Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Położona nad samym morzem Pula jest miastem, które słynie w Chorwacji za sprawą najbardziej efektownych zabytków z czasów rzymskich. Niegdyś było to jedno z kilku strategicznych rzymskich miast, położonych nad Adriatykiem. Dziś dumą miasta jest zabytkowy amfiteatr, trzeci pod względem wielkości na świecie, zaraz po rzymskim Koloseum i francuskim amfiteatrze w mieście Nimes. Co ciekawe, potężny amfiteatr wybudowany z marmuru przetrwał w lepszym stanie niż słynniejsze od niego Koloseum.

 

Pula mająca w przeszłości istotne znacznie wojskowo-handlowe w basenie Morza Śródziemnego była jednym z najpiękniejszych miast rzymskich. Miasto zaczęło tracić na znaczeniu dopiero wtedy, gdy stosunkowo niedaleko stąd zaczął dynamicznie rozwijać się inny port – w Wenecji. Wenecjanie nie znosili konkurencji, więc szybko zdeklasowali tutejszy port przy okazji nieco go okradając z najbardziej wartościowych rzeczy.

Położona w północnej części Chorwacji Pula jest częstym celem turystów z Polski. Niekoniecznie warto planować tutaj spędzenie całego urlopu. Chyba lepiej znaleźć apartament lub hotel, gdzieś w pobliżu, na przedmieściach, gdzie będzie jednocześnie wygodna i niezatłoczona plaża. Do Puli można wówczas przyjeżdżać na jednodniowe wycieczki lub na wieczorne spacery po całym dniu plażowania.

Po przyjeździe do miasta najlepiej zaparkować tuż przy porcie. To tutaj znajdują się największe atrakcje turystyczne. Z jednej strony jest to port pasażerski, a zaraz za nim marina jachtowa. Z drugiej stronie olbrzymiego parkingu znajduje się historyczny amfiteatr – największy zabytek miasta.

 

Idąc promenadą wzdłuż portu jachtowego dojdziemy do starówki. Znajdziemy tutaj sklepy, eleganckie butiki, restauracje i kawiarnie, niektóre ze stolikami rozstawionymi na zewnątrz. Właściwy deptak, na którym w ciągu sezonu jest wielu turystów zaczyna się mniej więcej w miejscu, gdzie stoi charakterystyczny łuk triumfalny. To na tej ulicy dzieje się najwięcej. Na schodach przy łuku triumfalnym chętnie w czasie wakacji wypoczywają turyści. Tuż obok znajduje się bar z drinkami i drobnymi przekąskami. Można usiąść przy stoliku, na placu, pod białym parasolem.

 

Z uwagi na port promowy i przemysł stoczniowy w centrum Puli praktycznie nie ma plaż, a nawet jeśli gdzieś są jakieś zejścia do morza, to zazwyczaj są nieatrakcyjne z turystycznego punktu widzenia. Dużą popularnością cieszą się plaże na przedmieściach – w trackie wakacji są tam tłumy. Osoby ceniące ciszę i spokój lub naturyści – których tutaj wielu – chętnie wybierają kamieniste zatoczki. Woda tam ma lazurowy i przeźroczysty kolor, dookoła jest piękna i śródziemnomorska zieleń, a przy tym nie ma tłumu. Takie zatoczki znajdziemy na półwyspie we wschodniej części przedmieść.

Booking.com

Pula - położenie

Pula położona jest na półwyspie Istria, w północnej części Chorwacji. W mieście znajduje się ważny port pasażerski – odpływają stąd statki między innymi do Wenecji we Włoszech. Pula – podobnie jak Rzym – położona jest na siedmiu wzgórzach. Po amfiteatrze, położenie na siedmiu wzgórzach to druga analogia do Wiecznego Miasta. Nie bez powodu Pula nazywana jest “chorwackim Rzymem”.

Pula - ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

Amfiteatr w Puli

Najważniejszy zabytek miasta, który został zbudowany przez cesarza rzymskiego Wespazjana w czasie, gdy panowało tutaj Cesarstwo Rzymskie. Budowa została zakończona w 14 r. n.e. Amfiteatr – nazywany też Areną w Puli – znajduje się w samym centrum miasta, tuż przy porcie. Dobrze widoczny jest zarówno ze starówki, jak i z morza. Pierwotnie budowla mogła pomieścić 23 tys. ludzi. Rozgrywały się tutaj walki gladiatorów. Amfiteatr wzniesiony jest z białego wapienia. Obecnie amfiteatr posiada 5000 miejsc siedzących. Organizowane są tutaj koncerty i inne ważne wydarzenia kulturalne. Odbywały się tutaj koncerty takich gwiazd, jak Luciano Pavarotti, Andrea Bocelli, Jose Carreras, Anastacia, Eros Ramazotti, Norah Jones, Zucchero, Elton John, czy Sting. Raz w roku w amfiteatrze odbywa się festiwal filmowy.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puli

Trzynawowa katedra wybudowana w XV w. W tym miejscu wcześniej znajdowała się świątynia Jowisza. Warto wejść do wewnątrz. Zachowane tam zostały antyczne kolumny i sarkofag z III w., który stanowi dziś element głównego ołtarza.

Łuk triumfalny w Puli

Łuk triumfalny znajdujący się na starówce został wzniesiony w 30 r. p.n.e. Mieszkańcy nazywają go Złotą Bramą. Przy łuku triumfalnym rozpoczyna się zamknięty dla ruchu deptak miejski. Znajdują się tu kawiarnie, restauracje, butiki i sklepy.

Świątynia Oktawiana Augusta

Znajduje się przy miejskim rynku, w miejscu, gdzie dawniej istniało Forum. W oczy rzucają się cztery pięknie zachowane, wysokie rzymskie kolumny. Obecnie w środku można podziwiać wystawę antyczną. W przeszłości był tu kościół, a nawet miejsce spotkań rady miejskiej.

Plaże w Puli

Większość turystów zabytki traktuje jako miły dodatek do miejsca na wakacje, ale jeśli planujemy spędzić w Puli dwutygodniowy urlop, to najważniejsze będą plaże. W centrum praktycznie ich nie ma. W okolicach starówki jest port jachtowy, stocznia jachtowa i port dla promów i statków pasażerskich. Plaże znajdują się poza centrum, te typowe na północ od głównych zabudowań. Z kolei na półwyspie we wschodniej części przemieść znajdziemy ciekawe zatoczki. Plaże są tam w większości kamieniste, czy wręcz betonowe. Przy zatoczkach jest zdecydowanie mniejszy tłok, a woda ma przepiękny śródziemnomorski kolor. Dobrze jest mieć samochód, aby z ekwipunkiem plażowym nie pokonywać dużych odległości. Na etapie planowania wakacji warto rozważyć rezerwację apartamentu poza ścisłym centrum, ale za to w pobliżu jednej z pięknych plaż.

Historia

Pula z podrzędnej wioski w znaczące miasto zaczęła przeistaczać się około II w. p.n.e., gdy pojawili się tutaj Rzymianie. W 43 r. n.e. była to już oficjalna kolonia rzymska. W czasach rzymskich Pula przeżywała największy rozkwit – było to ważne miejsce handlu. Od V w. była tutaj siedziba biskupa, co dodatkowo zwiększało prestiż miasta.

 

Po upadku Cesarstwa Rzymskiego Pula przeszła pod władanie Bizancjum. W 1145 r. podobnie jak dziesiątki innych miast dzisiejszej Chorwacji, Pula stała się miastem podlegającym Wenecji. W historii Morza Śródziemnego zaczynał się właśnie okres weneckiej dominacji. W międzyczasie mieszkańcy Puli próbowali się buntować przeciwko rządom Wenecjan, ale wszelkie próby protestu zostały szybko stłumione. Prawdopodobnie około XIV miasto nawiedziły epidemię chorób zakaźnych. Wówczas umarła większość mieszkańców, a przeżyło zaledwie około 300 osób.

 

Wkrótce potem w Puli osiedlili się Bośniacy i mieszkańcy Dalmacji. Uciekali oni przed najazdem Turków. Dopiero w XIX w. nastąpiła odbudowa znaczenia Puli w basenie Adriatyku. Wybudowano wówczas stocznię, która dała pracę wielu ludziom. Jednocześnie powstały inne zakłady przemysłowe, powstawały różnego rodzaju fortyfikacje, a do Puli doprowadzono nawet linię kolejową. W dużej części dzięki połączeniu kolejowemu miasto z każdym rokiem zaczęło zyskiwać na znaczeniu turystycznym.

 

W 1866 r. była tu główna baza marynarki wojennej Austro-Węgier. Austriacy stracili te tereny po zakończeniu I wojny światowej. Wówczas przypadły one Włochom, jak cała Istria. Po II wojnie światowej Istria wraz z Pulą przypadła Jugosławii, a po jej rozpadzie, aż do dziś należy do Chorwacji.

Komunikacja

Samochodem

Pula położona jest na półwyspie Istria, w północnej części Chorwacji. Mimo, że miasto nie znajduje się przy ważnym szlaku drogowym, to Chorwacji doceniając znaczenie Puli. specjalnie doprowadzili tutaj autostradę A9, która kończy się na przedmieściach miasta. Z Polski jest tu stosunkowo blisko. Przykładowo z Krakowa najdogodniejsza droga wiedzie przez Czechy, Austrię oraz Słowenię. Do pokonania jest wówczas nieco ponad 1000 km. Z Warszawy do Puli jest 1260 km. Mieszkańcy Lublina, czy Rzeszowa chętniej wybierają podróż przez Słowację i Węgry.

Wycieczka statkiem

Z tutejszego portu możemy popłynąć statkiem na pobliską wyspę Otok oraz do włoskiej Wenecji. Na taką jednodniową wycieczkę do Wenecji często decydują się plażowicze, którzy spędzają w Istrii dwutygodniowy urlop.

Pociągiem

W Puli znajduje się stacja kolejowa. Odjeżdżają stąd pociągi do miast regionu. Są też (często z przesiadkami) połączenia z innymi głównymi miastami Chorwacji.

Parking w Puli

Duży parking dla samochodów znajduje się pomiędzy amfiteatrem, a portem. Drugi z parkingów jest tuż obok miejsca, z które odpływają statki pasażerskie.

Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *