Położona nad samym morzem Pula jest miastem, które słynie w Chorwacji za sprawą najbardziej efektownych zabytków z czasów rzymskich. Niegdyś było to jedno z kilku strategicznych rzymskich miast, położonych nad Adriatykiem. Dziś dumą miasta jest zabytkowy amfiteatr, trzeci pod względem wielkości w Europie, zaraz po rzymskim Koloseum i francuskim amfiteatrze w mieście Nimes. Co ciekawe, potężny amfiteatr wybudowany z marmuru przetrwał w lepszym stanie niż słynniejsze od niego Koloseum.
Pula mająca w przeszłości istotne znacznie wojskowo-handlowe w basenie Morza Śródziemnego była jednym z najpiękniejszych miast rzymskich. Miasto zaczęło tracić na znaczeniu dopiero wtedy, gdy stosunkowo niedaleko stąd zaczął dynamicznie rozwijać się inny port – w Wenecji. Wenecjanie nie znosili konkurencji, więc szybko zdeklasowali tutejszy port przy okazji nieco go okradając z najbardziej wartościowych rzeczy.
Pula - jak zaplanować jednodniową wycieczkę
Położona w północnej części Chorwacji Pula jest częstym celem turystów z Polski. Niekoniecznie warto planować tutaj spędzenie całego urlopu. Chyba lepiej znaleźć apartament lub hotel, gdzieś w pobliżu, na przedmieściach, gdzie będzie jednocześnie wygodna i niezatłoczona plaża. Do Puli można wówczas przyjeżdżać na jednodniowe wycieczki lub na wieczorne spacery po całym dniu plażowania.
Po przyjeździe do miasta najlepiej zaparkować tuż przy amfiteatrze. Wszystkie parkingi w centrum miasta są płatne.
Parking Karolina - obok Amfiteatru w Puli
W nawigacji wprowadź adres: Trg Nimfeja bb, 52100, Pula, Chorwacja
Parking w Puli możliwy jest także przy ulicach. Miejsca parkingowe są dobrze oznakowane. Płatne są w zależności od sezonu, dnia tygodnia i strefy (wyróżnia się trzy strefy – im bliżej historycznego centrum, tym drożej). W sezonie wakacyjnym za parkowanie płaci się również w niedzielę i święta. W zimie w dni świąteczne nie uiszcza się opłat. System jest dosyć zwiły, dlatego aktualne ceny warto sprawdzić
Powyższa mapa obrazuje strefy płatnego parkowania w Puli. Kropkami oznaczone są automaty, w których uiszcza się opłatę.
Pula i historyczne centrum - gdzie dobrze zjeść?
Idąc promenadą wzdłuż portu jachtowego dojdziemy do starówki. Znajdziemy tutaj sklepy, eleganckie butiki, restauracje i kawiarnie, niektóre ze stolikami rozstawionymi na zewnątrz.
Najciekawsza część historycznego centrum znajduje się wokół charakterystycznego łuku triumfalnego – to Slavoluk Sergijevaca, czyli Łuk Sergiusza. To na tej ulicy dzieje się najwięcej. Na schodach przy łuku triumfalnym chętnie w czasie wakacji wypoczywają turyści. Tuż obok znajduje bar z drinkami i drobnymi przekąskami. Można usiąść przy stoliku, na placu, pod białym parasolem.
Dobry "street seafood" w historycznym centrum
Hook and Cook Pula, ul. Sergijevaca 18, 52100 Pula
Za łukiem triumfalnym znajduje się ulica Sergijevaca. W Hook and Cook Pula przy Sergijevaca 18 jedliśmy bardzo dobre burgery, owoce morza i belgijskie frytki. Ceny są przystępne, a obsługa szybka, bo to taki śródziemnomorski fast food. W sam raz na szybką przekąskę w trakcie zwiedzania miasta. Na pewno się nie zawiedziecie.
Świeże panini i sałatki w centrum Puli
Fresh Sandwiches & Salads, ul. Anticova 5, 52100 Pula
Inne godne polecenia miejsce na pyszny i lekki obiad w centrum Puli to Fresh Sandwiches & Salads przy ulicy Anticova 5.
Jak sama nazwa wskazuje miejsce słynie z kanapek panini i bardzo dobrych sałatek. Świetne kanapki, tortille i oryginalne sałatki. Wszystko bardzo nam smakowało. Jedzenie jest świeże i soczyste. Ceny przystępne – szczególnie w porównaniu z innymi miejscami w okolicy. W Fresh Sandwiches & Salads dominują mieszkańcy miasta. Duży plus za to, że lokal nie jest nastawiony tylko na turystów.
Z uwagi na port promowy i przemysł stoczniowy w centrum Puli praktycznie nie ma plaż, a nawet jeśli gdzieś są jakieś zejścia do morza, to zazwyczaj są nieatrakcyjne z turystycznego punktu widzenia.
Pula – gdzie spać? Polecane hotele i kempingi
Na dłuższy pobyt zdecydowanie lepiej wybrać hotel poza ścisłym centrum miasta. Pula to miasto portowe. Fajnie się go zwiedza, przyjemnie wieczorami spacerować po starówce, ale w samym centrum nie znajdziesz plaż. Te są na obrzeżach, dlatego właśnie tam polecam Ci hotele!
- Park Plaza Verudela Pula – 4-gwiazdkowy hotel tuż przy samym morzu. Bardzo dobra cena. Jeśli zamierzasz od czasu do czasu coś ugotować, to warto wybrać studio z aneksem kuchennym. Są tu baseny, bezpłatny parking i bezpłatne wifi. Na terenie kompleksu hotelowego są kawiarnie, supermarket i pizzerie.
- Resort del Mar – ten hotel także położony jest poza centrum miasta i tuż przy morzu. Jest tu basen i taras do opalania. Dużym atutem tego miejsca jest znajdująca się tuż obok bardzo ładna plaża. Apartamenty posiadają aneksy kuchenne. Jest tu parking i bezpłatne wifi. Za dopłatą można zarezerwować pokój z widokiem na morze.
- Park Plaza Histria Pula – trzeci godny polecenia hotel w Puli. Park Plaza znajduje się tuż przy plaży i około 4 km od centrum miasta. Poza wifi i bezpłatnym parkingiem hotel szczyci się dużą strefą spa z basenem (z wodą morską), saunami, łaźnią i gabinetami masażu. Na terenie kompleksu znajduje się kilka restauracji.
Zobacz także inne noclegi w Chorwacji, które polecam swoim Czytelnikom.
Plaże w Puli i w okolicach miasta
Dużą popularnością cieszą się plaże na przedmieściach – w trackie wakacji są tam tłumy. Osoby ceniące ciszę i spokój lub naturyści – których tutaj wielu – chętnie wybierają kamieniste zatoczki. Woda tam ma lazurowy i przeźroczysty kolor, dookoła jest piękna i śródziemnomorska zieleń, a przy tym nie ma tłumu. Takie zatoczki znajdziemy na półwyspie we wschodniej części przedmieść.
Najwięcej ładnych zatoczek jest ok 3-4 km na południe od centrum Puli. Jedna z ładniejszych plaż to zatoka Verudela (widoczna na zdjęciu powyżej), ale godne uwagi są także inne okoliczne plaże i zatoki. Odkrywajcie różne zakątki w trakcie samochodowych wycieczek!
Pula - położenie
Pula – podobnie jak Rzym – położona jest na siedmiu wzgórzach. Po amfiteatrze, położenie na siedmiu wzgórzach to druga analogia do Wiecznego Miasta. Nie bez powodu Pula nazywana jest “chorwackim Rzymem”.
Pula - ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...
Pula okaże się świetnym miejscem na wakacje, jeśli nie wybierzemy hotelu lub apartamentu w samym centrum. Lepiej szukać noclegu gdzieś na obrzeżach, w pobliżu ładnej plaży (polecane miejsca podałem powyżej). Do historycznego centrum Puli warto wybierać się na wieczorne spacery.
Amfiteatr w Puli
Najważniejszy zabytek miasta, który został zbudowany przez cesarza rzymskiego Wespazjana w czasie, gdy panowało tutaj Cesarstwo Rzymskie. Budowa została zakończona w 14 r. n.e. Amfiteatr – nazywany też Areną w Puli – znajduje się w samym centrum miasta, tuż przy porcie. Dobrze widoczny jest zarówno ze starówki, jak i z morza. Pierwotnie budowla mogła pomieścić 23 tys. ludzi. Rozgrywały się tutaj walki gladiatorów. Amfiteatr wzniesiony jest z białego wapienia. Obecnie amfiteatr posiada 5000 miejsc siedzących. Organizowane są tutaj koncerty i inne ważne wydarzenia kulturalne. Odbywały się tutaj koncerty takich gwiazd, jak Luciano Pavarotti, Andrea Bocelli, Jose Carreras, Anastacia, Eros Ramazotti, Norah Jones, Zucchero, Elton John, czy Sting. Raz w roku w amfiteatrze odbywa się festiwal filmowy.
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puli
Trzynawowa katedra wybudowana w XV w. W tym miejscu wcześniej znajdowała się świątynia Jowisza. Warto wejść do wewnątrz. Zachowane tam zostały antyczne kolumny i sarkofag z III w., który stanowi dziś element głównego ołtarza.
Łuk triumfalny w Puli, czyli Łuk Sergiusza
Łuk triumfalny (Łuk Sergiusza) znajdujący się na starówce został wzniesiony w 30 r. p.n.e. Turyści nazywają go też czasem Złotą Bramą . Przy łuku triumfalnym rozpoczyna się zamknięty dla ruchu deptak miejski. Znajdują się tu kawiarnie, restauracje, butiki i sklepy.
Świątynia Oktawiana Augusta
Znajduje się przy miejskim rynku, w miejscu, gdzie dawniej istniało Forum. W oczy rzucają się cztery pięknie zachowane, wysokie rzymskie kolumny. Obecnie w środku można podziwiać wystawę antyczną. W przeszłości był tu kościół, a nawet miejsce spotkań rady miejskiej.
Plaże w Puli
Większość turystów zabytki traktuje jako miły dodatek do miejsca na wakacje, ale jeśli planujemy spędzić w Puli dwutygodniowy urlop, to najważniejsze będą plaże. W centrum praktycznie ich nie ma. W okolicach starówki jest port jachtowy, stocznia jachtowa i port dla promów i statków pasażerskich. Plaże znajdują się poza centrum, te typowe na północ od głównych zabudowań. Z kolei na półwyspie we wschodniej części przemieść znajdziemy ciekawe zatoczki. Plaże są tam w większości kamieniste, czy wręcz betonowe. Przy zatoczkach jest zdecydowanie mniejszy tłok, a woda ma przepiękny śródziemnomorski kolor. Dobrze jest mieć samochód, aby z ekwipunkiem plażowym nie pokonywać dużych odległości. Na etapie planowania wakacji warto rozważyć rezerwację apartamentu poza ścisłym centrum, ale za to w pobliżu jednej z pięknych plaż.
Historia
Pula z podrzędnej wioski w znaczące miasto zaczęła przeistaczać się około II w. p.n.e., gdy pojawili się tutaj Rzymianie. W 43 r. n.e. była to już oficjalna kolonia rzymska. W czasach rzymskich Pula przeżywała największy rozkwit – było to ważne miejsce handlu. Od V w. była tutaj siedziba biskupa, co dodatkowo zwiększało prestiż miasta.
Po upadku Cesarstwa Rzymskiego Pula przeszła pod władanie Bizancjum. W 1145 r. podobnie jak dziesiątki innych miast dzisiejszej Chorwacji, Pula stała się miastem podlegającym Wenecji. W historii Morza Śródziemnego zaczynał się właśnie okres weneckiej dominacji. W międzyczasie mieszkańcy Puli próbowali się buntować przeciwko rządom Wenecjan, ale wszelkie próby protestu zostały szybko stłumione. Prawdopodobnie około XIV miasto nawiedziły epidemię chorób zakaźnych. Wówczas umarła większość mieszkańców, a przeżyło zaledwie około 300 osób.
Wkrótce potem w Puli osiedlili się Bośniacy i mieszkańcy Dalmacji. Uciekali oni przed najazdem Turków. Dopiero w XIX w. nastąpiła odbudowa znaczenia Puli w basenie Adriatyku. Wybudowano wówczas stocznię, która dała pracę wielu ludziom. Jednocześnie powstały inne zakłady przemysłowe, powstawały różnego rodzaju fortyfikacje, a do Puli doprowadzono nawet linię kolejową. W dużej części dzięki połączeniu kolejowemu miasto z każdym rokiem zaczęło zyskiwać na znaczeniu turystycznym.
W 1866 r. była tu główna baza marynarki wojennej Austro-Węgier. Austriacy stracili te tereny po zakończeniu I wojny światowej. Wówczas przypadły one Włochom, jak cała Istria. Po II wojnie światowej Istria wraz z Pulą przypadła Jugosławii, a po jej rozpadzie, aż do dziś należy do Chorwacji.
Komunikacja
Samochodem
Pula położona jest na półwyspie Istria, w północnej części Chorwacji. Mimo, że miasto nie znajduje się przy ważnym szlaku drogowym, to Chorwacji doceniając znaczenie Puli. specjalnie doprowadzili tutaj autostradę A9, która kończy się na przedmieściach miasta. Z Polski jest tu stosunkowo blisko. Przykładowo z Krakowa najdogodniejsza droga wiedzie przez Czechy, Austrię oraz Słowenię. Do pokonania jest wówczas nieco ponad 1000 km. Z Warszawy do Puli jest 1260 km. Mieszkańcy Lublina, czy Rzeszowa chętniej wybierają podróż przez Słowację i Węgry.
Zobacz także:
Wycieczka statkiem
Z tutejszego portu możemy popłynąć statkiem na pobliską wyspę Otok oraz do włoskiej Wenecji. Na taką jednodniową wycieczkę do Wenecji często decydują się plażowicze, którzy spędzają w Istrii dwutygodniowy urlop.
Pociągiem
W Puli znajduje się stacja kolejowa. Odjeżdżają stąd pociągi do miast regionu. Są też (często z przesiadkami) połączenia z innymi głównymi miastami Chorwacji.
Parking w Puli
Duży parking dla samochodów znajduje się pomiędzy amfiteatrem, a portem. Drugi z parkingów jest tuż obok miejsca, z które odpływają statki pasażerskie. Jeśli chcesz zaparkować w samym centrum w pobliżu amfiteatru to w nawigacji wprowadź adres: Trg Nimfeja bb, 52100, Pula, Chorwacja.
Pula - plan miasta do pobrania w PDF
Poniżej znajduje się turystyczny plan miasta Pula do pobrania i wydrukowania. Mapę miasta możesz także zapisać w swoim smartfonie i skorzystać z niej w trakcie zwiedzania Puli bez konieczności drukowania.