Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Lotnisko w Splicie (po chorwacku Zracna luka Split) to jeden z największych międzynarodowych portów lotniczych w tym kraju. Port lotniczy Split obsługuje około 1,7 mln pasażerów rocznie. Latają tu przede wszystkim narodowe linie Croatia Airlines, ale także wielu znanych europejskich przewoźników. Lotnisko położone jest niemal nad samym Adriatykiem, przy drodze łączącej Split z miastem Trogir.

 

Lotnisko w Splicie znajduje się tak naprawdę w miejscowości Kaštela, około 24 km na północny zachód od centrum Splitu. W zasadzie dużo bliżej stąd do sąsiedniego Trogiru. Miejscowość ta jest także bardzo znana i chętnie odwiedzana przez turystów.

 

W 2014 r. lotnisko w Splicie obsłużyło 1,7 mln pasażerów rocznie. To daje mu drugie miejsce w Chorwacji pod względem wielkości ruchu pasażerskiego. Więcej pasażerów odprawia tylko stołeczne lotnisko w Zagrzebiu (około 2,4 mln). Niestety w momencie powstawania tego artykułu – w grudniu 2015 r. – nie istniało żadne bezpośrednie połączenie lotnicze łączące któreś z miast Polski ze Splitem. Co ciekawe w ogóle nie ląduje tutaj tak popularny tani przewoźnik lotniczy Ryanair. Można się tylko domyślać, co jest tego powodem.

 

Port lotniczy Split jest ważną bazą dla rodzimych chorwackich linii Croatia Airlines. Linia lata stąd aż do 16 miast. Wśród nich warto wymienić m.in. Amsterdam, Berlin, Brukselę, Paryż, Rzym, Wiedeń, czy Zurych. Rosyjski Aerofłot ma tutaj swoje połączenie z Moskwy. Włoskie linie Air One latają stąd do Rzymu, a Alitalia do Mediolanu. Austrian Airlines obsługuje jedną relację do Wiednia, a British Airways także jedną do Londynu. Nawet sąsiednie Czechy mają swoje bezpośrednie połączenie ze Splitem za sprawą Czech Airlines. EasyJet oferuje tu trzy kierunki do Bristolu, Londynu i Genewy. Niemieckie tanie linie Germanwings obsługują połączenia łączące Split z lotniskami Berlin-Schönefeld, Kolonia/Bonn, Dortmund, Hamburg i Stuttgart. Norwegian Air Shuttle, Scandinavian Airlines System, Ukraine International Airlines oraz tani przewoźnik Wizzair, ale tylko z jednym połączeniem (Split – Londyn-Luton) obsługiwanym sezonowo.

 

Aktualizacja 22.12.2015: w drugiej połowie grudnia 2015 r. PLL LOT zapowiedział uruchomienie dwóch nowych połączeń do Chorwacji. Połączenia wg zapowiedzi mają być realizowane od roku 2016, sezonowo od kwietnia do października. PLL LOT zapowiedział uruchomienie jednego lotu tygodniowo z Warszawy do Zadaru oraz trzech lotów tygodniowo z Warszawy do Splitu.

 

Jak dojechać z lotniska w Splicie do centrum miasta?

 

Transport publiczny z centrum Splitu do portu lotniczego zapewnia prywatna linia autobusowa Pleso Prijevoz. Z uwagi na fakt, że na lotnisku panuje spory ruch, to i same autobusy jeżdżą dosyć często. W Splicie autobus odjeżdża z okolic portu, około 100 m od dworca autobusowego linii dalekobieżnych i pałacu Dioklecjana. Na lotnisku autobusy dojeżdżają pod sam terminal. Na lotnisku autobusy dojeżdżają pod sam terminal. Koszt biletu na ten autobus wynosi 30 kun za przejazd w jedną stronę.

 

Połowę tańszą alternatywą (wg danych z końca 2015 r.) jest autobus komunikacji publicznej łączący Split z Trogirem. To linia numer 37, a bilet na nią kosztuje 15 kun jeśli jedziemy ze Splitu lub 11 kun z miasta Trogir.

Dystans między lotniskiem, a centrum Splitu można pokonać też taksówką. Cena za przejazd to około 250 kun. Jeśli jedziemy w 4 osoby, to te koszty można rozłożyć i cena nie wydaje się być już aż tak wygórowana.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.