Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com
Split, Chorwacja (fot. Theo Crazzolara)

Split – co warto zobaczyć? Przewodnik, atrakcje, zabytki, hotele i plaże

prowincja: Dalmacja środkowa, Chorwacja

Split to jedno z najbardziej znanych i największych miast w Chorwacji. Miasto liczy ponad 200 tys. mieszkańców, co na warunki polskie jest skromną liczbą, ale w czteromilionowej Chorwacji to ważny ośrodek miejski i węzeł komunikacyjny. Główną atrakcją położonego nad Morzem Adriatyckim Splitu są historyczne pozostałości, a właściwie ruiny Pałacu Dioklecjana. Dziś uliczki starego miasta biegną tam, gdzie w przeszłości prowadziły mury olbrzymiego pałacu.

 

Split zachwyca starówką, w której sercu stoi katedra św. Dujama. W przeszłości mieściło się tutaj mauzoleum Dioklecjana.

 

W moim tekście znajdziesz:

 • Split – co warto zobaczyć? Punkty obowiązkowe
 • Zabytki w historycznym centrum Splitu
 • Punkt widokowy na miasto z romańskiej dzwonnicy
 • Wakacje w splicie – plaże i życie nocne
 • Polecane hotele i apartamenty w Splicie
 • Split – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…
 • Historia miasta
 • Porady praktyczne jak dojechać, gdzie zaparkować, jak dostać się z lotniska do centrum miasta

Split - co warto zobaczyć? Punkty obowiązkowe

Split, Chorwacja (fot. Nick Savchenko)
Split, Chorwacja (fot. Nick Savchenko)

Split zachwyca starówką, w której sercu stoi katedra św. Dujama. W przeszłości mieściło się tutaj mauzoleum Dioklecjana. Jednak pierwsze wrażenie, po wjeździe samochodem do miasta, nie jest takie, jakbyśmy tego oczekiwali. W oczy rzucają się rozlegle blokowiska. Nic dziwnego – jest to w końcu drugie pod względem wielkości miasto Chorwacji. Większy od Splitu jest tylko Zagrzeb. Na przedmieściach Splitu zlokalizowane są ważne dla chorwackiej gospodarki zakłady przemysłowe.

Split, turystyczna mapa centrum miasta
Split, turystyczna mapa centrum miasta

Po wjeździe do miasta należy kierować się w stronę starówki. To właśnie tam znajdują się wszystkie atrakcje miasta, takie jak Pałac Dioklecjana, katedra św. Dujama, nadmorska promenada z restauracjami i kawiarniami, czy ruchliwy port pasażerski.

Polecany parking w Splicie

W nawigacji ustaw adres: Obala kneza Domagoja 12, 21000 Split. Parking jest płatny: pierwsza godzina 10 kun, każda kolejna 15 kun.

Gdzie zaparkować? Fajny i niedrogi parking znajduje się przy stacji kolejowej, około 500 m od słynnego deptaku z charakterystycznymi palmami. W nawigacji ustaw adres: Obala kneza Domagoja 12, 21000 Split. Parking jest płatny: pierwsza godzina 10 kun, każda kolejna 15 kun, a cały dzień 170 kun. Opłaty uiszcza się w automacie. Z parkingu jest blisko do wszystkich najważniejszych atrakcji miasta.

Split - zabytki w historycznym centrum

Split, Chorwacja (fot. Mariamichelle)

Najważniejszy zabytek, jakim jest Pałac Dioklecjana wcale nie tak łatwo zauważyć. Wydaje się on być porozrzucany po całym starym mieście, ponieważ z pierwotnego pałacu zostały głównie ruiny, a gdzieniegdzie zostały one zabudowane przez nowszą architekturę. Dziś w obrębie dawnych murów Pałacu znajduje się około 200 budynków, w których mieszkają ludzie. Spacerując więc po starówce co i raz można odkrywać zabytkowe ruiny Pałacu Dioklecjana. Jest to więc istne muzeum pod gołym niebem, ale nie trzeba kupować biletów!

Booking.com

Drugim obowiązkowym punktem na turystycznej mapie Splitu jest Katedra św. Dujama. Powstała ona na początku IV w. Początkowo było tutaj mauzoleum cesarza Dioklecjana. Około VII w. zmieniono przeznaczenie budynku na świątynię chrześcijańską. Zwiedzanie katedry jest płatne, a sam budynek jest wizytówka miasta. Na przestrzeni wieków katedra była wielokrotnie przebudowywana, przez co dzisiaj mamy tu do czynienia z mieszanką różnych stylów architektonicznych.

Split - widok na miasto z romańskiej dzwonnicy

widok z dzwonnicy Katedra św. Dujama na centrum Splitu (fot. Theo Crazzolara)
widok z dzwonnicy Katedra św. Dujama na centrum Splitu (fot. Theo Crazzolara)

Najbardziej charakterystyczną częścią katedry jest romańska dzwonnica, wysoka na 61 m. Warto skorzystać z okazji i wejść na taras widokowy, na szczycie dzwonnicy. To świetny punkt, aby zobaczyć panoramę miasta i zrobić pamiątkowe zdjęcia Splitu.

Będąc na miejscu nie kupuj biletu tylko na dzwonnicę. Bardziej opłaca się kupić bilet łączony na wszystkie atrakcje: dzwonnica, katedra, krypta, skarbiec i baptysterium.

dzwonnica katedry św. Dujama, Split, Chorwacja (fot. alchen_x)
dzwonnica katedry św. Dujama, Split, Chorwacja (fot. alchen_x)

W pobliżu katedry św. Dujama znajduje się inna świątynia, z zupełnie innej epoki. Mowa o Świątyni Jupitera – kolejnym ważnym zabytku miasta. Pierwotnie była to świątynia rzymska, później jednak – prawdopodobnie tak samo jak w przypadku katedry, około VII w. – przekształcono ją w chrześcijańskie baptysterium. Wewnątrz można podziwiać sarkofagi i rzeźby.

Wakacje w Splicie - życie nocne i restauracje

Split, Chorwacja (fot. Mariamichelle)

Bez wątpienia całe stare miasto Splitu, włącznie z jego średniowieczną częścią, warte jest odwiedzenia. Jeśli planujesz spędzić w Splicie dłuższe wakacje, to po dniu spędzonym na plaży, życie miejskie przenosi się właśnie na starówkę i nadmorskie promenady. Szczególnie urokliwy jest Narodni trg. To plac w centrum starówki z kawiarnianymi stolikami na świeżym powietrzu. 

Restauracja Makarun

Maruliceva 3, 21000 Split - jedna z najlepszych restauracji w mieście, ale jednocześnie nie jest przesadnie droga. Spejalnością są tutaj ryby i owoce morza. Szczególnie przyjemnie wieczorami jest na restauracyjnym patio. Dania są bardzo ładnie podane.

Jednak prawdziwy tłok wieczorami jest na nadmorskie promenadzie. Łatwo ją poznać po charakterystycznych, efektownych białych latarniach i rzędach stolików z tutejszych kawiarni i restauracji. Można usiąść na jednej z ławek pod palmami i podziwiać panoramę portu.

Restauracja Brasserie on 7

Obala Hrv. Preporoda 7, 21000 Split. Restauracja znajduje się przy głównym, nadmorskim bulwarze i ma stoliki rozstawione na zewnątrz. Tu też królują ryby i owoce morza, ale też tradycyjne dania kuchni chorwackiej w nowoczesnym wydaniu. Warto, ale to bardzo elegancki lokal 😉

Czy Split posiada fajną plażę?

miejska plaża, Split, Chorwacja (fot. Let Ideas Compete)
miejska plaża, Split, Chorwacja (fot. Let Ideas Compete)

Wiele osób traktuje Split, jako świetną bazę wypadową na wakacje. W ciągu dnia można wypoczywać na plaży, a wieczorem spacerować po starym mieście. Spędzając wakacje tutaj warto odwiedzić sąsiednie miasta. Najsłynniejsze i najbardziej warte uwagi to Trogir, Podstrana, Omis i Brela.

W samym centrum Splitu nie ma plaż. Są tu bulwary, wielki port promowy oraz mniejszy port dla łodzi i jachtów. Plaże znajdziesz poza obrębem starego miasta.

plaża Firule, w tle centrum miasta Split, Chorwacja (fot. Falco Ermert)
plaża Firule, w tle centrum miasta Split, Chorwacja (fot. Falco Ermert)

Najbliżej od centrum znajduje się plaża Plaža Bačvice. Jest oznaczona w google maps, więc łatwo ją znajdziesz. Co ciekawe, to plaża piaszczysta, ale w sezonie jest zatłoczona. Kawałek dalej – także w kierunku wschodnim – znajduje się plaża Ovčice. To plaża betonowo-żwirowa, ale z łagodnym zejściem do morza. Kolejną w kierunku południowym jest plaża Firule. Jest odrobinę dalej od centrum, więc nie ma tu aż takiego tłoku.

Po drugiej stronie miasta, w kierunku zachodnim, ładna jest plaża Ježinac.

Split, Chorwacja (fot. Bru-nO)

Split - polecane hotele i apartamenty

Marvie Hotel & Health, Split, Chorwacja
Marvie Hotel & Health, Split, Chorwacja
 • Marvie Hotel & Health**** – bardzo dobry hotel znajdujący się obok historycznego centrum, w sąsiedztwie plaży Firule. Hotel znajduje się 500 m od morza i 1500 m od Pałacu Dioklecjana. Na dachu hotelu znajduje się odkryty basen i taras do opalania, skąd roztacza się panoramiczny widok na Split. Bardzo dobre śniadania, wifi w pokojach, hotelowy parking za dopłatą 10 euro/dobę. Pokoje od strony morza są nieco droższe. Warto na to zwrócić uwagę podczas rezerwacji.
Ellure Luxury Suites**** w Splicie, Chorwacja
Ellure Luxury Suites**** w Splicie, Chorwacja
 • Ellure Luxury Suites**** – nowo wybudowany hotel znajdujący się w podobnej lokalizacji co Marvie Hotel & Health. Stąd także jest około 500 m do plaży. Hotel posiada odkryty basen, a pokoje mają duże balkony i panoramiczny widok na morze. Śniadanie serwowane jest w formie bufetu. Jest tu też centrum fintess. Parking i wifi są wliczone w cenę pobytu.
Radisson Blu Resort & Spa, Split, Chorwacja
Radisson Blu Resort & Spa, Split, Chorwacja
 • Radisson Blu Resort & Spa**** – ten hotel to najlepszy wybór w Splicie, ale pokoje trzeba rezerwować jeszcze zimą. Hotel znajduje się poza centrum miasta, ale tuż obok prywatnej plaży. Jest tu odkryty basen, taras do opalania z leżakami i parasolami, basen kryty oraz centrum SPA. Większość pokoi dysponuje balkonami z widokiem na morze. Śniadanie można zjeść na hotelowym tarasie. Parking, bezpłatne wifi.

Polecane przeze mnie noclegi w Chorwacji przy plaży szczegółowo opisuję w innym dziale. Znajdziesz tam noclegi z całego wybrzeża Chorwacji.

Booking.com

Split - położenie

Split położony jest w środkowej części Dalmacji, bezpośrednio nad Adriatykiem. Pomijając stolicę Chorwacji, to najważniejszy węzeł komunikacyjny w kraju. Znajduje się tu międzynarodowy port lotniczy, dworzec kolejowy oraz port morski obsługujący połączenia z pobliskimi wyspami oraz z Włochami (Ancona).

Miasto położone jest na wysuniętym w głąb morza cyplu, który z trzech stron otoczony jest morzem. W pobliżu przebiega najważniejsza trasa szybkiego ruchu w Chorwacji – autostrada A1.

Split, Chorwacja (fot. Nick Savchenko)

Split - ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

Pałac cesarza Dioklecjana

Wzniesiony w III i IV w. olbrzymi obiekt wzorowany na rzymskim obozie wojskowym. Pałac zajmował prostokąt o długości 150 na 190 m. Dookoła zabudowy Pałacu były mury obronne i wieże. Pałac został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Dziś w obrębie dawnego Pałacu Dioklecjana stoi ponad 200 budynków, w większości pochodzących z XVIII w. Jednak spacerując po starym mieście wciąż w wielu miejscach można podziwiać ruiny dawnego Pałacu. Rezydencję Dioklecjana wzniesiono nie licząc się z kosztami. Kolumny sprowadzano z Egiptu, a marmur z Włoch. Same mury obronne miały 25 metrów wysokości i 2 metry grubości, a bezpieczeństwa całego Pałacu strzegło 16 wież warownych. Wejście do Pałacu możliwe było jedną z czterech bram: Złotą, Srebrną, Brązową lub Żelazną. Podobno sam cesarz Dioklecjan ze swoich apartamentów miał widok bezpośrednio na morze. W tamtych czasach nie myślano jeszcze o budowie obwarowań od strony morza, ponieważ z uwagi na skaliste wybrzeże i duże fale nie sądzono, że zagrożenie może nadejść z tamtej strony.

ruiny Pałacu cesarza Dioklecjana w Splicie, Chorwacja (fot. Mariamichelle)
ruiny Pałacu cesarza Dioklecjana w Splicie, Chorwacja (fot. Mariamichelle)

Katedra św. Dujama

Najważniejsza świątynia w mieście, będąca jednocześnie wizytówką Splitu. Wzniesiona została w IV w. jako mauzoleum Dioklecjana. Trzy wieki później została przebudowana na kościół chrześcijański. Wstęp do katedry wymaga niewielkiej opłaty. Warto wejść na 61 metrową wieżę kościelną wybudowaną w stylu romańskim. Rozpościera się stamtąd widok na całe miasto i okolicę.

widok na Split z dzwonnicy katedry św. Dujama, Chorwacja (fot. Theo Crazzolara)
widok na Split z dzwonnicy katedry św. Dujama, Chorwacja (fot. Theo Crazzolara)

Świątynia Jupitera

Znajdująca się nieopodal katedry św. Dujama rzymska świątynia. Podobnie jak wspomniana wyżej katedra, tak i Świątynia Dujama została przekształcona w VII w. w świątynie chrześcijańską. Wewnątrz warto zobaczyć rzeźby oraz sarkofagi.

Plaże w Splicie

Split posiada kilka plaż na obrzeżach historycznego centrum. Przy głównej promenadzie i porcie plaż nie należy się spodziewać, ale na wschód od portu zanduje się kilka ładnych zatoczek. Pierwsza z nich to piaszczysta plaża Bačvice, a kawałek dalej za nią plaża Ovčice. Im dalej od centrum Splitu tym żwirowych plaż jest więcej. Z kolei na zachód od portu warto wybrać się na plażę Ježinac. Woda jest tam bardzo czysta, a zejście do morza jest łagodne. Wszystkie trzy opisane powyżej plaże posiadają pełną infrastrukturę – są plażowe bary i możliwość wynajęcia leżaków.

plaża w Splicie, Chorwacja (fot. Let Ideas Compete)

Wycieczka w góry

Nawet jeśli nie jesteśmy pasjonatem górskich wędrówek, to będąc w Splicie warto wybrać się samochodem na górujące nad miastem szczyty. W upalne wakacje pewnie mało kto ma ochotę na piesze wędrówki po tutejszych trasach. Można jednak podjechać kawałek samochodem i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z panoramą wybrzeża.

góry wokół Splitu, Chorwacja (fot. Nick Savchenko)
góry wokół Splitu, Chorwacja (fot. Nick Savchenko)

Historia

Przed naszą erą Split był grecką osadą. Około I w. p.n.e. pojawili się tutaj Rzymianie, którzy zorganizowali tutaj prowincję swojego państwa. Czasy świetności dla miasta nadeszły w latach 295 – 305 n.e. To wówczas trwała tutaj budowa słynnej rezydencji Cesarza Dioklecjana, której ruiny można podziwiać do dziś.

Po śmierci Dioklecjana rządzili tutaj inni cesarze rzymscy, a później miasto było podbijane przez Słowian i Awarów. W okresie średniowiecza Split zyskał autonomię, co sprzyjało rozwojowi gospodarczemu. Pomiędzy XV, a XVIII w. miasto należało do Wenecji. Później Split znalazł się pod panowaniem Austro – Węgier.

W 1918 r. – po zakończeniu I wojny światowej – Split znalazł się w granicach Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Od 1929 r. Split należał do Jugosławii, a przez 3 lata w trakcie II wojny światowej był pod okupacją włoską. Od 1991 r. Split jest częścią Chorwacji.

Split, Chorwacja (fot. kirkandmimi)
Split, Chorwacja (fot. kirkandmimi)

Komunikacja

Samochodem

Split położony jest bezpośrednio przy autostradzie A1, co ułatwia szybki dojazd z Polski. Z Warszawy – jadąc przez Czechy i Austrię – jest tu nieco ponad 1400 km. Jeszcze szybciej dotrą mieszkańcy Rzeszowa i okolic. Lepiej wówczas wybrać podróż przez Słowację i Węgry – do pokonania będzie nieco ponad 1200 km. Do miasta z autostrady A1 zjeżdża się na węźle numer 25.

 

Zobacz więcej:

Port

Z tutejszego portu można przepłynąć promem na wszystkie większe pobliskie wyspy oraz do włoskiej Anocny. Ten wariant podróży często wybierają turyści z Włoch. Zamiast objeżdżać Adriatyk niejako “na około” wybierają prom, a później spędzają urlop na jednej z pobliskich wysp.

Samolotem

Nieco ponad 20 km od centrum miasta znajduje się międzynarodowy port lotniczy. Odlatują stąd samoloty do kilkudziesięciu krajów świata, w tym do Polski. W 2018 r. bezpośrednie połączenia lotnicze z Warszawy do Splitu w sezonie letnim zapewniały tanie linie lotnicze WizzAir.

 

Zobacz więcej:

To także może Cię zainteresować:

Jedna odpowiedź do “Split – co warto zobaczyć? Przewodnik, atrakcje, zabytki, hotele i plaże

 1. Fajny artykuł, parę błędów, ale nie będę się czepiać na siłę, więc:
  Pałac Dioklecjana ma wymiary przybliżone 180m na 215m, nie 150m na 190m. Co się tyczy świątyni Jupitera, to została przekształcona w Chrzcielnicę, gdzie dalej znajduje się “basen chrzcielny”, natomiast przy wejściu stoją pozostałości sfinksa, więc myślę, że można o tym napomnieć . Warty wspomnienia jest fakt, że budowla w której znajduje się Splitska katedra jest najstarszym obiektem, w którym w ogóle znajduje się “kościół w użytku”, nie mylić z najstarszą katedrą, ponieważ jest to przekłamanie faktów. Chwała Autorowi tekstu, ponieważ widzę, że mimo iż nie wyczerpuje tematów i nie uwzględnia wielu ciekawych zabytków w Splicie (to nie wykład tylko, krótki tekst) jest całkiem spoko 😉
  Polecam skorzystać z usługi przewodnika w mieście, łatwo wiele ciekawych miejsc ominąć (perystyl, vestybul, itd…), a też wiedza jest większa, niż ta dostępna w sieci w języku polskim.
  Przewodnicy oczywiście mówią po Polsku, da się ich znaleźć bez problemu – oczywiście nie ma ich na Polski wielu ale są.
  Polecam zaczepić o Split!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *