Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Szybenik, Chorwacja (fot. Nick Savchenko)

Szybenik / Sibenik

prowincja: Chorwacja Centralna, Chorwacja

Szybenik (po chorwacku Sibenik) uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miast północnej Dalmacji. W przeciwieństwie do innych chorwackich miast, Szybenik w pełni został założony przez Słowian. Nie ma tutaj starożytnych zabytków, czy też pozostałości po wpływach Rzymu. Miasto zostało przepięknie ulokowane na wzgórzach, przy ujściu rzeki Krka do Adriatyku. Cała zabudowa Szybenika wydaje się być zwrócona w stronę morza. W bliskiej okolicy są jedne z najcudowniejszych plaż w Chorwacji.

 

Szybenik zachwyca wkomponowaną w morze urokliwą starówką oraz długim, nadmorskim bulwarem po którym spacerują turyści i mieszkańcy. W miejscu gdzie stare miasto najbardziej zbliża się do morza znajduje się najwięcej kawiarni, barów i restauracji ze stolikami rozstawionymi na świeżym powietrzu. Świetne miejsce, aby napić się kawy, podziwiając jednocześnie historyczną zabudową i nadmorski pejzaż. W pobliżu znajdują się niewielkie butiki i sklepy z lokalnymi produktami. Wzdłuż nadmorskiej promenady przycumowane są łodzie, motorówki i małe jachty.

Katedra św. Jakuba - najważniejszy zabytek miasta

katedra św. Jakuba, Szybenik, Chorwacja (fot. Julien)
katedra św. Jakuba, Szybenik, Chorwacja (fot. Julien)

Najważniejszym zabytkiem Szybenika jest katedra św. Jakuba. To zabytek nie tylko na skalę regionalną, ale i ogólnokrajową. Jest to jedna z najważniejszych świątyń w Chorwacji, która znalazła się także na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Plany budowy tego kościoła snuto już w XIII wieku, ale ostatecznie świątynia została konsekrowana w 1555 r. Katedra znajduje się w centrum miasta, obok nadmorskiego bulwaru.

Górująca nad miastem twierdza św. Michała

górująca nad miastem twierdza św. Anny (fot. Yacht Rent)
górująca nad miastem twierdza św. Michała (fot. Yacht Rent)

Nad miastem góruje widoczna z daleka twierdza św. Michała. To prawdopodobnie najlepszy punkt widokowy w całym Szybeniku, z którego rozpościera się przepiękna panorama na nadmorski bulwar, port jachtowy, turkusowy Adriatyk i pobliskie wyspy.

Historyczne centrum Szybenika może nieco przypominać włoskie miasteczka znajdujące się po przeciwnej stronie Adriatyku. Zabudowa jest tu gęsta, a cała starówka znajduje się na wzgórzu. Pomiędzy budynkami biegną wąskie, brukowane uliczki. Wiele alejek jest niedostępnych dla samochodów, a nawet rowerów, ponieważ pełno tu schodów i niemalże labiryntów. Na zwiedzanie miasta lepiej przygotować wygodniejsze buty niż plażowe klapki.

Booking.com

Piękne centrum, ale ładne plaże nieco poza miastem

Szybenik, Chorwacja (fot. Nick Savchenko)

Ciekawym zabytkiem starego miasta jest także Pałac Rektorów, w którym dawniej urzędował przedstawiciel weneckich władz. W chwili obecnej znajduje się tam muzeum miejskie. W przeszłości Szybenik miał duże znaczenie z uwagi na znajdujący się tutaj port. Jego pracę nadzorował przedstawiciel Wenecji urzędujący w Pałacu.

Niestety Szybenik nie posiada zbyt wielu plaż w samym centrum. Dłuższe i większe plaże znajdują się w bliskiej okolicy. Warto więc podjechać samochodem do miejscowości Žaborić i Primošten. W pobliżu znajduje się także Park Narodowy Krka z charakterystycznymi wodospadami. Blisko jest także archipelag wysp Kornati.

Booking.com

Szybenik - położenie

Szybenik położony jest w północnej części Dalmacji, bezpośrednio nad morzem Adriatyckim tuż obok ujścia rzeki Krka do morza. Miasto zostało założone w malowniczym, górzystym terenie.

Obecnie miasto liczy nieco ponad 50 tys. mieszkańców. W warunkach polskich liczba ta nie jest oszałamiająca, ale w przypadku Chorwacji Szybenik jest politycznym, gospodarczym i kulturalnym centrum tej części Dalmacji. W pobliżu Szybenika przebiega ważna chorwacka autostrada A1, łącząca miejscowości wzdłuż wybrzeża Adriatyku.

Szybenik, Chorwacja (fot. Nick Savchenko)
Szybenik, Chorwacja (fot. Nick Savchenko)

Szybenik - plaże, atrakcje, zabytki...

Katedra św. Jakuba

Najważniejszy zabytek miasta, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pierwsze plany budowy katedry pojawiły się pod koniec XIII wieku, gdy Szybenik otrzymał prawa miejskie. Budowa okazałej świątyni ruszyła dopiero w 1431 r. i trwała ponad 120 lat. Pierwotnie projektantem katedry i kierownikiem budowy był Giorgio Orsini, któremu marzyła się świątynia w stylu gotyckim. Jednak po jego śmierci pracę kontynuował Niccolò di Giovanni Fiorentino, który zdecydował, że nada kościołowi renesansowy wygląd. Konsekracja katedry nastąpiła dopiero w 1555 r.

katedra św. Jakuba w Szybeniku, Chorwacja (fot. Nick Savchenko)

Twierdza św. Michała

To górująca nad miastem twierdza będąca najlepszym punktem widokowym w okolicy. Wybuch prochu, który miał miejsce w 1663 r. doprowadził twierdzę do częściowej ruiny. Budowla straciła wówczas na znaczeniu obronnym. Obecnie mieści się tam otwarta scena. Od marca do października twierdzę można zwiedzać codziennie. W sezonie zimowym twierdza zamknięta jest w święta. W 2018 r. bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztował 50 kun, a dla dzieci od 5 do 18 lat – 30 kun.

twierdza św. Anny w Szybeniku, Chorwacja (fot. Nick Savchenko)

Twierdza św. Mikołaja

Kolejny ważny zabytek Szybenika znajdujący się na wejściu na wejściu do kanału św. Antego. Twierdza została zbudowana w XVI wieku. Jej zadaniem była obrona miasta od strony Adriatyku przed atakiem Turków. Projekt twierdzy przygotował wenecki architekt Michielea Sammichella, który specjalizował się w budowie obiektów militarnych.

Historia

W przeciwieństwie do większości znanych miast w Chorwacji Szybenik nie został założony przez Etrusków, ani nie przez Rzymian. To w pełni słowiańskie miasto założone przez Chorwatów. Pierwsza ludność dotarła tu dopiero około VII wieku. Górzysty teren tuż przy morzu, u ujścia rzeki Krka, został uznany za świetną lokalizację dla nowego miasta.

 

W dokumentach historycznych pierwsze poważne wzmianki o Szybeniku pochodzą z 1066 r. w statutach króla chorwackiego Petara Krešimira IV. Prawa miejskie Szybenik otrzymał dopiero w 1298 r. W związku z tym Szybenik uważa się za najstarsze chorwackie miasto w tej części wybrzeża Adriatyku. Mieszkańcy chętnie chwalą się historią swojego miasta. Szybenik nigdy nie uległ tureckim najazdom, które w tej części Europy zdarzały się stosunkowo często.

 

W 1340 w Szybeniku urodził się św. Mikołaj Tavelić.

 

Od XV do XVII wieku Szybenik – tak jak pozostała część Dalmacji – znalazł się pod wpływami Wenecji. Gdy w 1797 r. Republika Wenecji upadła, tutejsze tereny weszły w strefę wpływów Monarchii Habsburgów. W 1877 r. zostało uruchomione pierwsze połączenie kolejowe Szybenika z Austrią.

 

Po zakończeniu I wojny światowej Szybenik stał się częścią Królestwa Jugosławii. Podczas II wojny światowej Szybenik był okupowany przez Włochów i Niemców, jednak po zakończeniu działań wojennych wrócił w granicę Jugosławii. Od 1991 r. miasto jest częścią niepodległej Chorwacji.

Szybenik, Chorwacja (fot. Julien)

Komunikacja

Samochodem

Z miast południowej Polski (na przykład z Krakowa) do Szybenika jest około 1150 km w jedną stronę. Najwygodniejsza trasa prowadzi autostradami przez Czechy, Austrię i Słowenię. Alternatywą jest droga przez Słowację i Węgry. Na przedmieściach Szybenika przebiega ważna chorwacka autostrada A1. Niezależnie który z dwóch popularnych wariantów wybierzemy, to całą drogę przez Chorwacją przejedziemy autostradami.

Pociągiem

W Szybeniku znajduje się stacja kolejowa. Miasto ma bezpośrednie połączenia kolejowe ze stolicą Chorwacji – Zagrzebiem. Z Szybenika można wybrać się na wycieczkę pociągiem do Splitu.

Samolotem

Najbliższe międzynarodowe porty lotnicze znajdują się w sąsiednich miastach, w Zadarze i w Splicie.

 

Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *