Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Port lotniczy Zadar (Zračna luka Zadar / Zadar Airport) obsługuje głównie ruch sezonowy. Jest to związane z nadmorskim położeniem lotniska. Sam Zadar to około 80-tysięczne miasto – nie generuje on więc aż tak dużego ruchu, aby istnienie lotniska było uzasadnione. Jednak dzięki wakacyjnym turystom w Zadarze co roku odprawianych jest około 500 tys. pasażerów.

 

Na lotnisku w Zadarze obecnie ląduje 8 przewoźników lotniczych. Jeszcze do niedawna latał tutaj także polski Eurolot, ale po zamknięciu tej marki z Polski nie ma już bezpośredniego połączenia do Zadaru, wyłączając oczywiście loty czarterowe, które się zdarzają. Zlikwidowane zostały także bezpośrednie połączenia ze Słowacji.

 

Największym hegemonem na tutejszym lotnisku są tanie linie lotnicze Ryanair. Obsługują oni tutaj aż 16 połączeń z dużych miast zachodniej i północnej Europy. Jedno połączenie ma niemiecka Lufthansa, pięć połączeń Germanwings, dwa połączenia rodzima Croatia Airlines. W Zadarze ląduje też sezonowo austriacka linia czarterowa InterSky (także połączenia z dwoma miastami w Austrii). W ostatnim czasie pojawiły się nowe połączenia z Niemcami (za sprawą czarterowych samolotów TuiFly ze znanego biura podróży). Nowością jest także połączenie Zadaru z Barceloną i Rzymem (linie Vueling).

 

Lotnisko w Zadarze położone jest około 7 km na północ od centrum miasta. Lądują tutaj nie tylko turyści udający się do Zadaru, ale także wczasowicze planujący pobyt w pobliskich kurortach, na wyspie Pag, czy nawet w Szybeniku.

 

Aktualizacja 22.12.2015: w drugiej połowie grudnia 2015 r. PLL LOT zapowiedział uruchomienie dwóch nowych połączeń do Chorwacji. Połączenia wg zapowiedzi mają być realizowane od roku 2016, sezonowo od kwietnia do października. PLL LOT zapowiedział uruchomienie jednego lotu tygodniowo z Warszawy do Zadaru oraz trzech lotów tygodniowo z Warszawy do Splitu.

 

Jak dojechać z lotniska w Zadarze do centrum miasta?

 

Autobusy pomiędzy portem lotniczym w Zadarze, a centrum miasta są zsynchronizowane z godzinami odlotów i przylotów na samym lotnisku. Zazwyczaj autobus odjeżdża pół godziny po planowym lądowaniu w Zadarze. Jednak według wielu opinii internautów autobusy pomiędzy lotniskiem, a centrum miasta są mocno zatłoczone.

 

Autobusy na lotnisko z Zadaru odjeżdżają z dworca autobusowego, ze stanowiska numer 8. Autobus na lotnisko zatrzymuje się także na starym mieście (przystanek usytuowany jest w pobliżu starej szkoły technicznej). W przypadku samego lotniska przystanek zlokalizowany jest naprzeciwko głównego wyjścia.

 

Liczba połączeń autobusowych pomiędzy centrum miasta, a lotniskiem jest ściśle powiązana z liczbą lotów. Inny rozkład jazdy obowiązuje w ciągu roku, a inny w lipcu i sierpniu. Ponadto w soboty, kiedy to lotnisko obsługuje większą ilość lotów, liczba połączeń autobusowych jest dwukrotnie wyższa niż w inne dni tygodnia. Cena za bilet w jedną stronę w czasie wakacji 2015 r. wynosiła 25 kun.

 

Wypożyczalnia samochodów na lotnisku i parking

 

Na lotnisku w Zadarze znajdują się także wypożyczalnie samochodów popularnych sieci. Lotnisko dysponuje również parkingiem na ponad 400 samochodów osobowych i na 8 autokarów. Pierwsze 10 minut postoju jest bezpłatne. Pierwsza godzina parkowania to koszt 20 kun, druga godzina postoju to koszt 10 kun, a trzecia godzina – 5 kun. Za każdą kolejną godzinę postoju zapłacimy 2 kuny. Za postój płaci się w gotówce lub kartą, gdy łączna kwota przekracza 50 kun.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.