Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Międzynarodowy port lotniczy Osijek to najdalej wysunięte na wschód duże lotnisko w Chorwacji. Lotnisko położone jest około 20 km od centrum miasta Osijek i z punktu widzenia turystycznego nie ma żadnego znaczenia. Region jest na tyle oddalony od Adriatyku, że zupełnie nie przyciąga turystów. Lokalne władze starają się to zmienić i stawiają na turystykę aktywną oraz budowę centrów i basenów termalnych, które w przyszłości przez cały rok mogłyby przyciągać turystów.

 

Lotnisko Osijek obecnie pełni rolę znaczącą wyłącznie dla mieszkańców najbliższej okolicy. Do Zagrzebia jest stąd około 280 km. Z jednej strony to dużo, ale z drugiej – w przypadku planowania podróży samolotem – to tylko nieco ponad 2 godziny jazdy autostradą. Być może dlatego na lotnisku Osijek ruch jest mniejszy niż za czasów Jugosławii. W pozostałych chorwackich lotniskach tendencja jest wręcz odwrotna.

 

Z tutejszego lotniska sezonowo lata rodzimy przewoźnik Croatia Airlines. Oferuje on połączenia do Dubrownika i Splitu. Sezonowo lata też Ryanair do Londyn-Stansted. Połączenia przez cały rok (w wybrane dni tygodnia) oferuje mało znana linia lotnicza Trade Air. Lata ona stąd do czterech chorwackich miast: Zagrzeb, Rijeka, Split i Dubrownik. Ponadto na lotnisku ląduje także linia Sea Air oferująca połączenia do Frankfurtu, Londynu (Stansted) i Stuttgartu.

 

Tutejszy port lotniczy jest w stanie obsłużyć od 200 do 400 pasażerów w ciągu godziny, co rocznie daję liczbę od 100 tys. do 150 tys. osób. W 2015 r. lotnisko obsłużyło zaledwie 25 tys. pasażerów.

 

Jak dojechać z lotniska w Osijek do centrum miasta? 

 

Port lotniczy Osijek organizuje własny transport dla pasażerów z parkingu spod dworca w mieście Osijek pod port lotniczy. Tego typu transport należy rezerwować wcześniej – 24 godziny przed odlotem. Cena za przejazd wynosi 30 kun wg danych z grudnia 2015 r. Rezerwacji można dokonywać codziennie od 8:00 do 15:00 pod numerem telefonu +385 31 514400 lub mailowo: info@osijek-airport.hr

 

Między lotniskiem, a centrum miasta nie ma stałego połączenia linią autobusową. Na tym odcinku nie ma też połączenia kolejowego. Dlatego – dosyć specyficznie – lotnisko proponuje własny transport lub możliwość wypożyczenia samochodu.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.