom, a później spędzają urlop na jednej z pobliskich wysp.

Samolotem

Niespełna 30 km od miasteczka Podstrana znajduje się międzynarodowy port lotniczy Split. Lotnisko w Splicie (po chorwacku Zracna luka Split) to jeden z największych międzynarodowych portów lotniczych w tym kraju. Port lotniczy Split obsługuje około 1,7 mln pasażerów rocznie.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *