Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Marina Frapa w Rogoznicy, Chorwacja (fot. Marina Frapa Resort Rogoznica)

Rogoznica

prowincja: Chorwacja centralna, Chorwacja

Położona w północnej Dalmacji Rogoznica jest jednym z najbardziej malowniczych kurortów w Chorwacji. Historyczne centrum Rogoznicy położone jest na półwyspie, do którego dostać się można wyłącznie mostem. Po przeciwnej stronie zatoki znajduje się drugi półwysep, także będący częścią Rogoznicy. Jest tam port jachtowy, a także niezwykłe zjawisko przyrodnicze w postaci słonego jeziora. Pomiędzy półwyspami leży nowsza część miasta z licznymi wakacyjnymi apartamentami i hotelami. Całość łączy nadmorski bulwar i most, a wokół dominuje śródziemnomorska przyroda.

 

Wjeżdżając do Rogoznicy najpierw zobaczymy nowszą część miasta położoną na kontynentalnej części Chorwacji. Dominuje tutaj zabudowa willowa, wakacyjne apartamenty oraz niewielkie, średniej klasy hotele. Liczne sklepy oraz punkty usługowe wcale nie sprawiają wrażenia, że na co dzień mieszka tu tylko nieco ponad dwa tysiące osób. Rogoznica sprawia wrażenie większej – może dlatego, że zabudowa jest tu zwarta i wszystko skupione jest blisko siebie. Prowadząca nieco w dół ulica to znak, że jedziemy w stronę wybrzeża.

Marina Frapa i dobre hotele w centrum kurortu

Marina Frapa w Rogoznicy, Chorwacja (fot. Marina Frapa Resort Rogoznica)

Jadąc główną miejską ulicą wzdłuż wybrzeża Adriatyku widać mnóstwo miejsc parkingowych, nadmorski bulwar oraz sporej wielkości – jak na warunki chorwackie – port jachtowy. Cumują tu zarówno eleganckie i drogie jachty, jak i zwykłe statki, kutry, łodzie i motorówki. Wzdłuż promenady rosną palmy. To świetne miejsce na wieczorne spacery.

Rzucający się w oczy z daleka port jachtowy to słynna Marina Frapa. To coś więcej niż zwykły port. Znajdują się tam świetny hotel Marina Frapa Resort Rogoznica, a także kilka restauracji, barów, lodziarni i klubów. Zjemy tam nie tylko typowo śródziemnomorskie dania, ale także możemy odwiedzić modny wśród części turystów sushi bar. W nocy życie towarzyskie skupia się w nocnym klubie Admiral, a w ciągu dnia można wypoczywać na eleganckim basenie. Marina Frapa to świetna przeciwwaga dla historycznego centrum Rogoznicy. Po obu stronach miasta toczy się życie. Bez względu na to, gdzie zarezerwujemy nocleg zawsze będziemy mieć blisko do centrum wakacyjnych wydarzeń.

Booking.com

Marina to także centrum rozrywkowe Rogoznicy

Marina Frapa w Rogoznicy, Chorwacja (fot. Marina Frapa Resort Rogoznica)
Marina Frapa w Rogoznicy, Chorwacja (fot. Marina Frapa Resort Rogoznica)

W Marina Frapa organizowane są także dyskoteki na świeżym powietrzu, koncerty oraz różnego rodzaju imprezy. Co roku, zazwyczaj w połowie lipca wybiera się tam Miss Adriatyku. Popularne są też zabawy typu piana party, czy miss mokrego podkoszulka. Szczególnie turystyki z Czech nie mają oporów, aby rywalizować w tej kategorii. Od czasu do czasu organizowane są tutaj wesela.

Oczywiście nie bez znaczenia jest także podstawowa działalność mariny. Można tutaj przycumować w trakcie rejsu po Adriatyku, wyczarterować jacht albo łódź (ze sternikiem lub bez) i skorzystać ze wszystkich innych usług, jakie oferują tego typu miejsca.

Jezioro Oko Smoka - fenomen przyrodniczy

jezioro Oko Smoka, Rogoznica, Chorwacja (fot. Andrew)
jezioro Oko Smoka, Rogoznica, Chorwacja (fot. Andrew)

W pobliżu mariny znajduje się jedna z atrakcji turystycznych Rogoznicy. To jezioro o nazwie Oko smoka, w którym znajduje się słona woda. Bardzo malownicze miejsce zaledwie kilkadziesiąt kroków od portu. Warto odwiedzić słone jezioro i zrobić tam sobie pamiątkowe zdjęcia! Odważni turyści skaczą ze skalistych klifów do jeziora. Nie wydaje się to być jednak bezpieczne.

Położone na wyspie stare miasto

Rogoznica, Chorwacja (fot. m.prinke)
Rogoznica, Chorwacja (fot. m.prinke)

Wjeżdżając na most ulicą Obala Kneza Domagoja dostaniemy się na wyspę, gdzie znajduje się historyczne centrum Rogoznicy. Wzdłuż morza usytuowana jest typowo dalmacka zabudowa. Charakterystyczne kamienice przy których znajdują się restauracyjne stoliki z widokiem na Adriatyk. Bardzo klimatyczne miejsce. Podobnie jak w nowej części miasta tu także wzdłuż morza biegnie promenada przy której rosną palmy.

Nadmorski deptak ciągnie się dookoła wyspy. Po przeciwnej stronie wyspy znajduje się wąska, żwirowa plaża z przepięknym widokiem na okolicę. Adriatyk w tym miejscu jest wyjątkowo przejrzysty, a zejście do morza początkowo jest łagodne. Ta część miasta jest świetnym wyborem, jeśli szukamy dobrego miejsca na wakacyjny apartament. Szczególnie od strony wschodniej gdzie znajdują się plaże. Po stronie zachodniej są za to liczne restauracje i promenada, ale nie ma możliwości zejścia do morza ani opalania się.

Dobre miejsce na spędzenie wakacji

widok z Marina Frapa, Rogoznica, Chorwacja (fot. Kamil Porembiński)
widok z Marina Frapa, Rogoznica, Chorwacja (fot. Kamil Porembiński)

Z punktu widzenia turysty, który musi liczyć się z ograniczonym budżetem Rogoznica ma jeszcze inne zalety, o których może nie zawsze wypada pisać. W centrum miasta jest supermarket Studenac oraz dwa supermarkety Konzum. W związku z tym ceny żywności i alkoholi są na rozsądnym poziomie w przeciwieństwie do niektórych chorwackich kurortów, gdzie konkurencja w handlu jest mniejsza.

Ponadto Rogoznica to świetna baza wypadowa do zwiedzania regionu. Do Parku Narodowego Krka jest stąd zaledwie 44 km. Blisko jest też do centrum Szybenika (38 km), do Trogiru (26 km) i do Splitu (54 km).

Booking.com

Rogoznica - położenie

Rogoznica położona jest w północnej Dalmacji. Miasteczko leży praktycznie na granicy Dalmacji północnej z Dalmacją południową na Riwierze Šibenika. Historyczne centrum Rogoznicy znajduje się na półwyspie, który w niedalekiej przeszłości był jeszcze wyspą. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku wybudowano nasyp łączący wyspę z lądem.

Półwysep w większości pokrywa śródziemnomorski las. Miasto leży w zatoce, a góry osłaniają go od wiatru. Znajdują się tu malownicze betonowe i żwirowe plaże, a Adriatyk jest wyjątkowo krystaliczny i przejrzysty. Całkowita populacja miasta to około 2,3 tys. mieszkańców.

Rogoznica, Chorwacja (fot. m.prinke)

Rogoznica - plaże, atrakcje, zabytki...

Centrum Rogoznicy

Historyczne centrum miasta w przeszłości było położone na wyspie. W zasadzie dalej można by tak powiedzieć, gdyby nie fakt, że w drugiej połowie XIX wieku wybudowano nasyp, który połączył dawną wyspę z lądem. Po zachodniej stronie wyspy znajdują się zabytkowe kamienice, restauracje ze stolikami rozstawionymi na świeżym powietrzu oraz nadmorski bulwar, przy którym rosną palmy. Po wschodniej stronie jest za to więcej wakacyjnych apartamentów oraz kilka żwirowych plaż z początkowo łagodnym zejściem do Adriatyku i z ładnym widokiem na okoliczne wzgórza. Bardzo klimatyczne miejsce!

Marina Frapa

To port jachtowy znajdujący się na półwyspie, naprzeciwko historycznego centrum. Cumują tam zarówno luksusowe jachty, jak i zwykłe łodzie oraz motorówki. Istnieje możliwość wyczarterowania łodzi lub jachtu. Wokół mariny stworzone zostało drugie centrum miasta. Są tam dwa hotele, basen, kilka restauracji, bary, gabinety SPA oraz nocne kluby. Wieczorami organizowane są dyskoteki i różnego rodzaju zabawy dla turystów.

Marina Frapa w Rogoznicy, Chorwacja (fot. Marina Frapa Resort Rogoznica)
Marina Frapa w Rogoznicy, Chorwacja (fot. Marina Frapa Resort Rogoznica)

Oko Smoka

To malownicze jezioro ze słoną wodą znajdujące się kilkadziesiąt metrów od mariny. Warto się tam przespacerować oznakowaną ścieżką. Jezioro otaczają skaliste klify, ale najbardziej odważni skaczą tam do wody. Na miejscu nie ma plaży ani ratowników.

jezioro Oko Smoka w Rogoznicy, Chorwacja (fot. Andrew)
jezioro Oko Smoka w Rogoznicy, Chorwacja (fot. Andrew)

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Pierwotnie w tym miejscu znajdował się kościół Św. Mikołaja, który został poświęcony przez biskupa Arrigoni w 1615 r. Jednak kilkadziesiąt lat później, w 1683 r. kościół został przebudowany i nazwany na cześć obecnej patronki.

Plaża Šepurine

Prawdopodobnie najładniejsza plaża w Rogoznicy znajdująca się w zachodniej części miasta, na północ od mariny. Plaża jest żwirowa, z łagodnym zejściem do morza, ale należy uważać na jeżowce. Na plaży są atrakcje dla dzieci. W sezonie wakacyjnym dyżuruje tutaj ratownik.

Historia

Rogoznica istniała już w XIV wieku. Pierwsze wzmianki historyczne o tej osadzie pochodzą z 1390 r. W 1518 r. w obawie przed inwazją wojsk tureckich mieszkańcy Rogoznicy przenieśli się na wyspę, na której dziś leży historyczne centrum miasta. Przez kolejne cztery wieki wyspa była odcięta od stałego lądu.

 

W drugiej połowie XIX wieku wybudowano nasyp łączący stały ląd z wyspą, na której znajdowało się centrum miasta. Nasyp istnieje do dziś i stanowi jedyną drogę prowadzącą do centrum Rogoznicy.

 

Obecnie Rogoznica liczy 2,3 tys. mieszkańców. W większości żyją oni z turystyki, handlu i usług, rybołówstwa i rolnictwa.

Rogoznica, Chorwacja (fot. James Stringer)
Rogoznica, Chorwacja (fot. James Stringer)

Komunikacja

Samochodem

Przykładowo z Warszawy do Rogoznicy jest około 1400 km w jedną stronę. Najszybsza trasa wiedzie autostradami przez Czechy, Austrię i Słowenię. We wszystkich trzech krajach tranzytowych za przejazd autostradami zapłacimy poprzez wykupienie winiety. W Chorwacji opłaty autostradowe uiszcza się na bramkach w zależności od liczby przejechanych kilometrów. Niemal do samego końca dojedziemy autostradą. Z chorwackiej autostrady A1 należy zjechać dopiero na węźle Szybenik, około 40 km przed Rogoznicą.

 

Mieszkańcy Polski wschodniej do Rogoznicy często jeżdżą przez Słowację i Węgry. Można wtedy nieco zaoszczędzić na opłatach autostradowych, ponieważ jedzie się przez dwa kraje, a nie przez trzy. Z Rzeszowa do Rogoznicy jest niespełna 1200 km w jedną stronę.

Pociągiem

W Rogoznicy nie ma stacji kolejowej. W pobliżu nie przebiega żadna z linii kolejowych.

Samolotem

Najbliższe międzynarodowe porty lotnicze znajdują się w Zadarze (114 km) i w Splicie (31 km).

Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *