Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

amfiteatr w Puli, Chorwacja (fot. Tim Bounds)

Pula

prowincja: Istria, Chorwacja

Położona nad samym morzem Pula jest miastem, które słynie w Chorwacji za sprawą najbardziej efektownych zabytków z czasów rzymskich. Niegdyś było to jedno z kilku strategicznych rzymskich miast, położonych nad Adriatykiem. Dziś dumą miasta jest zabytkowy amfiteatr, trzeci pod względem wielkości na świecie, zaraz po rzymskim Koloseum i francuskim amfiteatrze w mieście Nimes. Co ciekawe, potężny amfiteatr wybudowany z marmuru przetrwał w lepszym stanie niż słynniejsze od niego Koloseum.

 

Pula mająca w przeszłości istotne znacznie wojskowo-handlowe w basenie Morza Śródziemnego była jednym z najpiękniejszych miast rzymskich. Miasto zaczęło tracić na znaczeniu dopiero wtedy, gdy stosunkowo niedaleko stąd zaczął dynamicznie rozwijać się inny port – w Wenecji. Wenecjanie nie znosili konkurencji, więc szybko zdeklasowali tutejszy port przy okazji nieco go okradając z najbardziej wartościowych rzeczy.

Pula - punkt obowiązkowy na jednodniową wycieczkę

Pula, Chorwacja (fot. Andreas März)

Położona w północnej części Chorwacji Pula jest częstym celem turystów z Polski. Niekoniecznie warto planować tutaj spędzenie całego urlopu. Chyba lepiej znaleźć apartament lub hotel, gdzieś w pobliżu, na przedmieściach, gdzie będzie jednocześnie wygodna i niezatłoczona plaża. Do Puli można wówczas przyjeżdżać na jednodniowe wycieczki lub na wieczorne spacery po całym dniu plażowania.

amfiteatr w Puli, Chorwacja (fot. Tim Bounds)
amfiteatr w Puli, Chorwacja (fot. Tim Bounds)

Po przyjeździe do miasta najlepiej zaparkować tuż przy porcie. To tutaj znajdują się największe atrakcje turystyczne. Z jednej strony jest to port pasażerski, a zaraz za nim marina jachtowa. Z drugiej stronie olbrzymiego parkingu znajduje się historyczny amfiteatr – największy zabytek miasta.

Booking.com

Urokliwe historyczne centrum Puli

historyczne centrum Puli, Chorwacja (fot. Andreas März)

Idąc promenadą wzdłuż portu jachtowego dojdziemy do starówki. Znajdziemy tutaj sklepy, eleganckie butiki, restauracje i kawiarnie, niektóre ze stolikami rozstawionymi na zewnątrz. Właściwy deptak, na którym w ciągu sezonu jest wielu turystów zaczyna się mniej więcej w miejscu, gdzie stoi charakterystyczny łuk triumfalny. To na tej ulicy dzieje się najwięcej. Na schodach przy łuku triumfalnym chętnie w czasie wakacji wypoczywają turyści. Tuż obok znajduje się bar z drinkami i drobnymi przekąskami. Można usiąść przy stoliku, na placu, pod białym parasolem.

historyczne centrum Puli, Chorwacja (fot. Antoon Kuper)

Z uwagi na port promowy i przemysł stoczniowy w centrum Puli praktycznie nie ma plaż, a nawet jeśli gdzieś są jakieś zejścia do morza, to zazwyczaj są nieatrakcyjne z turystycznego punktu widzenia.

Plaże w Puli i w okolicach miasta

plaża w zatoce Verudela na przedmieściach Puli, Chorwacja (fot. Christoph Sammer)
plaża w zatoce Verudela na przedmieściach Puli, Chorwacja (fot. Christoph Sammer)

Dużą popularnością cieszą się plaże na przedmieściach – w trackie wakacji są tam tłumy. Osoby ceniące ciszę i spokój lub naturyści – których tutaj wielu – chętnie wybierają kamieniste zatoczki. Woda tam ma lazurowy i przeźroczysty kolor, dookoła jest piękna i śródziemnomorska zieleń, a przy tym nie ma tłumu. Takie zatoczki znajdziemy na półwyspie we wschodniej części przedmieść.

Najwięcej ładnych zatoczek jest ok 3-4 km na południe od centrum Puli. Jedna z ładniejszych plaż to zatoka Verudela (widoczna na zdjęciu powyżej), ale godne uwagi są także inne okoliczne plaże i zatoki.

Booking.com

Pula - położenie

Pula położona jest na półwyspie Istria, w północnej części Chorwacji. W mieście znajduje się ważny port pasażerski – odpływają stąd statki między innymi do Wenecji we Włoszech.

Pula – podobnie jak Rzym – położona jest na siedmiu wzgórzach. Po amfiteatrze, położenie na siedmiu wzgórzach to druga analogia do Wiecznego Miasta. Nie bez powodu Pula nazywana jest “chorwackim Rzymem”.

amfiteatr w Puli - widok od strony morza, Chorwacja (fot. Andreas März)

Pula - ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

Pula okaże się świetnym miejscem na wakacje, jeśli nie wybierzemy hotelu lub apartamentu w samym centrum. Lepiej szukać noclegu gdzieś na obrzeżach, w pobliżu ładnej plaży. Do historycznego centrum Puli warto wybierać się na wieczorne spacery.

Amfiteatr w Puli

Najważniejszy zabytek miasta, który został zbudowany przez cesarza rzymskiego Wespazjana w czasie, gdy panowało tutaj Cesarstwo Rzymskie. Budowa została zakończona w 14 r. n.e. Amfiteatr – nazywany też Areną w Puli – znajduje się w samym centrum miasta, tuż przy porcie. Dobrze widoczny jest zarówno ze starówki, jak i z morza. Pierwotnie budowla mogła pomieścić 23 tys. ludzi. Rozgrywały się tutaj walki gladiatorów. Amfiteatr wzniesiony jest z białego wapienia. Obecnie amfiteatr posiada 5000 miejsc siedzących. Organizowane są tutaj koncerty i inne ważne wydarzenia kulturalne. Odbywały się tutaj koncerty takich gwiazd, jak Luciano Pavarotti, Andrea Bocelli, Jose Carreras, Anastacia, Eros Ramazotti, Norah Jones, Zucchero, Elton John, czy Sting. Raz w roku w amfiteatrze odbywa się festiwal filmowy.

amfiteatr w Puli, Chorwacja (fot. Christoph Sammer)
amfiteatr w Puli, Chorwacja (fot. Christoph Sammer)

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puli

Trzynawowa katedra wybudowana w XV w. W tym miejscu wcześniej znajdowała się świątynia Jowisza. Warto wejść do wewnątrz. Zachowane tam zostały antyczne kolumny i sarkofag z III w., który stanowi dziś element głównego ołtarza.

Łuk triumfalny w Puli

Łuk triumfalny znajdujący się na starówce został wzniesiony w 30 r. p.n.e. Mieszkańcy nazywają go Złotą Bramą. Przy łuku triumfalnym rozpoczyna się zamknięty dla ruchu deptak miejski. Znajdują się tu kawiarnie, restauracje, butiki i sklepy.

Łuk triumfalny w Puli, Chorwacja (fot. Tim Bounds)
Łuk triumfalny w Puli, Chorwacja (fot. Tim Bounds)

Świątynia Oktawiana Augusta

Znajduje się przy miejskim rynku, w miejscu, gdzie dawniej istniało Forum. W oczy rzucają się cztery pięknie zachowane, wysokie rzymskie kolumny. Obecnie w środku można podziwiać wystawę antyczną. W przeszłości był tu kościół, a nawet miejsce spotkań rady miejskiej.

Świątynia Oktawiana Augusta w Puli, Chorwacja (fot. Miguel G.S.)

Plaże w Puli

Większość turystów zabytki traktuje jako miły dodatek do miejsca na wakacje, ale jeśli planujemy spędzić w Puli dwutygodniowy urlop, to najważniejsze będą plaże. W centrum praktycznie ich nie ma. W okolicach starówki jest port jachtowy, stocznia jachtowa i port dla promów i statków pasażerskich. Plaże znajdują się poza centrum, te typowe na północ od głównych zabudowań. Z kolei na półwyspie we wschodniej części przemieść znajdziemy ciekawe zatoczki. Plaże są tam w większości kamieniste, czy wręcz betonowe. Przy zatoczkach jest zdecydowanie mniejszy tłok, a woda ma przepiękny śródziemnomorski kolor. Dobrze jest mieć samochód, aby z ekwipunkiem plażowym nie pokonywać dużych odległości. Na etapie planowania wakacji warto rozważyć rezerwację apartamentu poza ścisłym centrum, ale za to w pobliżu jednej z pięknych plaż.

plaża w zatoce Verudela na przedmieściach Puli, Chorwacja (fot. Christoph Sammer)
plaża w zatoce Verudela na przedmieściach Puli, Chorwacja (fot. Christoph Sammer)

Historia

Pula z podrzędnej wioski w znaczące miasto zaczęła przeistaczać się około II w. p.n.e., gdy pojawili się tutaj Rzymianie. W 43 r. n.e. była to już oficjalna kolonia rzymska. W czasach rzymskich Pula przeżywała największy rozkwit – było to ważne miejsce handlu. Od V w. była tutaj siedziba biskupa, co dodatkowo zwiększało prestiż miasta.

 

Po upadku Cesarstwa Rzymskiego Pula przeszła pod władanie Bizancjum. W 1145 r. podobnie jak dziesiątki innych miast dzisiejszej Chorwacji, Pula stała się miastem podlegającym Wenecji. W historii Morza Śródziemnego zaczynał się właśnie okres weneckiej dominacji. W międzyczasie mieszkańcy Puli próbowali się buntować przeciwko rządom Wenecjan, ale wszelkie próby protestu zostały szybko stłumione. Prawdopodobnie około XIV miasto nawiedziły epidemię chorób zakaźnych. Wówczas umarła większość mieszkańców, a przeżyło zaledwie około 300 osób.

 

Wkrótce potem w Puli osiedlili się Bośniacy i mieszkańcy Dalmacji. Uciekali oni przed najazdem Turków. Dopiero w XIX w. nastąpiła odbudowa znaczenia Puli w basenie Adriatyku. Wybudowano wówczas stocznię, która dała pracę wielu ludziom. Jednocześnie powstały inne zakłady przemysłowe, powstawały różnego rodzaju fortyfikacje, a do Puli doprowadzono nawet linię kolejową. W dużej części dzięki połączeniu kolejowemu miasto z każdym rokiem zaczęło zyskiwać na znaczeniu turystycznym.

 

W 1866 r. była tu główna baza marynarki wojennej Austro-Węgier. Austriacy stracili te tereny po zakończeniu I wojny światowej. Wówczas przypadły one Włochom, jak cała Istria. Po II wojnie światowej Istria wraz z Pulą przypadła Jugosławii, a po jej rozpadzie, aż do dziś należy do Chorwacji.

amfiteatr w Puli, Chorwacja (fot. Tim Bounds)

Komunikacja

Samochodem

Pula położona jest na półwyspie Istria, w północnej części Chorwacji. Mimo, że miasto nie znajduje się przy ważnym szlaku drogowym, to Chorwacji doceniając znaczenie Puli. specjalnie doprowadzili tutaj autostradę A9, która kończy się na przedmieściach miasta. Z Polski jest tu stosunkowo blisko. Przykładowo z Krakowa najdogodniejsza droga wiedzie przez Czechy, Austrię oraz Słowenię. Do pokonania jest wówczas nieco ponad 1000 km. Z Warszawy do Puli jest 1260 km. Mieszkańcy Lublina, czy Rzeszowa chętniej wybierają podróż przez Słowację i Węgry.

Wycieczka statkiem

Z tutejszego portu możemy popłynąć statkiem na pobliską wyspę Otok oraz do włoskiej Wenecji. Na taką jednodniową wycieczkę do Wenecji często decydują się plażowicze, którzy spędzają w Istrii dwutygodniowy urlop.

Pociągiem

W Puli znajduje się stacja kolejowa. Odjeżdżają stąd pociągi do miast regionu. Są też (często z przesiadkami) połączenia z innymi głównymi miastami Chorwacji.

Parking w Puli

Duży parking dla samochodów znajduje się pomiędzy amfiteatrem, a portem. Drugi z parkingów jest tuż obok miejsca, z które odpływają statki pasażerskie.

Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *