Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Rab – wyspa i miasto

prowincja: Wyspy Chorwacji

Wyspa Rab – położona w północnym regionie Kvarner – jest jedną z ulubionych wśród turystów. Wprawdzie dotrzeć tu można jedynie promem, do którego w wakacje ustawia się spora kolejka samochodów, ale w zamian wyspa oferuje dużą jak na Chorwację liczbę piaszczystych plaż. Jest to także jedna z najbardziej zielonych wysp na Adriatyku. Na turystów czekają tu piaszczyste i kamieniste plaże, a także ponad 120 km szlaków pieszych i oznakowanych ścieżek rowerowych.

 

Największą atrakcją wyspy Rab jest miasto o tej samej nazwie, znajdujące się na zachodnim brzegu. Wizytówką miasta jest urokliwa starówką, gęsto zabudowana na wąskim cyplu, który z trzech stron otoczony jest przez Adriatyk. Ta charakterystyczna zabudowa często pojawia się na pocztówkach i folderach turystycznych promujących wyspę.

Rab - jedno z dwóch najważniejszych miast na wyspie

miasto Rab, Chorwacja (fot. Alessandro Caproni)

Wzdłuż biegnącej przy morzu promenady cumują statki wycieczkowe, promy, jachty i kutry rybackie, a po przeciwnej stronie zatoki znajduje się marina jachtowa. Z kolei po drugiej stronie starówki – od strony otwartego morza – usytuowane są niewielkie plaże żwirowe. W sezonie wakacyjnym są one mocne zatłoczone, ale nie trzeba przecież spędzać tutaj każdego dnia. W okolicy znajduje się pełno malowniczych, nadmorskich zakątków.

życie nocne w mieście Rab, Chorwacja (fot. Manuel Scheikl)

Wieczorami najprzyjemniej spaceruje się wąskimi uliczkami starego miasta. Przy głównej ulicy znajdują się sklepiki, bary i restauracje ze stolikami rozstawionymi na zewnątrz. W sezonie – głównie w weekendy – organizowane są koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Mimo, że wyspę zamieszkuje 9 tys. mieszkańców, to ma ona do zaoferowania miejsca noclegowe dla 20 tys. osób w jednym czasie. Są to nie tylko hotele, pensjonaty i kempingi, ale przede wszystkim apartamenty do wynajęcia i pokoje gościnne.

Booking.com

Wspaniałe historyczne centrum

w oddali widać zabytkową dzwonnicę (fot. Alessandro Caproni)

Najbardziej rzucającym się w oczy zabytkiem miasta Rab jest 27 metrowa dzwonnica wybudowana w stylu romańskim. W starej części warto zobaczyć ponadto pałac Dominis, który został wybudowany w XV wieku, a także żeński klasztor Franciszkanek z barokowym kościołem św. Antoniego. Wewnątrz można oglądać marmurowy ołtarz z podobizną patrona. W czasie wakacji przed kościołem ustawiają się artyści, sprzedający swoje obrazy i jednocześnie malujący.

historyczne centrum miasta (fot. Alessandro Caproni)

Cała stara część miasta Rab uznawana jest za muzeum na otwartym powietrzu. Znajduje się tu wiele kościołów, w tym m.in. romański kościół św. Antoniego, kościół św. Justyny, Katedra Matki Boskiej Wielkiej czy ruiny kościoła św. Krzyża.

Ponad 30 "oficjalnych" plaż na wyspie...

jedna z wielu "ukrytych" małych plaż na wyspie (fot. Alessandro Caproni)

Na chorwackiej wyspie Rab znajduje się ponad 30 oficjalnych, zagospodarowanych plaż, z czego część to plaże piaszczyste. Są także plaże nastawione na młodzież z dyskotekami i klubami obok oraz plaże naturystyczne. Znajdziemy także wiele mniej znanych plaż i zatoczek, gdzie dominuje spokój i nawet w sezonie jest dosyć luźno. Turyści będący na wyspie Rab najchętniej jeżdżą na plażę do miejscowości Lopar, na północnym końcu wyspy. Znajduje się tam dwukilometrowa, piaszczysta plaża Rajska. Plaża Rajska otrzymała wyróżnienie w postaci Błękitnej Flagi, a w 2012 r. telewizja CNN uznała tę plażę za jedną ze 100 najpiękniejszych na świecie.

jedna z wielu "ukrytych" małych plaż na wyspie (fot. Alessandro Caproni)

Miłośnicy intymnego opalania topless, czy po prostu wielbiciele swobody i całkowitego spokoju na plaży odkrywają plaże półwyspu Kalifront na wyspie Rab. Znajdują się tam dziesiątki urokliwych zatoczek i plaż, poukrywanych w cieniu cudownego lasu.

miasto Rab, Chorwacja (fot. Alessandro Caproni)

Jeśli znudzi nam się wypoczynek na plaży, to możemy udać się na spacer w tutejsze góry Kamenjak. Ten niewielki łańcuch górski rozciąga się wzdłuż północno-wschodniej granicy wyspy i chroni wyspę przed napływem chłodnego powietrza z północy. Najwyższy szczyt to Straža (408 m n.p.m.).

Booking.com

Rab - położenie

Wyspa Rab położona jest w północnej części Chorwacji. W przeciwieństwie do sąsiednich wysp nie jest połączona z kontynentalną Chorwacją mostem. Można się tu dostać jedynie promem. Wyspa Rab ma powierzchnię 86 km. kw., a jej długość to 22 km. Linia brzegowa wyspy to ponad 120 km. To wszystko sprawia, że jest to 10 pod względem wielkości wyspa w Chorwacji, którą zamieszkuje na stałe ponad 9 tys. osób.

Mieszkańcy wyspy żyją głównie z turystyki, rolnictwa i połowu ryb. Wyspa może poszczycić się faktem, że jak na warunki chorwackie posiada stosunkowo dużo piaszczystych plaż i terenów zielonych. Wyspa jest delikatnie górzysta – najwyższy szczyt to Kamenjak (408 m n.p.m.).

miasto Rab, Chorwacja (fot. Alessandro Caproni)

Rab - plaże, atrakcje, zabytki...

Spędzając wakacje na wyspie Rab codziennie warto odkrywać inne zatoczki i urokliwe miejsca. Dodatkowym atutem wyspy jest fakt, że stosunkowo dużo jest tu plaż piaszczystych – ze słynną Rajską Plażą na czele.

Starówka miasta Rab

To prawdziwe zagłębie urokliwych alejek i licznych zabytków, otoczone nadmorską promenadą. Można tu podziwiać zabytkowe kościoły (w tym romański kościół św. Antoniego, kościół św. Justyny, Katedra Matki Boskiej Wielkiej czy ruiny kościoła św. Krzyża). Z daleka w oczy rzuca się jeden z symboli miasta – 27 metrowa dzwonnica wybudowana w stylu romańskim. W starej części warto zobaczyć ponadto pałac Dominis, który został wybudowany w XV wieku, a także żeński klasztor Franciszkanek z barokowym kościołem św. Antoniego. Wewnątrz można oglądać marmurowy ołtarz z podobizną patrona. W czasie wakacji przed kościołem ustawiają się artyści, sprzedający swoje obrazy i jednocześnie malujący. Wzdłuż głównej ulicy starówki usytuowane są sklepy, bary i restauracje.

historyczne centrum miasta (fot. Alessandro Caproni)

Rajska Plaża

Najpiękniejszą plażą na wyspie Rab jest dwukilometrowa piaszczysta Rajska Plaża znajdująca się w miejscowości Lopar. Plaża otrzymała wyróżnienie w postaci Błękitnej Flagi, a w 2012 r. telewizja CNN uznała tę plażę za jedną ze 100 najpiękniejszych na świecie.

Plaża Paradise Beach (Rajska Plaża) w Chorwacji

Park Komrčar

Park, który został założony w XIX wieku. Można podziwiać w nim bogactwo śródziemnomorskiej przyrody. Według opinii wielu osób, to jeden z najpiękniejszych parków po tej stronie Adriatyku.

Banjol

To miejscowość oddalona o 2 km od miasta Rab. Banjol słynie z plaż przystosowanych dla dzieci. Znajdują się tu trzy zatoki z płytką wodą i łagodnym zejściem.

Plaża Sahara

Jest to najbardziej popularna plaża naturystyczna na wyspie, znajdująca się nieopodal miejscowości Lopar. Do plaży można dojść od miasteczka leśną drogą w około 30 minut, lub dotrzeć tu droga morską.

Historia

Mieszkańcy wyspy wierzą w legendę, według której z wyspy Rab (a konkretnie z miejscowości Lopar) pochodzi święty Maryn, który z kolei był założycielem San Marino. Z wykształcenia był on kamieniarzem, który w poszukiwaniu pracy wyjechał na drugą stronę Adriatyku. Miał dotrzeć w okolice Rimini, gdzie jako chrześcijanin był prześladowany przez cesarza rzymskiego Dioklecjana. Z Rimini uciekł w pobliskie góry, gdzie założył wspólnotę chrześcijan.

 

W okresie średniowiecza wyspa była częścią Cesarstwa Bizantyjskiego. Przez moment należała do Królestwa Chorwacji, a od 1358 r. przeszła pod panowanie Węgier. W czasie renesansu wyspa Rab należała do Wenecji. Od 1815 r. przeszła pod panowanie Austrii.

 

Do XIX wieku wyspa Rab była zapomniana przez Europę, a lokalni mieszkańcy uważali ją za głęboką prowincję. Dopiero w czasach, gdy panowały tutaj Austro-Węgry, dwaj austriaccy lekarze Schroetter i Frischauf stwierdzili, że tutejszy klimat łagodzi przewlekłe choroby, w tym przede wszystkim choroby układu oddechowego i serca. Był to moment przełomowy. Od tego czasu zaczęły powstawać pierwsze uzdrowiska i plaże. Sukcesywnie zaczęli pojawiać się inwestorzy otwierający skromne hotele i restauracje, a za nimi turyści.

 

Po rozpadzie austriackiego imperium wyspę Rab przyłączono do Włoch, które jednak w 1921 przekazały ją Jugosławii. Od 1991 r. Rab jest częścią niepodległej Chorwacji.

miasto Rab, Chorwacja (fot. Alessandro Caproni)

Komunikacja

Samochodem

Z Warszawy na wyspę Rab jest około 1250 km w jedną stronę, jeśli wybierzemy najwygodniejszą drogę autostradami przez Czechy, Austrię i Słowenię. Ze Śląska do chorwackiej wyspy Rab jest zaledwie 950 km w jedną stronę. To sprawia, że wielu kierowców próbuję tę trasę przejechać w ciągu jednego dnia. Teoretycznie, wyjeżdżając wcześnie rano i jadąc non-stop autostradami jest to możliwe. Kluczowe jest jednak zgranie przyjazdu z godzinami kursów promów na wyspę.

 

Kierowcy ze wschodniej lub południowo-wschodniej Polski często wybierają trasę przez Słowację i Węgry.

 

Zobacz także:

Prom na wyspę Rab

Na wyspę Rab można dopłynąć promem z miejscowości Jablanac do Mišnjak. Należy pamiętać, że w czasie wakacji, szczególnie w soboty i niedziele, tworzą się długie kolejki osób oczekujących na prom. Podróż promem trwa zaledwie 12 minut. Alternatywnym rozwiązaniem są promy dalekobieżne z Zadaru (3,5 h), Korčuli (15 h) czy Dubrownika (18 h), ale ze względu na długi czas podróży są mało popularne.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.