Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Senj

prowincja: Kvarner, Chorwacja

Niewielki Senj położony jest na północnym wybrzeżu Chorwacji w regionie Kvarner, naprzeciw znanej wyspy Krk. Nie jest to pierwszoligowy chorwacki kurort, bo w tej dziedzinie konkurencja jest ogromna, ale miasto ma swoje plusy i może się podobać. Jest tu skromniej, ale za to taniej. Plaże są mniej zatłoczone, a sam kurort chwalą sobie przede wszystkim rodziny z małymi dziećmi. Zapraszamy do naszego – jak zwykle mocno subiektywnego – przewodnika.

 

Senj położony jest w północnej części regionu Kvarner przy słynnej Magistrali Adriatyckiej. Ta tranzytowa droga biegnie przez środek miasteczka, wzdłuż kamienic, nadmorskich bulwarów i obok niewielkiego portu. Dla niektórych duży ruch wzdłuż wybrzeża to mankament, ale z drugiej jednak strony 8-tysięczny Senj tętni życiem. Spacerując wzdłuż Adriatyku widać, że cały czas coś się tutaj dzieje.

Skromne, ale ładne i zadbane historyczne centrum

Senj, Chorwacja (fot. Miroslav Vajdic)

Przy głównej nadmorskiej ulicy wybudowano rząd dosyć współcześnie wyglądających kamienic. Znajduje się tutaj nadmorski bulwar, przy którym przycumowane są łodzie, motorówki, a czasem nawet większe jachty. Jest to ciekawe miejsce do codziennych spacerów. Można stąd podziwiać zachód słońca lub przysiąść na piwie w którymś z nadmorskich barów.

Senj, Chorwacja (fot. Kroejsanka Mediteranka)

Za pierwszą linią zabudowy skrywa się historyczne centrum miasta. Tutaj dominują już wąskie uliczki w części zamknięte dla ruchu samochodowego. Kamienice – co typowe dla Chorwacji – mają jasne elewacje i czerwone dachy. Na starówce znajdują się sklepy, restauracje, bary, pizzerie, niewielkie hotele i wakacyjne apartamenty na wynajem. Warto pamiętać, że jeżeli decydujemy się na wakacje w Senj, to rezerwując apartament w centrum będziemy mieć stosunkowo łatwą drogę do plaży. Z kolei z niektórych apartamentów położonych na obrzeżach centrum lub na przedmieściach do plaży trzeba schodzić po schodach. W niektórych miejscach ponad 200 schodów przy zejściu na plażę może uprzykrzyć wakacje szczególnie rodzicom z małymi dziećmi.

Booking.com

Górskie otoczenie i sąsiedztwo Parku Narodowego

Park Narodowy Velebit oddalony jest o 30 km od miasta Senj, Chorwacja (fot. aiva.)

Tutejsze wybrzeże jest mocno górzyste. Centrum Senj to w zasadzie jedyny płaski teren w pobliżu, a historyczne centrum od wschodniej strony otula podnóże przełęczy Vratnik (698 m n.p.m.). Na północ stąd rozciąga się pasmo górskie Velika Kapela, a na południe – Park Narodowy Północny Velebit. Nad miastem dumnie góruje twierdza Nehaj, która widoczna jest niemal z każdego punktu.

Senj, Chorwacja (fot. Radoslaw Orecki)

Stare miasto Senj poza wspomnianym wcześniej restauracjami i barami zaskoczy nas także negatywnie. W przeciwieństwie do wielu chorwackich kurortów Senj nie jest dopieszczony w każdym detalu. O ile zróżnicowaną fasadę miejskiej katedry można jeszcze uznać za przejaw dawnej biedy i przetaczających się wojen, o tyle kompletnie niezrozumiałe jest, że w centrum miasteczka jest tak wiele zrujnowanych budynków i sypiących się kamienic. Na przeciw największego w mieście zabytkowego kościoła znajdują się ruiny kamienicy bez dachu, a po przeciwnej stronie socrealistyczna pierzeja. Wygląda to tak, jakby czas się tutaj zatrzymał na 1991 r., gdy na przedmieściach trwały jeszcze walki armii narodów bałkańskich. Mimo wszystko miasto i jego architektura ma swój urok. Trochę jakbyśmy przenosili się w czasie.

Spokojne plaże, zróżnicowane wybrzeże

jedna z plaż w kurorcie (fot. Manuel Scheikl)

Na szczęście Senj to nie tylko wątpliwej urody stare miasto, ale także wybrzeże. W południowej części miasta na końcu betonowego nadmorskiego bulwaru znajduje się park, a obok niego betonowa plaża z płatnymi leżakami, barem i czymś w rodzaju basenu wybudowanego na morzu, tuż przy brzegu. Idąc dalej znajdziemy różne zatoczki i małe plaże, do których schodzi się schodkami lub po skałach. Dalej wybrzeże jest już skaliste i bardzo strome. Tylko gdzieniegdzie są zejścia do malutkich skalistych plaż. W tej części wybrzeża znajdują się także niewielkie zatoczki, do których dostęp jest wyłącznie od strony Adriatyku. Podpływając do takiej zatoczki możemy mieć całą plażę tylko dla siebie!

jedna z plaż w kurorcie (fot. Miroslav Vajdic)

Dostępna dla każdego i dobrze utrzymana miejska plaża znajduje się na północ od centrum, obok ronda przy porcie. Plaża nie jest zbyt duża, ale za to jest z niewielkim żwirkiem, a Adriatyk w tym miejscu jest wyjątkowo przejrzysty. Plaża betonowa łączy się tu z plażą żwirową. Chętnie odpoczywają tutaj rodziny z małymi dziećmi. Na północ od plaży znajduje się Camping Skver, a za nim jest jeszcze kawałek wybrzeża z łagodnym zejściem do morza. Tam także chętnie wypoczywają turyści. Idąc jeszcze bardziej na północ dojdziemy do plaży “Crikvenica” znajdującej się na zakręcie Magistrali Adriatyckiej. To urokliwa, żwirowa zatoka w sezonie wakacyjnym mocno zatłoczona.

Booking.com

Senj - położenie

Senj położony jest w chorwackim regionie Kvarner, na północy kraju. Miasto liczy nieco ponad 8 tys. mieszkańców i położone jest w górzystym terenie obok przełęczy Vratnik (698 m n.p.m.). Samo centrum znajduje się jednak na wysokości morza i jest stosunkowo płaskie.

Na obrzeżach miasta, aby zejść do plaży trzeba już pokonywać strome zbocza lub schodzić po licznych schodach. Na północ od miasta Senj rozciąga się pasmo górskie Velika Kapela, a na południe – Park Narodowy Północny Velebit. Senj leży naprzeciw wyspy Krk, od której oddziela je Velebitski kanal.

Senj, Chorwacja (fot. Jan Kraus)

Senj - plaże, atrakcje, zabytki...

Centrum miasta

Historyczne centrum miasta pełne jest kontrastów. Znajdziemy tu zarówno ciekawe knajpki, bary i restauracje, a także zrujnowane lub opuszczone kamienice. Zabytki kontrastują tu z biedą i pozostawionymi po czasach wojny o niepodległość zniszczeniami. Nieco bardziej zadbana jest zabudowa znajdująca się bezpośrednio przy przystani, wzdłuż Adriatyku. Widać wyraźnie, że Senj nie jest tak dopieszczony i odrestaurowany jak wiele innych kurortów Chorwacji.

Senj, Chorwacja (fot. Manuel Scheikl)

Plaże w Senj

Miejska plaża znajduje się w północnej części starego miasta. Jest to stosunkowo niewielka plaża żwirowa powiększona o część betonową, na której także wypoczywają i opalają się plażowicze. Jak na warunki chorwackie plaża nie zachwyca – jest po prostu przeciętna. Dużą zaletą jest krystalicznie czysty Adriatyk, wyraźnie widać dno. Ciekawa zatoka znajduje się kilkaset metrów dalej. Plaża ta nazywana jest mianem Crikvenica.

jedna z plaż w kurorcie (fot. Miroslav Vajdic)

Twierdza Nehaj

To średniowieczna twierdza, górująca nad miastem, której budowę zakończono w 1558 r. Obecnie zamek udostępniony jest dla turystów, a wewnątrz mieści się miejskie muzeum. Znajdziemy tu typowe dla wielu tego typu miejsc eksponaty. Wśród nich archiwalne dokumenty, dzieła sztuki oraz wyroby rzemieślnicze. Przeglądając internetowe fora i relacje zdjęciowe można odnieść wrażenie, że największym zainteresowanie cieszy się średniowieczna toaleta znajdująca się w twierdzy oraz taras widokowy na dachu budowli. Rozpościera się z niego widok na miasto oraz wybrzeże Adriatyku. W pogodne dni dobrze stąd widać wyspę Krk.

Twierdza Nehaj (fot. Miroslav Vajdic)

Historia

Już w IV wieku p.n.e. została tutaj założona grecka osada o nazwie Attienities. W II wieku p.n.e. grecka wioska została zajęta przez Rzymian, którzy utworzyli port morski pod nazwą Senia. Stąd pochodzi dzisiejsza nazwa Senj.

 

W VII wieku osiedlili się tutaj Chorwaci oraz Awarowie. Za czasów słowiańskich miasto jeszcze bardziej zyskało na prestiżu. W XII wieku istniał tu nie tylko port morski, ale także siedziba biskupa. Sto lat później, w XIII wieku – gdy miastem rządzili Frankopanie – utworzono tutaj nowoczesną jak na ówczesne czasy stocznię, która obsługiwała nawet flotę z odległej Wenecji.

 

W XV wieku Senj zyskał jeszcze większy prestiż, ponieważ stał się miastem królewskim. Wiązało się to z licznymi przywilejami. W tym samym czasie na wzgórzu obok centrum miasteczka przyspieszyły prace przy budowie twierdzy Nehaj. Twierdza ostatecznie była gotowa w 1558 r., a dziś jest najważniejszym zabytkiem miasta, udostępnionym dla turystów. Można podziwiać wnętrza twierdzy, zobaczyć jak wyglądała ówczesna toaleta (to chyba najczęściej fotografowane przez turystów pomieszczenie w twierdzy), a także wyjść na dach zabytkowej budowli skąd rozpościera się widok na Senj i tutejszą riwierę.

 

Z punktu widzenia politycznego ciekawa sytuacja miała tu miejsce pod koniec XV wieku. Po bitwie pod Mohaczem w Senju schronienie znalazło wielu Uskoków z Sinja i Klisu. Pisząc językiem bardziej zrozumiałym mieszkańcy dzisiejszej Serbii oraz Bośni i Hercegowiny schronili się tutaj przed Turkami. Wkrótce potem, na początku XVI wieku władzę w regionie przejęli Austriacy. Uskocy, którzy jeszcze nie tak dawno potrzebowali schronienia po przegranej bitwie z Turkami, zaczęli organizować militarne bojówki. Ich celem były podboje rabunkowe przeciwko Turcji, ale także przeciwko Republice Wenecji. Jedna z takich wypraw rabunkowych w stosunku do Wenecjan zakończyła się gigantycznym skandalem i kryzysem w stosunkach politycznych pomiędzy Wenecją, a Austrią. Pokój między obydwoma krajami zawarto dopiero po dwóch latach na spotkaniu w Madrycie. Austriacy zobowiązali się wówczas, że wysiedlą Uskoków z Sinja.

 

W XVIII wieku wybudowano drogę łączącą wybrzeże Adriatyku, w tym Senj, z Karlovac. Inicjatorem budowy drogi był cesarz Józef II. Pod koniec XIX wieku w regionie wybudowano także linię kolejową, ale nie przechodziła ona przez miasto. Do 1918 r. Senj był częścią monarchii austriackiej. W 1943 r. po kapitulacji Włoch Senj zostało zajęte przez partyzantów, a następnie bombardowane przez Niemców. Po zakończeniu II wojny światowej miasto znalazło się w granicach Jugosławii, a od 1991 r. należy do niepodległej Chorwacji.

Senj, Chorwacja (fot. Alistair Young)

Komunikacja

Samochodem

Dzięki znajdującej się nieopodal chorwackiej autostradzie A1 Senj ma szybkie i wygodne połączenie z niemal każdym regionem w środkowej i zachodniej Europie. Dla przykładu – jeśli planujemy podróż z Warszawy do Senj w Chorwacji, to najwygodniej i najszybciej będzie autostradami przez Czechy, Austrię i Słowenię. Wówczas do pokonania w jedną stronę będziemy mieć mniej niż 1200 km. O noclegach w drodze do Chorwacji piszemy w osobnym dziale. Zapraszamy także do podstrony, gdzie opisujemy drogę z Polski do Chorwacji w różnych wariantach.

 

Senj położony jest przy Magistrali Adriatyckiej. Ta tranzytowa trasa łącząca Rijekę, Split i Dubrownik przechodzi przez samo centrum kurortu. Z kolei od zjazdu z autostrady A1 do centrum miasta jest około 25 km.

Komunikacja autobusowa

Główny przystanek autobusów komunikacji regionalnej znajduje się w samym centrum miasta, przy wybrzeżu Franje Tudjmana. Senj posiada bezpośrednie połączenia autobusowe z Rijeką, Zagrzebiem, Splitem, Pulą, Dubrownikiem oraz z miastami pośrednimi. Firmy obsługujące transport w regionie to Autotrans Rijeka, Laurus Zadar, Brioni Pula, Autotransport Szybenik oraz kilku mniejszych przewoźników.

Pociągiem

W Senj nie ma stacji kolejowej. Najbliższy międzynarodowy port lotniczy znajduje się w Rijece.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *