Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

przepisy drogowe w Chorwacji
przed wyjazdem do Chorwacji warto zapoznać się z lokalnymi przepisami drogowymi (fot. (Mick Baker)rooster, flickr.com) 

 

Przepisy drogowe w Chorwacji generalnie są dosyć zbliżone do zasad europejskich, dlatego Polscy kierowcy czują się na chorwackich drogach stosunkowo spokojnie i bezpiecznie. Jest jednak kilka wyjątków, które mogą nas zaskoczyć. Szczególną ostrożność należy zachować jeśli jedziemy do Dubrownika, ponieważ częściowo będziemy musieli przejechać przez terytorium Bośni i Hercegowiny, czyli kraju który nie należy do Unii Europejskiej.

 

Chorwacka policja bez problemu honoruje polskie prawo jazdy. Oczywiście nie wynika to z żadnej nadzwyczajnej uprzejmości lokalnej drogówki, a z przepisów prawa międzynarodowego. Z uwagi na fakt, że liczba turystów z Polski na chorwackich autostradach jest spora, tamtejsza policja bez większego kłopotu orientuje się w naszych dokumentach. Należy więc pamiętać o tych samych zasadach, co w Polsce. Poza aktualnym dokumentem prawo jazdy należy posiadać także dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym i polisę OC.

 

Czy jadąc do Dubrownika potrzebny jest paszport i zielona karta?

 

Jeśli zamierzamy jechać do Dubrownika będziemy zmuszeni przejechać przez terytorium Bośni i Hercegowiny. Tej kraj jeszcze nie należy do Unii Europejskiej i prawdopodobnie prędko do niej nie wstąpi. Jednak władze Bośni i Hercegowiny pozwalają na przejazd zarówno na podstawie paszportu, jak i dowodu osobistego. Co ważne – zasada ta dotyczy Polaków i mieszkańców większości krajów Unii Europejskiej, ale obywatele spoza Europy muszą mieć paszport.

Jednocześnie służby celne i lokalna policja wymaga, aby polscy kierowcy, którzy przejeżdżają dziesięciokilometrowy odcinek Bośni i Hercegowiny w drodze do chorwackiego Dubrownika, posiadali zieloną kartę. Na terenie Bośni i Hercegowiny ubezpieczenie OC wystawione w Polsce, które działa na terenie Unii Europejskiej, nie ma zastosowania. Mimo, że chodzi o tak krótki odcinek wykupienie Zielonej Karty jest konieczne.

 

Ograniczenia prędkości w Chorwacji

 

W Chorwacji obowiązują następujące ograniczenia prędkości:

  • 50 km/h – w terenie zabudowanym
  • 90 km/h – w ternie niezabudowanym
  • 110 km/h – na drogach szybkiego ruchu
  • 130 km/h – na autostradach

Dodatkowo warto pamiętać, że jeśli holujemy drugi pojazd to nie możemy przekraczać 40 km/h niezależnie od drogi na jakiej się znajdujemy. Lepiej jednak unikać takich sytuacji i przed wyjazdem wykupić odpowiednie ubezpieczenie assistance, które zapewni nam naprawę pojazdu na miejscu awarii lub lawetę do wybranego w okolicy warsztatu.

 

Przepisy ruchu drogowego w Chorwacji

 

przepisy drogowe w Chorwacji
przepisy drogowe w Chorwacji w wielu aspektach są zbliżone do polskich (fot. Lily, flickr.com)

 

Poniżej wyszczególniamy najważniejsze zasady ruchu drogowego w Chorwacji. Oczywiście większość przepisów jest podobna jak w Polsce. Znaki drogowe także są bardzo podobne, w związku z tym turyści nie mają problemów ze zrozumieniem lokalnych zasad.

  • Chorwacka policja, szczególnie ta z lokalnych komisariatów, jest przewrażliwiona na punkcie nieprawidłowego parkowania. Często zdarza się, że samochody, które stoją na zakazie lub blokują ulicę, skrzyżowanie, czy bramę wjazdową na posesję są odholowywane na koszt właściciela na specjalny parking. Ponadto doliczany jest mandat za nieprawidłowe parkowanie, który także należy do wysokich. Nie parkujmy w miejscach niedozwolonych, nawet jeśli inni turyści pozostawili tam swój samochód. W najlepszym razie wraz z grupą innych osób otrzymamy mandaty, a w najgorszym po powrocie nie zastaniemy naszego samochodu.
  • Policja w Chorwacji zwraca też uwagę na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu u kierowcy. Dopuszczalna zawartość to 0,5 promila, ale są wyjątki. Należą do nich kierowcy do 24 roku życia i kierowcy zawodowi. Obydwie te grupy nie mogą mieć w ogóle alkoholu w wydychanym powietrzu (limit 0,0 promila). Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi mandat w wysokości przekraczającej nawet 2000 euro. Można też stracić prawo jazdy na 2 lata lub na 6 miesięcy trafić do więzienia.
  • W Chorwacji – podobnie jak w innych krajach – obowiązuje zakaz korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy. Wyjątkiem jest oczywiście sytuacja, gdy mamy zestaw głośnomówiący, który pozwala nam na rozmowę bez odrywania rąk od kierownicy.
  • Zarówno kierowca jak i wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa w czasie jazdy.
  •  

Inne ciekawe informacje dotyczące zasad ruchu drogowego w Chorwacji dotyczą obowiązku jazdy z włączonymi światłami w zimie. W lecie nie ma takiego obowiązku, ale jest takie zalecenie i większość kierowców stosuje się do tego.

 

Opłaty za autostrady w Chorwacji można uiszczać w kunach lub w euro. Jeśli płacimy w euro to resztę prawdopodobnie otrzymamy w kunach. Więcej na temat opłat za autostrady w Chorwacji piszemy w osobnym dziale.

 

Przed wieloma wiaduktami i mostami i na górskich odcinkach autostrad w Chorwacji znajdują się ostrzeżenia o silnych podmuchach wiatru. Czasem z uwagi na silny wiatr na elektronicznych znakach pojawiają się dodatkowe ograniczenia prędkości. Zdarzały się też sytuacje, gdy ze względu na silne wiatry niektóre odcinki autostrad w Chorwacji były zamykane.

 

Na koniec warto pamiętać, że chorwacka drogówka nie tylko czeka na nas na poboczach dróg i w centrach miast. Autostrady patrolowane są przez nieoznakowane radiowozy różnych marek. Ponadto na autostradach i na drogach krajowych znajdują się fotoradary. Ewentualnie mogą być eskortowani przez policję do najbliższej poczty lub bankomatu.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *