Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com
Rovinj, Chorwacja

Rovinj

prowincja: Istria, Chorwacja

Niewielkie miasteczko Rovinj zachwyca urokliwą starówką, która niemal z każdej strony oblana jest morzem. Jasne kamieniczki z czerwonymi dachami tworzą spójną całość, a wokół starego miasta można spacerować nadmorskimi bulwarami. Znajduje się tu także port jachtowy i przepiękne plaże. Rovinj uznawany jest za najpiękniejsze miasto północnego regionu Istria.

 

Rovinj wyrósł z rybackiej miejscowości. Można się tu doszukiwać stylu weneckiego i licznych nawiązań do włoskiej architektury. Nad starówką góruje wieża kościoła św. Eufemii, która jest patronką miasta. Kościelna wieża, na którą prowadzą zabytkowe, drewniane schody jest jedną z największych atrakcji turystycznych miasta.

Rovinj - najpiękniejsze miasto regionu Istria

Rovinj, Chorwacja (fot. Christoph Sammer)
Rovinj, Chorwacja (fot. Christoph Sammer)

Całe stare miasto niemal z każdej strony otoczone jest przez morze. Gęsto skupiona zabudowa na niewielkiej przestrzeni w kształcie owalu, śródziemnomorska zieleń i lazurowa woda Adriatyku tworzą niesamowicie romantyczny nastrój. Wprawdzie w samym centrum nie ma tu szerokich plaż, ale turyści wypoczywają na skalistym wybrzeżu. To jedno z nielicznych miejsc w świecie, gdzie naturyści leżą w sąsiedztwie plażowiczów tekstylnych praktycznie w samym centrum turystycznego kurortu!

Rovinj, Chorwacja (fot. Tim Bounds)

Pośrodku starego miasta w oczy rzuca się 60 metrowa wieża katedry św. Eufemii, u podnóża której skupiona jest zabudowa mieszkalna. Pomiędzy kamieniczkami prowadzą wąskie uliczki, w większości zamknięte dla ruchu samochodowego. Przed samą katedrą znajduje się przepiękny park z soczystą zielenią. Park położony jest na skalistym wzniesieniu – dobrze stąd widać wody Adriatyku i sąsiednie wyspy.

Booking.com

Na samej starówce poza katedrą podziwiać można pozostałości murów miejskich, które zostały wybudowane w VII w. Do dziś zachowały się także trzy bramy miejskie. Pierwotnie było ich aż siedem.

Plaże w kurorcie i wakacyjny styl życia

plac marszałka Tito w centrum miasta (fot. Christoph Sammer)
plac marszałka Tito w centrum miasta (fot. Christoph Sammer)

Chociaż w samym centrum przeważają plaże kamieniste, to nie brakuje chętnych, żeby się tu opalać. Na przedmieściach – szczególnie w ostatnich latach – powstało wiele plaż żwirkowych. Najchętniej odwiedzane plaże są w Valti oraz w zatoce Lone.

Życie turystyczne skupia się na starówce oraz wokół kameralnego portu. Znajdują się tu łodzie rybackie oraz mniej i bardziej luksusowe jachty, w tym także należące do Polaków. Od czasu do czasu przypływają statki wycieczkowe i promy. Niektóre ze statków regularnie kursują na pobliskie wyspy. Szczególnie efektownym widokiem jest moment, gdy do portu wpływa olbrzymi prom pasażerski – zazwyczaj są to wycieczki, które odwiedzają różne miasta wokół Adriatyku.

Rovinj czyli chorwackie Saint Tropez

Rovinj, Chorwacja (fot. Tim Bounds)
Rovinj, Chorwacja (fot. Tim Bounds)

Rovinj bywa nazywany chorwackim Saint Tropez. Wpływ na to ma kilka czynników. Po pierwsze dużą część mieszkańców stanowią Włosi – po włosku miasto to nazywa się Rovigno. Po drugie z uwagi na północne położenie zrobiło się tu bardzo europejsko i tolerancyjnie. Naturyści na centralnych plażach przeplatają się ze zwykłymi plażowiczami. Po trzecie ludzie na miejskich deptakach i placach ubrani są bardziej ekstrawagancko. Eleganckie panie w wakacyjnych sukniach przeplatają się tutaj z dziewczynami siedzącymi w barze w samych strojach kąpielowych. Ani jedno, ani drugie nikogo tu nie dziwi.

Rovinj, Chorwacja (fot. Tim Bounds)

Miasto wieczorami tętni życiem. Ludzie spacerują po deptakach, przesiadują na placach lub w okolicach portu. Restauracje czynne są do późnych godzin nocnych, a kluby i bary z drinkami niemal do rana.

Booking.com

Rovinj - położenie

Miasto Rovinj położone jest na południowo zachodnim wybrzeżu regionu Istria, tuż nad morzem Adriatyckim, w północnej części Chorwacji. Sama starówka niemal z każdej strony otoczona jest morzem – tylko drobna część zabudowy połączona jest ze stałym lądem.

W bezpośredniej bliskości miasta znajdują się 23 wyspy. Z uwagi na swoje położenie i walory turystyczne miasto chętnie odwiedzane jest przez Włochów, Niemców, a także turystów z Polski.

Rovinj, Chorwacja (fot. Tim Bounds)
Rovinj, Chorwacja (fot. Tim Bounds)

Rovinj - ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

Rovinj uważany jest za najładniejsze miasto regionu Istria, ale w samym centrum trudno o klasyczne plaże. Rezerwując nocleg warto wybrać hotel, apartament lub kemping przy plaży na przedmieściach. Na samą starówkę można przychodzić na wieczorne spacery.

Plaże w Rovinj

W samym Rovinj przeważają plaże skaliste, ale i tak ludzie lubią się tutaj opalać. Można jednocześnie obcować z morzem i przebywać w cieniu przepięknego starego miasta. Szersze plaże żwirkowe znajdują się na przedmieściach w Valti oraz w zatoce Lone. W okolicach miasteczka woda ma przepiękny lazurowy kolor i jest bardzo czysta. Z uwagi na bogactwo tutejszej flory i fauny całe wybrzeże w okolicach miasta jest pod ochroną.

Starówka Rovinj

Kameralna starówka pełna jest urokliwych uliczek i placów. Niemal cały teren starego miasta zamknięty jest dla ruchu samochodowego. Na najważniejszych placach rozstawiono kawiarniane i restauracyjne ogródki, które w czasie wakacji pełen są turystów.

historyczne centrum miasta (fot. Tim Bounds)

Katedra św. Eufemii

Najbardziej rzucający się w oczy zabytek miasta. Katedra została wzniesiona w XVIII w. Największą atrakcją jest możliwość wejścia na 60 metrową wieżę katedry. Schody prowadzące na górę wydaja się być stworzone z myślą o ludziach o mocnych nerwach. Jednak po wejściu na górę można zrobić przepiękne zdjęcia miasta i okolic oraz dokładnie przyjrzeć się zabudowie i poszczególnym częścią miasta.

schody na wieżę Katedry św. Eufemii (fot. Tim Bounds)

Kamping naturystyczny Valalta

W okolicach miasta znajduje się jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych kempingów naturystycznych na świecie. Chodzi o kamping Valalta, który w 2014 r. został uznany najlepszym kampingiem roku! Wyróżnienie przyznaje znana i ceniona niemiecka organizacja naturystyczna ANWB ze współpracy ze swoimi partnerami. Kamping ma do dyspozycji apartamenty, bungalow, domki. Naturyści mają tu do dyspozycji olbrzymie tereny zielone przy samym morzu, różnego rodzaju plaże (żwirkowe, betonowe), a nawet własną, krętą zjeżdżalnie i niewielki basen. Są tu także boiska do siatkówki, centrum SPA, zaplecze sanitarne, sklepy – oczywiście wszędzie obowiązuje pełna nagość. Organizowane są naturystyczne rejsy statkiem i koncerty. Naturyści z całego świat tłumnie przyjeżdżają tutaj od kilkudziesięciu lat, a kamping jest regularnie rozbudowywany i unowocześniany. Dziś jest to obiekt ze ścisłej światowej czołówki.

Kamping naturystyczny Valalta (fot. materiały kempingu)

Historia

W miejscu dzisiejszego miasta Rovinj ślady życia pojawiły się już w II w. n.e. Początkowo była tutaj niewielka osada rybacka. Później Rzymianie założyli tutaj swoją kolonię i nazwali ją Ruvinium. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego Ruvinium stało się częścią Bizancjum.

 

W XIII w. Rovinj – podobnie zresztą jak szereg innych miast regionu – znalazł się pod panowaniem Republiki Weneckiej, która dominowała wówczas w tej części Adriatyku. Za czasów panowania Wenecji nastąpił największy rozkwit gospodarczy miasta. Powstawała wówczas nowa zabudowa, świątynia, a mury obronne były rozbudowywane. Gdy Republika Wenecji upadła władzę tutaj przejęli Habsburgowie.

 

Pierwotnie stara część miasta znajdowała się na wyspie. Dopiero pod koniec XVIII w. na stałe połączoną ją z lądem. Co ciekawe w 1920 r. miasto zmieniło nazwę na Rovigno i znalazło się w granicach administracyjnych Włoch! Stąd dzisiaj tak wielu tutaj Włochów. Po II wojnie światowej miasto znalazło się w granicach Jugosławii, a obecnie (od 1991 r.) należy do Republiki Chorwacji.

zachód słońca nad historycznym centrum miasta (fot. Tim Bounds)
zachód słońca nad historycznym centrum miasta (fot. Tim Bounds)

Komunikacja

Samochodem

Rovinj jest chętnie odwiedzany przez turystów, ponieważ z Polski jest tu stosunkowo blisko. Miasto położone jest w północnej części Chorwacji, na półwyspie Istria. Z Warszawy jadąc samochodem przez Czechy, Austrię i Słowenię jest do pokonania 1250 km.

 

Z kolei mieszkańcy Rzeszowa, Lublina, czy nawet Krakowa mogą rozważyć podróż samochodem przez Słowację i Węgry. Przykładowo z Rzeszowa do Rovinj jadąc przez Słowację i Węgry kierowca będzie miał do pokonania 1070 km. W Słowacji i w Węgrzech należy kupić winietę, natomiast w Chorwacji płaci się za przejechany odcinek na bramkach autostradowych.

Wycieczka statkiem

Spędzając wakacje w Rovinj lub w okolicach można wybrać się na wycieczkę statkiem do włoskiej Wenecji. Statki odpływają z pobliskiej Puli. Dystans dzielący Rovinj od Puli to zaledwie 42 km.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *