Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com
Porec, Chorwacja

Porec

prowincja: Istria, Chorwacja

Poreč to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości w chorwackim regionie Istria. Tradycje turystyczne miasto rozwija już od ponad 150 lat. Charakterystyczna starówka skupiona jest na niewielkim cyplu, wysuniętym w głąb morza. Przepięknie wyglądają jasne kamienice, z czerwonymi dachami otoczone błękitnymi wodami Adriatyku. W mieście znajdują się cztery główne plaże. Są one czyste i zadbane, posiadają infrastrukturę w postaci pryszniców i barów. Dwie z plaż mają wydzieloną strefę dla naturystów.

 

Niewielki Poreč w Chorwacji to jedno z tych miast, w których spotykają się kultury chorwacka, włoska i austriacka. Na przestrzeni stuleci Poreč zmieniał swoją przynależność wiele razy. Sam tylko XX wiek przyniósł kilka takich zmian.

Dawny kurort Austrii, dziś duma Chorwacji

Porec, Chorwacja (fot. Armin Rodler)
Porec, Chorwacja (fot. Armin Rodler)

Nieco ponad 100 lat temu na tutejszym wybrzeżu Adriatyku dumnie pływali bogaci Austriacy, którzy cumowali łodzie i jachty w tutejszym porcie, a następnie spędzali wakacje we własnych willach. Później – po zakończeniu I wojny światowej – tereny te przypadły Włochom, a samo miasto na kilkadziesiąt lat zmieniło nazwę na Parenzo. Po II wojnie światowej Poreč trafił w ręce Jugosławii, a po jej rozpadzie w 1991 r. przypadł Chorwacji.

historyczne centrum kurortu (fot. Armin Rodler)

To, jak zmieniały się tutaj kultury doskonale widać spacerując po starówce. Włoskich naleciałości jest tu całkiem sporo. Widać to w architekturze, w detalach na kamienicach i kościołach, a także w lokalnej kuchni. Wciąż 15 proc. mieszkańców na co dzień porozumiewa się w języku włoskim. Przepiękne historyczne centrum skupione jest na niewielkim półwyspie. Można tu spacerować wąskimi alejkami pomiędzy zabytkowymi kamienicami lub przesiadywać na nadmorskim bulwarze z widokiem na krystalicznie czysty Adriatyk.

Poreč odwiedza nawet 700 tys. turystów rocznie

Porec, Chorwacja (fot. Armin Rodler)
Porec, Chorwacja (fot. Armin Rodler)

Nic więc dziwnego, że Poreč jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Chorwacji. Już w latach siedemdziesiątych XX w. Poreč był turystycznym liderem w ówczesnej Jugosławii. Według niektórych statystyk z ostatnich lat miasto odwiedza nawet 700 tys. turystów rocznie. Mimo, że mieszkańców jest tylko 7 tys., to w sezonie wakacyjnym w jednocześnie wypoczywa tu dziesięciokrotnie więcej osób.

plaża w centrum miasta, Porec, Chorwacja (fot. Armin Rodler)

W czasie wakacji najważniejsze są oczywiście plaże. Główną plażą jest tzw. plaża miejska, znajdująca się w centrum Poreč i rozciągająca się od mariny jachtowej na południe. Plaża jest w części żwirowa, a w części składa się z betonowych tarasów z barierkami umożliwiającymi bezpieczne zejście do morza. Są tu bary i bezpłatne prysznice. Wydzielono także część plaży przeznaczoną dla naturystów.

Booking.com

Duży wybór pięknych plaż

plaża w centrum miasta, Porec, Chorwacja (fot. Armin Rodler)

Jeszcze bardziej na południe znajduje się plaża Brulo. Jest żwirowa, znajduje się w delikatnej zatoczce, w otoczeniu drzew sosnowych. Plaża jest czysta i zadbana, dlatego regularnie otrzymuje wyróżnienie Błękitnej Flagi. Przy plaży znajduje się plac zabaw oraz kilka barów. Częściowo na plaży znajdują się betonowe tarasy do opalania.

plaża Brulo w Porecu, Chorwacja (fot. Paul Barker Hemings)
plaża Brulo w Porecu, Chorwacja (fot. Paul Barker Hemings)

Z kolei w północnej części miasta znajdziemy plażę Borik Poreč, z której roztacza się piękny widok na starówkę. Plaża jest kamienista, ale w części jest utwardzona. Obok plaży rośnie gęsty sosnowy las. Istnieje tutaj możliwość wypożyczenia leżaków, a także rowerków wodnych.

plaża Brulo w Porecu, Chorwacja (fot. Paul Barker Hemings)
plaża Brulo w Porecu, Chorwacja (fot. Paul Barker Hemings)

Miasto od lat dysponuje dużą bazą noclegową. Znajdują się tu zarówno wysokiej klasy hotele i apartamenty z basenami, strefą SPA oraz ofertą pełnego wyżywienia, jak i niewielkie pensjonaty lub apartamenty do wynajęcia od lokalnych mieszkańców. W centrum usytuowane są liczne restauracje specjalizujące się głównie w owocach morza i rybach, a także pizzerie, bary i kawiarnie ze stolikami rozstawionymi na świeżym powietrzu. Kurort nie zasypia po zachodzie słońca. To najlepszy czas na spacery wzdłuż morza, zwiedzanie starówki czy wyjście do jednego z miejskich klubów.

Porec tętni życiem nawet po zmroku

Porec, Chorwacja (fot. Armin Rodler)

Najbardziej znany w okolicy to klub Byblos. Znajduje się on przy plaży Zelena Laguna. Został zaprojektowany w 2007 r. przez jednego z najbardziej znanych światowych projektantów – Włocha Marco Lucchi. Byblos jest luksusową dyskoteką goszczącą znanych na całym świecie DJ-ów i piosenkarzy. Jest to jedna z największych dyskotek na obszarze Bałkanów.

lokalne przysmaki w restauracji w Poreču, Chorwacja (fot. Armin Rodler)
lokalne przysmaki w restauracji w Poreču, Chorwacja (fot. Armin Rodler)

W niedalekiej odległości od miasta znajdują się jaskinie dostępne dla zwiedzających turystów. Stalagmity w jaskiniach są znane z ciekawych kształtów jakie przybierają. Podobno jeden z nich przypomina Maryję Pannę, a inny krzywą wieże w Pizie. Piękne są także tereny Istrii wokół miasta Poreč. Dominuje tutaj śródziemnomorska przyroda, a wzdłuż morza rosną lasy sosnowe. Na pagórkowatych przedmieściach znajdziemy także gaje oliwne i winnice. W ostatnim czasie produkcja ekologicznej oliwy z oliwek oraz dobrych jakościowo win zyskuje na znaczeniu dla lokalnej gospodarki.

Booking.com

Porec - położenie

Poreč położony jest w regionie Istria, na północnym-zachodzie Chorwacji, na półwyspie, który z trzech stron otacza Adriatyk. W samym mieście mieszka około 7,5 tys. osób, ale uwzględniając najbliższe przedmieścia można uznać, że żyje tu około 18 tys. mieszkańców. Riwiera Poreč zaczyna się w dolinie rzeki Mirna na północy regionu Istria i ciągnie się przez 37 km aż do kanału wodnego Lim.

W zależności od sezonu około 21 plaż Riwiery Poreč zdobywa regularnie wyróżnienie Błękitnej Flagi, która świadczy o czystości plaży i morza. W lipcu temperatura oscyluje tu wokół 30 stopni w ciągu dnia. Z kolei w grudniu średnio w ciągu dnia jest około 6 stopi.

Porec, Chorwacja (fot. zolakoma)
Porec, Chorwacja (fot. zolakoma)

Porec - plaże, atrakcje, zabytki...

Porec jest jednym z najfajniejszych kurortów w Chorwacji. Jest tu urokliwe centrum, wąskie uliczki, nadmorski bulwar, piękne plaże, a kilka kilometrów za miastem można zwiedzać jaskinię. Północne położenie sprawia, że jest tu blisko z Polski. Czego chcieć więcej? 

Bazylika Eufrazjusza w Poreču

To najbardziej cenny zabytek miasta. Budynek bazyliki wzniesiono w VI w. n.e. Wcześniej w tym miejscu znajdował się kościół z IV w. Bazylika Eufrazjusza stanowi jeden z najlepiej zachowanych przykładów sztuki bizantyjskiej w całej Chorwacji. W świątyni, oprócz mozaik z czasów Bizancjum, znajdują się także dekoracje z XVI wieku. Natomiast cyborium nad głównym ołtarzem pochodzi z XIII wieku. W 1997 r. tutejsza bazylika została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Starówka

Zabudowa starego miasta mimo upływu wieków zachowała swój pierwotny układ ulic z czasów rzymskich. Główne ulice niegdyś przecinające to rzymskie miasto (Decumanus i Cardo Maximus) zachowały się w oryginalnych formach. Do dzisiaj zachowało się kilka fragmentów domów z czasów rzymskich oraz przepiękne pałace z czasu panowania na tych ziemiach Republiki Wenecji.

historyczne centrum kurortu (fot. Armin Rodler)
historyczne centrum kurortu (fot. Armin Rodler)

Plaża miejska

Tutejsza główna plaża rozciąga się od mariny jachtowej w centrum miasta na południe, w stronę wioski Brulo. Plaża w dużej części jest żwirowa, chociaż są także miejsca, gdzie znajduje się beton z drabinkami umożliwiającymi zejście do morza. Przy plaży usytuowane są prysznice i bary. Znajduje się tu także specjalna strefa przeznaczona dla naturystów. Plaża zazwyczaj jest bardzo zatłoczona.

plaża w centrum miasta, Porec, Chorwacja (fot. Armin Rodler)

Plaża Brulo

To żwirowa plaża położona jeszcze bardziej na południe. Zejście do wody jest tu stosunkowo łagodne, dlatego plaża nadaje się dla rodzin z dziećmi. Obok znajduje się kilka barów i plac zabaw. Całość otula las sosnowy.

Plaża Borik Poreč

To kamienista plaża znajdująca się w północnej części miasta. Plaża jest częściowo utwardzona, a obok znajduje się gęsty sosnowy las. Roztacza się stąd widok na panoramę starego miasta. Na plaży można wypożyczyć leżaki i rowerki wodne.

Klub Byblos

To najmodniejszy obecnie klub nocny w Istrii. Znajduje się przy pięknej plaży Zelena Laguna i gości DJ i wykonawców z całej Europy. Wnętrza klubu projektował słynny Włoch – Marco Lucchi.

Jaskinia Baredine

Jaskinia znajduje się w miejscowości Nova Vas (8 km od miasta Porec). To jedna z największych atrakcji turystycznych Istrii. Jaskinia ma głębokość 132 metrów jednak zwiedzać można połowę z tego. Zwiedzanie jaskini trwa około 40 minut. Wewnątrz panuje stała temperatura 14 stopni. Bilet wstępu w 2018 r. kosztował 75 kun dla osoby dorosłej i 45 kun dla dzieci.

Jaskinia Baredine w miejscowości Nova Vas (fot. Armin Rodler)

Historia

Poreč został założony już w V w. p.n.e. Około 177 r. p.n.e. tę niewielką wówczas osadę zdobyli Rzymianie i nazwali ją Julia Parentinum. Historycy zwracają uwagę na fakt, że w IV wieku powstały tutaj mozaiki stworzone przez pierwszych chrześcijan na terenach dzisiejszej Istrii.

 

W 539 r. miasteczko znalazło się w granicach Cesarstwa Bizantyjskiego. Zaczął się wówczas okres stosunkowo dynamicznego rozwoju miasta. To właśnie wtedy w Poreču została wzniesiona Bazylika Eufrazjusza, która w 1997 r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Na przełomie XIII i XIV w. Poreč został zdobyty przez Wenecjan. Był to okres częstych wojen z Turkami. Miasto przeżywało liczne napady nieprzyjacielskich wojsk. W czasach względnego pokoju militarnego region trapiły epidemie różnych chorób zakaźnych.

 

W 1797 r. Poreč znalazł się w granicach Austro-Węgier. Austriacy wkrótce potem zaczęli przekształcać miasto w jeden ze swoich najważniejszych kurortów nad morzem Adriatyckim. Po I wojnie światowej Austriacy utracili Istrię na rzecz Włochów. Włosi zmienili nazwę miasta na włosko brzmiące Parenzo. Po zakończeniu II wojny światowej Poreč wraz z całym regionem Istria znalazł się w granicach Jugosławii. Po rozpadzie tego kraju, od 1991 r. Poreč należy do niepodległej Chorwacji.

Porec, Chorwacja (fot. Xiquinho Silva)

Komunikacja

Samochodem

Poreć oddalony jest o około 1000 km od miast południowej Polski. Najszybsza droga to trasa przez Czechy, Austrię i Słowenię. Mieszkańcy Polski wschodniej mogą wybrać także trasę przez Słowację i Węgry. Należy pamiętać, że podczas podróży we wszystkich krajach tranzytowych (niezależnie od tego, który wariant wybierzemy) należy wykupić winiety jeśli korzystamy z autostrad i dróg ekspresowych. W Chorwacji opłat uiszcza się na bramkach autostradowych w zależności od liczby przejechanych kilometrów.

 

Pociągiem

W przeszłości Poreč miał połączenie kolejowe – koleją wąskotorową – z włoskim Triestem. Jednak linia ta już dawno nie funkcjonuje. Ostatnie kursy odbyły się w 1937 r. Obecnie najbliższa stacja kolejowa znajduje się w miejscowości Pazin.

Samolotem

Najbliższy międzynarodowy port lotniczy znajduje się w Puli, nieco ponad 50 km od Poreča. Ponad 110 km jest stąd do międzynarodowego lotniska we włoskim Trieście.

 

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.