Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com
Rijeka, Chorwacja (fot. Bernhard Wintersperger)

Rijeka – co zobaczyć? Historyczne centrum i atrakcje. Są też ładne plaże

prowincja: Kvarner, Chorwacja

Nadmorska Rijeka to trzecie pod względem wielkości miasto w Chorwacji, słynące z dużego portu, majestatycznej starówki i najstarszego sanktuarium maryjnego w Chorwacji. Jeśli chcesz poświęcić jeden dzień na podziwianie przepięknej architektury, spacery wzdłuż morza i spoglądanie z ogrodów zabytkowego klasztoru na wybrzeże Adriatyku, to koniecznie Rijekę powinieneś odwiedzić. Jeśli planujesz spędzić tutaj wakacje, zadbaj o to, aby hotel lub apartament był poza centrum, ponieważ w samym centrum nie ma plaż.

 

Przedmieścia i bliskie okolice Rijeki pozornie nie zachęcają do wjazdu do miasta. Poprzemysłowe tereny, często opuszczone hale fabryczne i stoczniowe, dźwigi i betonowe pomosty. Plaż w centrum miasta nie ma. Plaże są na przedmieściach, około 4 km od centrum, ale trzeba wiedzieć gdzie ich szukać. O tym w moim przewodniku.

Rijeka i okoliczne plaże – gdzie ich szukać?

plaża Sablićevo, Rijeka, Chorwacja (fot. Antonio199cro)
plaża Sablićevo, Rijeka, Chorwacja (fot. Antonio199cro)

Jeśli ktoś przyjeżdża w te okolice na wakacje, to na plażę jeździ zazwyczaj do pobliskiej miejscowości Opatija. Tam zarówno w centrum, jak i na szeroko rozumianych przedmieściach znajdują się urokliwe plaże. Część z nich polecana jest dla rodzin z dziećmi, a te bardziej oddalone od centrum wybierają młode pary, czy naturyści ceniący sobie spokój.

plaża Sablićevo, Rijeka, Chorwacja (fot. johannavonbayern, twitter)
plaża Sablićevo, Rijeka, Chorwacja (fot. johannavonbayern, twitter)

Jednak w samej Rijece z plażami nie jest tak źle jakby mogło się wydawać. Dwa kilometry od centrum w kierunku południowym znajduje się plaża Sablićevo. Miejsce jest oznaczone w mapach Google jako „Sablićevo Beach”. To bardzo ładna, żwirowa plaża z obu stron otoczona skalistymi klifami. Zejście na plaże jest po schodach od ulicy. Jeśli zatrzymujesz się w Rijece na dłużej, to właśnie w tej okolicy szukaj noclegu (moje propozycje znajdziesz poniżej). Będziesz mieć blisko zarówno na plażę, jak i do historycznego centrum miasta. Plaża jest niewielka, więc w sezonie jest tu tłok.

plaża Glavanovo, Rijeka, Chorwacja (fot. Matteo Grillo, twitter)
plaża Glavanovo, Rijeka, Chorwacja (fot. Matteo Grillo, twitter)

Druga plaża blisko centrum znajduje się 400 m dalej w kierunku południowym. To plaża Glavanovo, która także zaznaczona jest na mapach Google. Plaża jest żwirowo-kamienista, ale zejście do morza jest stosunkowo łagodne. Bardzo przyjemne miejsce.

Rijeka - centrum komunikacyjne i gospodarcze

Rijeka, Chorwacja (fot. Bernhard Wintersperger)

Sama Rijeka jest centrum komunikacyjnym regionu, a także ważnym dla Chorwacji ośrodkiem gospodarczym. Znajduje się tu jeden z największych portów w kraju. W mieście – w samym jego centrum – znajduje się zarówno port turystyczny, handlowy, jak i rybacki. W pobliżu przebiega autostrada, jest tu ważny dworzec kolejowy i międzynarodowy port lotniczy.

Rijeka - mapa, plan miasta
Rijeka - mapa, plan miasta

Mimo tego miasto niespodziewanie traci na znaczeniu. Jeszcze w latach 80 XX wieku mieszkało tu 160 tys. ludzi. W 2000 r. było tu nieco ponad 140 tys. mieszkańców. Obecnie – według najnowszych danych – w Rijece zameldowanych jest niespełna 128 tys. osób.

Booking.com

Ładne, pełne sklepów i barów stare miasto

Rijeka, Chorwacja (fot. Bernhard Wintersperger)

Jeśli planujemy zwiedzanie Rijeki to jako cel w nawigacji wpiszmy od razu ścisłe centrum. Łatwiej o parking będzie w okolicach nabrzeża niż pośród – często wąskich – uliczek starego miasta. Samą Rijekę także warto zacząć zwiedzać od wybrzeża. To właśnie tutaj znajduje się gwarny, tętniący życiem port. Kilkanaście razy dziennie odpływają stąd ogromne promy, odbywają się tutaj przeładunki towaru, a wokół kręci się pełno ludzi. Także stąd odpływają promy wycieczkowe, a nieco dalej znajduje się przepompownia ropy naftowej. Od razu widać z czego żyje to miasto.

Rijeka, Chorwacja (fot. Bernhard Wintersperger)

Tuż obok portu zaczyna się stare miasto. Niejako bramą do starówki jest olbrzymia, majestatyczna kamienica (być może jest to nawet pałac?) z ciepło żółtą elewacją i wielkim logo Jadrolinija zawieszonym na najwyższym piętrze. Jeśli idąc od strony morza miniemy kamienicę to wejdziemy do ścisłego centrum miasta. To właśnie tutaj znajdują się najpiękniejsze budynki, ważne ulice handlowe z markowymi sklepami, czy liczne restauracje i kawiarnie ze stolikami rozstawionymi na świeżym powietrzu. Ścisłe centrum zamknięte jest dla ruchu samochodowego.

Wzgórze Trsat i przepiękna panorama miasta

widok na miasto ze wzgórza Trsat (fot. János Korom Dr.)

Punktem obowiązkowym na turystycznej mapie Rijeki jest Wzgórze Trsat. Wspinaczkę po schodach wynagrodzi nam widok na przepiękną panoramę miasta. Doskonale widać stąd starówkę i linię wybrzeża Adriatyku. Na Wzgórzu Trsat znajduje się zabytkowa twierdza Trsat z XIII wieku, przepiękny klasztor franciszkanów, a także najstarsze w Chorwacji sanktuarium Matki Boskiej Trsatskiej, nazywane często “chorwackim Nazaretem”.

Polecane hotele i apartamenty w Rijece

Boa Luxury Aparthouse with swimming pool, Rijeka, Chorwacja
Boa Luxury Aparthouse with swimming pool, Rijeka, Chorwacja

Z uwagi na portowy charakter miasta lepiej szukać noclegów przy plażach w południowej części Rijeki. Z tego miejsca będzie blisko zarówno na plażę jak i do historycznego centrum miasta. To optymalna lokalizacja.

  • Hotel Jadran – czterogwiazdkowy hotel położony nad samym morzem. Tuż obok znajdują się dwie plaże, które opisywałem powyżej. Bardzo ładne pokoje z widokiem na morze. Śniadanie można zjeść na tarasie z widokiem na Adriatyk. To zdecydowanie najlepszy nocleg w Rijece. Bezpłatne wifi, darmowy parking.
  • Boa Luxury Aparthouse – luksusowe apartamenty znajdujące się 11 kilometrów od miasta i jednocześnie z dala od morza. Jest tu kilka klimatyzowanych apartamentów, ogród i przepiękny basen.

Więcej hoteli i apartamentów godnych polecenia z całego wybrzeża Chorwacji znajdziesz w dziale noclegi w Chorwacji. Zdecydowana większość przedstawionych tam obiektów znajduje się bardzo blisko plaży.

Booking.com

Rijeka - położenie

Rijeka położona jest w północno zachodniej Chorwacji, nad Adriatykiem, w regionie Kvarner. Miasto liczy niespełna 130 tys. mieszkańców. W latach osiemdziesiątych XX wieku mieszkało tu nawet ponad 160 tys. osób. “Rijeka” w języku chorwackim to po prostu “rzeka”.

Miasto leży nad Zatoką Rijecką Morza Adriatyckiego, na wzgórzach u podnóża masywu Risnjak. Miasto jest ważnym węzłem komunikacyjnym, z dużym portem promowym, handlowym, wycieczkowym i przemysłowym. Zlokalizowane są tutaj uczelnie wyższe, teatr i kilka muzeów.

główna ulica biegnąca wzdłuż morza i portu (fot. Valinor Photography)

Rijeka - plaże, atrakcje, zabytki...

Rijeka jest najważniejszym miastem regionu Kvarner, centrum komunikacyjnym i ważnym ośrodkiem gospodarczym w Chorwacji. Ładne plaże znajdują się poza ścisłym centrum miasta.

Port w Rijece

W tym mieście najważniejszy jest port i to właśnie wokół niego wszystko tętni życiem. Port można podzielić na kilka części: port handlowy (gdzie rozładowywane są kontenery), port wycieczkowy i port promowy (z którego można popłynąć na pobliskie wyspy). Jest także strefa przemysłowa, do której podpływają tankowce z ropą oraz stocznia. Znajdujący się przy porcie olbrzymi betonowy falochron udostępniony jest dla turystów. To odpowiednie miejsce, aby zrobić pamiątkowe zdjęcia panoramy miasta.

port w Rijece, Chorwacja (fot. Bengt Nyman)

Wzgórze Trsat

Punkt obowiązkowy wśród wszystkich turystów. Na wzgórze trzeba wejść stromymi schodami, ale jeśli już uda nam się tam dojść, będziemy mogli podziwiać przepiękną panoramę miasta. To najlepszy w mieście punkt widokowy na starówkę, port i Adriatyk. Na Wzgórzu Trsat znajduje się zabytkowa twierdza Trsat z XIII wieku oraz przepiękny klasztor franciszkanów.

Sanktuarium Matki Boskiej Trsatskiej

To najstarsze w Chorwacji sanktuarium Maryjne nazywane często “chorwackim Nazaretem” także znajduje się na Wzgórzu Trsat.

Stare miasto i Korzo

Od okolic portu w głąb miasta rozciąga się historyczne centrum Rijeki. W centrum można podziwiać wiele zabytkowych kościołów i kamienic. Zachowała się także zabytkowa brama do miasta. Z kolei Korzo to zamknięty dla ruchu deptak, będący główną ulicą handlową Rijeki. Znajdują się tu markowe sklepy oraz kawiarnie i restauracje ze stolikami rozstawionymi na świeżym powietrzu.

stare miasto (fot. Valinor Photography)

Plaża w Rijece

W Rijece są dwie ciekawe zatoczki w południowej części miasta, które opisałem w pierwszych akapitach tego artykułu. Innych ładnych plaż należy szukać tuż za granicami miasta. Popularna plaża to Kostrena oddalona o 5 km od Rijeki. Sporo osób jeździ też na plażę do położonego w pobliżu kurortu Opatija. Można zaryzykować stwierdzenie, że Opatija jest tym dla Rijeki, czym jest Sopot dla Gdańska.

Historia

Rijeka została założona jeszcze przez Rzymian, w miejscu gdzie wcześniej była niewielka osada. Miasto większe znaczenie zyskało dopiero w XII wieku, kiedy to zaczął się rozwijać tutejszy port. Czasy świetności dla Rijeki nadeszły wraz z średniowieczem. Wówczas Rijeka należała do Monarchii Habsburskiej. Otoczona została wysokimi murami obronnymi, które chroniły miasto przed najazdem wrogów. Na mocy specjalnego prawa Rijeka zyskała status wolnego miasta. Przez dłuższy okres była strategicznym portem dla ogromnych w tamtych czasach Węgier.

 

Szybki rozwój gospodarczy Rijeki miał miejsce jeszcze w XIX wieku. To wtedy powstawały kolejne piękne kamienice i kościoły, z których część do dziś możemy podziwiać w mieście. Rijeka w ramach Austro-Węgier miała specjalny status autonomiczny. Miasto było już wtedy połączone linią kolejową z Zagrzebiem, Budapesztem i Wiedniem. W Rijece działały stocznie budujące statki handlowe i okręty.

 

Po zakończeniu I wojny światowej Rijeka stała się powodem sporu pomiędzy Włochami, a Królestwem Chorwatów. Dyskusje na temat przynależności miasta były skomplikowane, brano m.in. pod uwagę całkowitą autonomię miasta. Ostatecznie Rijeka trafiła w granice Włoch.

 

Po II wojnie światowej Rijeka znalazła się w granicach Jugosławii, a po rozpadzie tego kraju, od 1991 r. należy do Chorwacji.

główny deptak starego miasta (fot. Valinor Photography)

Komunikacja

Samochodem

Z miast południowej Polski do Rijeki w jedną stronę jest około 1050 km. Wśród turystów popularne są dwa warianty podróży. Jeden – chyba najbardziej wygodny – prowadzi przez Czechy, Austrię i Słowenię aż do Chorwacji. Drugi wariant to podróż przez Słowację i Węgry do Chorwacji. Wadą pierwszego wariantu jest wysoka cena winiety w Słowenii. Z kolei w drugim wariancie wadą są kiepskie drogi w Słowacji i tamtejsza policja dosyć skrupulatnie przyglądająca się polskim kierowcom. Internet jest pełen opinii o słowackich funkcjonariuszach drogówki. Warto je przejrzeć przed planowaniem podróży.

Do samej Rijeki dojedziemy autostradą. Krzyżują się tu zresztą dwie ważne chorwackie autostrady A6 i A7. Miasto jest istotnym węzłem komunikacyjnym na mapie kraju. W centrum Rijeki są płatne miejsca parkingowe – opłaty uiszcza się w parkometrach, a następnie za szybę należy włożyć specjalny bilecik. Sporo miejsc parkingowych jest wzdłuż nabrzeża i w okolicach portu. Można też próbować zaparkować przy którejś z ulic w okolicach starego miasta.

 

Zobacz także:

Samolotem

Rijeka posiada międzynarodowy port lotniczy. Jest on położony na wyspie Krk, około 7 km od centrum Rijeki. Wyspa poprzez most jest połączona z lądem, nie ma więc potrzeby korzystania z promu. Tutejsze lotnisko posiada połączenia z kilkunastoma miastami Europy, ale są one obsługiwane głównie w sezonie wakacyjnym. Niektóre połączenia są dostępne od pierwszych dni czerwca do ostatnich dni września.

 

Zobacz także:

Połączenia promowe

Z portu w Rijece odpływają m.in. promy na wyspę Pag (Novalja) oraz na wyspę Rab. Są także połączenia promowe z portami w Mali Lošinj, Susak, Unije i Cres.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *