Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com
Split, Chorwacja (fot. Nick Savchenko)

Split

prowincja: Dalmacja środkowa, Chorwacja

Split to jedno z najbardziej znanych i największych miast w Chorwacji. Miasto liczy ponad 200 tys. mieszkańców, co na warunki polskie jest skromną liczbą, ale w czteromilionowej Chorwacji to ważny ośrodek miejski i węzeł komunikacyjny. Główną atrakcją położonego nad Morzem Adriatyckim Splitu są historyczne pozostałości, a właściwie ruiny Pałacu Dioklecjana. Dziś uliczki starego miasta biegną tam, gdzie w przeszłości prowadziły mury olbrzymiego pałacu.

 

Split zachwyca starówką, w której sercu stoi katedra św. Dujama. W przeszłości mieściło się tutaj mauzoleum Dioklecjana. Jednak pierwsze wrażenie, po wjeździe samochodem do miasta, nie jest takie, jakbyśmy tego oczekiwali. W oczy rzucają się rozlegle blokowiska. Nic dziwnego – jest to w końcu drugie pod względem wielkości miasto Chorwacji. Większy od Splitu jest tylko Zagrzeb. Na przedmieściach Splitu zlokalizowane są ważne dla chorwackiej gospodarki zakłady przemysłowe.

Split, Chorwacja (fot. Nick Savchenko)
Split, Chorwacja (fot. Nick Savchenko)

Po wjeździe do miasta należy kierować się w stronę starówki. To właśnie tam znajdują się wszystkie atrakcje miasta, takie jak Pałac Dioklecjana, katedra św. Dujama, nadmorska promenada z restauracjami i kawiarniami, czy ruchliwy port pasażerski.

Zabytki w historycznym centrum Splitu

Split, Chorwacja (fot. Mariamichelle)

Najważniejszy zabytek, jakim jest Pałac Dioklecjana wcale nie tak łatwo zauważyć. Wydaje się on być porozrzucany po całym starym mieście, ponieważ z pierwotnego pałacu zostały głównie ruiny, a gdzieniegdzie zostały one zabudowane przez nowszą architekturę. Dziś w obrębie dawnych murów Pałacu znajduje się około 200 budynków, w których mieszkają ludzie. Spacerując więc po starówce co i raz można odkrywać zabytkowe ruiny Pałacu Dioklecjana. Jest to więc istne muzeum pod gołym niebem, ale nie trzeba kupować biletów!

Booking.com

Drugim obowiązkowym punktem na turystycznej mapie Splitu jest Katedra św. Dujama. Powstała ona na początku IV w. Początkowo było tutaj mauzoleum cesarza Dioklecjana. Około VII w. zmieniono przeznaczenie budynku na świątynię chrześcijańską. Zwiedzanie katedry jest płatne, a sam budynek jest wizytówka miasta. Na przestrzeni wieków katedra była wielokrotnie przebudowywana, przez co dzisiaj mamy tu do czynienia z mieszanką różnych stylów architektonicznych.

Przepiękny widok na miasto z romańskiej dzwonnicy

widok z dzwonnicy Katedra św. Dujama na centrum Splitu (fot. Theo Crazzolara)
widok z dzwonnicy Katedra św. Dujama na centrum Splitu (fot. Theo Crazzolara)

Najbardziej charakterystyczną częścią katedry jest romańska dzwonnica, wysoka na 61 m. Warto skorzystać z okazji i wejść na taras widokowy, na szczycie dzwonnicy. To świetny punkt, aby zobaczyć panoramę miasta i zrobić pamiątkowe zdjęcia Splitu.

 

W pobliżu katedry św. Dujama znajdziemy inną świątynię, z zupełnie innej epoki. Mowa o Świątyni Jupitera – kolejnym ważnym zabytku miasta. Pierwotnie była to świątynia rzymska, później jednak – prawdopodobnie tak samo jak w przypadku katedry, około VII w. – przekształcono ją w chrześcijańskie baptysterium. Wewnątrz można podziwiać sarkofagi i rzeźby.

Wakacje w Splicie - plaże i życie nocne

Split, Chorwacja (fot. Mariamichelle)

Bez wątpienia całe stare miasto Splitu, włącznie z jego średniowieczną częścią, warte jest odwiedzenia. Jeśli planujemy spędzić w Splicie dłuższe wakacje, to po dniu spędzonym na plaży, życie miejskie przenosi się właśnie na starówkę i nadmorskie promenady. Szczególnie urokliwy jest Narodni trg (plac w centrum starówki z kawiarnianymi stolikami na świeżym powietrzu). Jednak prawdziwy tłok wieczorami jest na nadmorskie promenadzie. Łatwo ją poznać po charakterystycznych, efektownych białych latarniach i rzędach stolików z tutejszych kawiarni i restauracji. Można usiąść na jednej z ławek pod palmami i podziwiać panoramę portu.

miejska plaża, Split, Chorwacja (fot. Let Ideas Compete)
miejska plaża, Split, Chorwacja (fot. Let Ideas Compete)

Wiele osób traktuje Split, jako świetną bazę wypadową na wakacje. W ciągu dnia można wypoczywać na plaży, a wieczorem spacerować po starym mieście. W samym centrum plaże są raczej betonowe, ale w czasie wakacji kąpie się tutaj stosunkowo dużo ludzi. Plaże żwirkowe znajdziemy poza obrębem starego miasta. Ciekawa plaża jest w zachodniej części miasta, tuż przy starówce, na wysuniętym w głąb morza zielonym cyplu. Plaże znajdziemy też w południowej części miasta – to tutaj ulokowane są hotele nastawione na ruch turystyczny. Północne wybrzeże zdominowane jest przez przemysł i port kontenerowy.

Split, Chorwacja (fot. Bru-nO)
Booking.com

Split - położenie

Split położony jest w środkowej części Dalmacji, bezpośrednio nad Adriatykiem. Pomijając stolicę Chorwacji, to najważniejszy węzeł komunikacyjny w kraju. Znajduje się tu międzynarodowy port lotniczy, dworzec kolejowy oraz port morski obsługujący połączenia z pobliskimi wyspami oraz z Włochami (Ancona).

Miasto położone jest na wysuniętym w głąb morza cyplu, który z trzech stron otoczony jest morzem. W pobliżu przebiega najważniejsza trasa szybkiego ruchu w Chorwacji – autostrada A1.

Split, Chorwacja (fot. Nick Savchenko)

Split - ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

Pałac cesarza Dioklecjana

Wzniesiony w III i IV w. olbrzymi obiekt wzorowany na rzymskim obozie wojskowym. Pałac zajmował prostokąt o długości 150 na 190 m. Dookoła zabudowy Pałacu były mury obronne i wieże. Pałac został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Dziś w obrębie dawnego Pałacu Dioklecjana stoi ponad 200 budynków, w większości pochodzących z XVIII w. Jednak spacerując po starym mieście wciąż w wielu miejscach można podziwiać ruiny dawnego Pałacu. Rezydencję Dioklecjana wzniesiono nie licząc się z kosztami. Kolumny sprowadzano z Egiptu, a marmur z Włoch. Same mury obronne miały 25 metrów wysokości i 2 metry grubości, a bezpieczeństwa całego Pałacu strzegło 16 wież warownych. Wejście do Pałacu możliwe było jedną z czterech bram: Złotą, Srebrną, Brązową lub Żelazną. Podobno sam cesarz Dioklecjan ze swoich apartamentów miał widok bezpośrednio na morze. W tamtych czasach nie myślano jeszcze o budowie obwarowań od strony morza, ponieważ z uwagi na skaliste wybrzeże i duże fale nie sądzono, że zagrożenie może nadejść z tamtej strony.

ruiny Pałacu cesarza Dioklecjana w Splicie, Chorwacja (fot. Mariamichelle)
ruiny Pałacu cesarza Dioklecjana w Splicie, Chorwacja (fot. Mariamichelle)

Katedra św. Dujama

Najważniejsza świątynia w mieście, będąca jednocześnie wizytówką Splitu. Wzniesiona została w IV w. jako mauzoleum Dioklecjana. Trzy wieki później została przebudowana na kościół chrześcijański. Wstęp do katedry wymaga niewielkiej opłaty. Warto wejść na 61 metrową wieżę kościelną wybudowaną w stylu romańskim. Rozpościera się stamtąd widok na całe miasto i okolicę.

Świątynia Jupitera

Znajdująca się nieopodal katedry św. Dujama rzymska świątynia. Podobnie jak wspomniana wyżej katedra, tak i Świątynia Dujama została przekształcona w VII w. w świątynie chrześcijańską. Wewnątrz warto zobaczyć rzeźby oraz sarkofagi.

Plaże w Splicie

Split posiada kilka plaż na obrzeżach historycznego centrum. Przy głównej promenadzie i porcie plaż nie należy się spodziewać, ale na wschód od portu zanduje się kilka ładnych zatoczek. Pierwsza z nich to piaszczysta plaża Bačvice, a kawałek dalej za nią plaża Ovčice. Im dalej od centrum Splitu tym żwirowych plaż jest więcej. Z kolei na zachód od portu warto wybrać się na plażę Ježinac. Woda jest tam bardzo czysta, a zejście do morza jest łagodne. Wszystkie trzy opisane powyżej plaże posiadają pełną infrastrukturę – są plażowe bary i możliwość wynajęcia leżaków.

plaża w Splicie, Chorwacja (fot. Let Ideas Compete)

Wycieczka w góry

Nawet jeśli nie jesteśmy pasjonatem górskich wędrówek, to będąc w Splicie warto wybrać się samochodem na górujące nad miastem szczyty. W upalne wakacje pewnie mało kto ma ochotę na piesze wędrówki po tutejszych trasach. Można jednak podjechać kawałek samochodem i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z panoramą wybrzeża.

góry wokół Splitu, Chorwacja (fot. Nick Savchenko)
góry wokół Splitu, Chorwacja (fot. Nick Savchenko)

Historia

Przed naszą erą Split był grecką osadą. Około I w. p.n.e. pojawili się tutaj Rzymianie, którzy zorganizowali tutaj prowincję swojego państwa. Czasy świetności dla miasta nadeszły w latach 295 – 305 n.e. To wówczas trwała tutaj budowa słynnej rezydencji Cesarza Dioklecjana, której ruiny można podziwiać do dziś.

 

Po śmierci Dioklecjana rządzili tutaj inni cesarze rzymscy, a później miasto było podbijane przez Słowian i Awarów. W okresie średniowiecza Split zyskał autonomię, co sprzyjało rozwojowi gospodarczemu. Pomiędzy XV, a XVIII w. miasto należało do Wenecji. Później Split znalazł się pod panowaniem Austro – Węgier.

 

W 1918 r. – po zakończeniu I wojny światowej – Split znalazł się w granicach Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Od 1929 r. Split należał do Jugosławii, a przez 3 lata w trakcie II wojny światowej był pod okupacją włoską. Od 1991 r. Split jest częścią Chorwacji.

Split, Chorwacja (fot. kirkandmimi)
Split, Chorwacja (fot. kirkandmimi)

Komunikacja

Samochodem

Split położony jest bezpośrednio przy autostradzie A1, co ułatwia szybki dojazd z Polski. Z Warszawy – jadąc przez Czechy i Austrię – jest tu nieco ponad 1400 km. Jeszcze szybciej dotrą mieszkańcy Rzeszowa i okolic. Lepiej wówczas wybrać podróż przez Słowację i Węgry – do pokonania będzie nieco ponad 1200 km. Do miasta z autostrady A1 zjeżdża się na węźle numer 25.

Port

Z tutejszego portu można przepłynąć promem na wszystkie większe pobliskie wyspy oraz do włoskiej Anocny. Ten wariant podróży często wybierają turyści z Włoch. Zamiast objeżdżać Adriatyk niejako “na około” wybierają prom, a później spędzają urlop na jednej z pobliskich wysp.

Samolotem

Nieco ponad 20 km od centrum miasta znajduje się międzynarodowy port lotniczy. Odlatują stąd samoloty do kilkudziesięciu krajów świata, w tym do Polski. W 2018 r. bezpośrednie połączenia lotnicze z Warszawy do Splitu w sezonie letnim zapewniały tanie linie lotnicze WizzAir. Więcej informacji na temat tutejszego lotniska zamieściłem w dziale Port lotniczy Split.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *