Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com
Hvar, Chorwacja

Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji – obszerny poradnik od rankomat.pl

W 2017 r. Chorwacja była najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów zagranicznych polskich turystów według danych Mondial Assistance. Nawet 90 proc. Polaków podróżuje do tego kraju na własną rękę. W związku z tym samodzielnie powinni również zakupić ubezpieczenie turystyczne, ponieważ Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zapewni im wystarczającej ochrony na wakacjach.

Jak ostrzega Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ), w ramach EKUZ bezpłatna lub częściowo płatna opieka medyczna przysługuje Polakom w ograniczonym zakresie, jedynie w nagłej sytuacji (np. w razie wypadku czy zasłabnięcia). Jednak nawet mając EKUZ, pacjent musi ponieść częściową opłatę (tzw. partycypację) w wysokości 1-5 proc. kosztu usługi medycznej (np. 10 kun za wydanie recepty czy skierowania). W efekcie MSZ zaleca turystom wykupienie dodatkowej polisy turystycznej. Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia do Chorwacji podpowiadamy wspólnie z porównywarką rankomat.pl w poniższym poradniku.

EKUZ vs. ubezpieczenie turystyczne w Chorwacji

Hvar, Chorwacja (fot. Jeremy Vandel)

Jak już wspomnieliśmy, EKUZ zapewnia bezpłatny lub częściowo płatny dostęp do opieki medycznej w Chorwacji jedynie w nagłych przypadkach w bardzo ograniczonym zakresie. Z karty można skorzystać wyłącznie w państwowych placówkach. Natomiast za standardową wizytę lekarską w prywatnym gabinecie musimy zapłacić około 20-30 euro. Jeszcze droższy może być pobyt w szpitalu, gdzie doba kosztuje około 50 euro – w przypadku konieczności podania leków lub przeprowadzenia operacji pacjent musi za nie dodatkowo zapłacić.

EKUZ w ogóle nie pokrywa również kosztów transportu medycznego helikopterem lub karetką medyczną do Polski, który może być konieczny w razie poważnego urazu, jak np. złamanie ręki lub nogi. Jego koszt może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, które nieubezpieczony pacjent będzie musiał wyłożyć z własnej kieszeni. Karta nie pokrywa również kosztów akcji ratowniczej w górach czy na morzu. Więcej o EKUZ można przeczytać w tym miejscu https://rankomat.pl/turystyka/5-przypadkow-w-ktorych-ekuz-nie-wystarczy-dlaczego-warto-miec-ubezpieczenie-turystyczne.

Natomiast polisę turystyczną do Chorwacji można kupić od około 3 zł dziennie. To mniej niż w tym kraju kosztuje lokalne piwo w butelce w supermarkecie (około 4,50 zł). Polisa podróżna refunduje nie tylko koszty leczenia i ratownictwa, a także dodatkowo zapewnia ochronę w postaci ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC), czy następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji?

Dubrownik, południowa Dalmacja, Chorwacja (fot. BigStock)

Najważniejszym elementem ubezpieczenia turystycznego są koszty leczenia, których suma gwarantowana w przypadku wyjazdu do Chorwacji powinna wynosić co najmniej 30 000 euro. Dzięki tego typu ochronie w razie potrzeby zostaną opłacone wszystkie usługi medyczne, jak wizyty lekarskie, konsultacje specjalistów, zabiegi, operacje czy pobyt w szpitalu. Polisa podróżna sfinansuje również zakup leków, a także transport pacjenta karetką lub helikopterem do placówki medycznej oraz przewóz poszkodowanego do Polski. W razie hospitalizacji ubezpieczyciel może też zapewnić pomoc w organizacji pobytu członków rodziny.

Ważnym elementem ubezpieczenia turystycznego są również koszty ratownictwa, których suma gwarantowana powinna wynosić co najmniej 6000 euro. Tego typu pomoc będzie przydatna w razie urazu odniesionego podczas górskiej wędrówki czy żeglowania, kiedy nie możemy o własnych siłach dotrzeć do szpitala. Należy pamiętać, że EKUZ w ogóle nie refunduje kosztów akcji ratowniczej.

Bardzo przydatne może być również ubezpieczenie NNW. Zapewnia ono otrzymanie odszkodowania w razie odniesienia trwałego uszczerbku na zdrowiu (np. złamanie ręki, nogi czy żeber). Jego wysokość zostanie określona procentowo według tabeli zawartej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Warto również zadbać, aby polisa turystyczna posiadała OC w życiu prywatnym. Będzie ono pomocne, gdy z naszej winy urazu lub zniszczenia mienia dozna osoba trzecia. Jeśli nas pozwie i sąd przyzna jej rację, ubezpieczyciel wypłaci jej finansową rekompensatę do wysokości sumy gwarantowanej.

Czym jest standardowe ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji?

amfiteatr w Puli, Chorwacja (fot. Tim Bounds)
amfiteatr w Puli, Chorwacja (fot. Tim Bounds)

Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji należy dopasować indywidualnie do celu, miejsca i długości pobytu. Dla turystów planujących leniuchować na plaży i cieszyć się blaskiem słońca, zwykle wystarczy standardowa polisa podróżna, która pokrywa:

 • koszty leczenia i ratownictwa,
 • OC w życiu prywatnym,
 • NNW.

Jednak w kilku przypadkach standardowa polisa turystyczna może okazać się niewystarczająca. Aby podczas pobytu w Chorwacji czuć się całkowicie bezpiecznie, należy za dopłatą rozszerzyć zakres ochrony ubezpieczenia. Powinny to zrobić osoby aktywne fizycznie, kobiety w ciąży czy osoby chorujące przewlekle.

Kiedy trzeba rozszerzyć zakres ochrony ubezpieczenia turystycznego do Chorwacji?

Park Narodowy Krka (fot. Christian Schreiter)
Park Narodowy Krka (fot. Christian Schreiter)

Rozszerzyć zakres ochrony ubezpieczenia turystycznego do Chorwacji powinny osoby planujące rejs jachtem, nurkowanie czy uprawianie kitesurfingu bądź windsurfingu. Tego typu aktywności ubezpieczyciele zaliczają do sportów ekstremalnych lub sportów wysokiego ryzyka. Należy sprawdzić w OWU, do której z tych dwóch grup towarzystwo ubezpieczeniowe zakwalifikowało daną dyscyplinę.

Osoby aktywnie fizyczne powinni również zwrócić uwagę, czy ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji zawiera OC sportowe oferowane przez wielu ubezpieczycieli. Będzie ono przydatne, jeśli podczas uprawiania sportu z naszej winy urazu lub zniszczenia mienia dozna osoba trzecia. Jeżeli nas pozwie i sąd przyzna jej rację, odszkodowanie wypłaci jej towarzystwo ubezpieczeniowe do wysokości sumy gwarantowanej określonej w umowie.

Aktywni turyści powinni również zadbać, aby ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji zawierało koszty ratownictwa z jak najwyższą sumą gwarantowaną (co najmniej 6000 euro). Szczególnie miłośnicy wspinaczki czy żeglarstwa, ponieważ EKUZ nie refunduje wydatków związanych z przeprowadzeniem akcji poszukiwawczej na wodzie lub w górach. W razie braku polisy poszkodowany będzie musiał je pokryć z własnej kieszeni.

Przed zakupem polisy turystycznej osoby chorujące przewlekle (np. na cukrzycę czy nadciśnienie), powinny poinformować o tym ubezpieczyciela. W takim przypadku za dodatkową opłatą muszą rozszerzyć zakres ochrony ubezpieczenia. Podobnie, jak kobiety w ciąży, którą niektórzy ubezpieczyciele zaliczają do chorób przewlekłych. Jeśli tego nie zrobią, w razie wypadku towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić pokrycia kosztów leczenia bądź innych świadczeń. Podsumowując, zakres ochrony ubezpieczenia turystycznego do Chorwacji powinni turyści, którzy:

 • uprawiają sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka,
 • nurkują,
 • chorują przewlekle,
 • kobiety w ciąży.

Dla osób, które nie spędzają aktywnie czasu, a preferują dobrą zabawę przydatnym dodatkiem do ubezpieczenia turystycznego do Chorwacji może być klauzula alkoholowa. Zakresem obejmuje dwa elementy polisy – koszty leczenia i NNW. Oznacza to, że jeśli będąc pod wpływem alkoholu turysta dozna urazu lub trwałego uszczerbku na zdrowiu, to ubezpieczyciel sfinansuje udzieloną mu pomoc medyczną bądź wypłaci odszkodowanie. Tego typu świadczenie podnosi cenę ubezpieczenia o około 30 proc.

Należy jednak pamiętać, że niektórzy ubezpieczyciele określają w OWU limit spożycia alkoholu (np. do 0,5 promila). Jeśli zostanie on przekroczony, towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić pokrycia kosztów leczenia czy wypłaty odszkodowania.

Ponadto większość polis wyłącza ochronę klauzuli alkoholowej w przypadku OC w życiu prywatnym. W związku z tym jeśli będziemy w stanie nietrzeźwości, a z naszej winy urazu lub uszkodzenia mienia dozna osoba trzecia, ewentualne straty musimy pokryć z własnych środków.

Ubezpieczenie bagażu dla podróżujących do Chorwacji samolotem

plaża Punta Rata, Brela, Chorwacja (fot. depositphotos)

Poza pokryciem kosztów leczenia, ratownictwa, NNW i OC w życiu prywatnym, ubezpieczenia turystyczne do Chorwacji posiadają również wiele innych świadczeń. Do najbardziej przydatnych należy ubezpieczenie bagażu (sumy gwarantowane u różnych ubezpieczycieli wahają się od 800 do 6000 zł). Będzie ono przydatne dla turystów podróżujących samolotem.

Bagaż można ubezpieczyć na wypadek zaginięcia, zniszczenia lub kradzieży. Zakres ochrony polisy można również rozszerzyć o ubezpieczenie sprzętu elektronicznego i sportowego (niestety zwykle sumy gwarantowane są niskie) przewożonego w walizce czy torbie. Jednak większość ubezpieczycieli wyłącza zakres ochrony w przypadku przewozu wartościowych przedmiotów, jak np. biżuteria. W efekcie przed wyborem ubezpieczenia turystycznego do Chorwacji należy bardzo dokładnie zapoznać się z OWU.

Dodatek do ubezpieczenia turystycznego do Chorwacji – assistance samochodowe

Niektórzy ubezpieczyciele w ubezpieczeniach turystycznych oferują również assistance samochodowe. Aby skorzystać z tego typu usługi, najpierw trzeba zakupić polisę podróżną. Wielu Polaków do Chorwacji podróżuje autem i nie posiada np. Autocasco. Podczas pokonywania długiej trasy może nas spotkać kilka przykrych niespodzianek, jak np. awaria pojazdu, przebita opona, brak paliwa czy kolizja z innym samochodem. W poradzeniu sobie z nimi bardzo przydatna może być pomoc ubezpieczyciela, która może zostać udzielona do wysokości sumy gwarantowanej określonej w OWU w formie:

 • holowania, zwykle do najbliższego warsztatu lub do określonego limitu kilometrów,
 • pomocy przy kolizji lub awarii samochodu,
 • samochodu zastępczego na określoną liczbę dni po awarii, wypadku bądź kradzieży,
 • zakwaterowania do czasu naprawienia samochodu,
 • kontynuacji jazdy bądź powrotu do kraju,
 • wsparcia infolinii drogowej.

Assistance samochodowym można objąć pojazd osobowy zarejestrowany w Polsce. Jednak niektórzy ubezpieczyciele wyznaczają limit wieku auta (np. maksymalnie do 10 lat). Tego typu informacji należy poszukać w OWU przed zakupem ubezpieczenia turystycznego do Chorwacji.

Czym jest assistance prawne w ubezpieczeniu turystycznym do Chorwacji?

Assistance prawne może być przydatne w razie kradzieży czy zgubienia dokumentów. Jest to szeroko rozumiana pomoc prawna ze strony ubezpieczyciela. Centrum alarmowe towarzystwa udzieli turyście wskazówek, jak zachować się w danej sytuacji, w jaki sposób szukać wsparcia oraz gdzie znajdują się polskie placówki konsularne.

W razie utraty dokumentów tożsamości, konsultanci krok po kroku podpowiedzą nam co należy zrobić, aby wyrobić nowy. Niektórzy ubezpieczyciele w ramach assistance oferują również pomoc prawnika czy wypłatę środków w poczet kaucji w razie kradzieży pieniędzy.

Jak działa pomoc finansowa w ramach assistance w ubezpieczeniu turystycznym?

Kolej gondolowa na wzgórza Srd, Dubrownik, Chorwacja (fot. Joe deSousa)
Kolej gondolowa na wzgórza Srd, Dubrownik, Chorwacja (fot. Joe deSousa)

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach assistance w ubezpieczeniu turystycznym do Chorwacji oferują również pomoc finansową w trudnych sytuacjach. Zwykle ubezpieczyciel przekazuje turyście środki potrzebne na kontynuację podróży lub powrót do Polski.

Jeśli polisa turystyczna zawiera dodatek na wypadek opóźnienia lotu lub bagażu, turysta może otrzymać od ubezpieczyciela pieniądze potrzebne na opłacenie wyżywienia, zakwaterowania bądź na zakup koniecznych środków higienicznych (np. w razie zgubienia walizki czy torby przez linie lotnicze). Ponadto ubezpieczyciel pomoże również w odzyskaniu i ponownej wysyłce bagażu.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji?

Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji należy dopasować indywidualnie do celu, miejsca i długości wyjazdu. Osobom leniwie wypoczywającym na plaży wystarczy standardowa polisa podróżna z kosztami leczenia i ratownictwa w pakiecie, a także OC w życiu prywatnym i NNW. Ich wysokość sum gwarantowanych powinna wynosić:

 • co najmniej 30 000 euro w przypadku kosztów leczenia,
 • co najmniej 6000 euro w przypadku kosztów ratownictwa,
 • co najmniej 20 000 euro w przypadku OC w życiu prywatnym,
 • co najmniej 5000 euro w przypadku NNW.

Osoby podróżujące do Chorwacji samolotem mogą dodatkowo wybrać polisę turystyczną z ubezpieczeniem bagażu. Natomiast turyści lubiący rozrywkowy tryb życia rozszerzyć za dopłatą zakres ochrony o klauzulę alkoholową.

Aktywni fizycznie turyści muszą pamiętać o konieczności rozszerzenia za dopłatą zakresu ochrony ubezpieczenia turystycznego do Chorwacji o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka. Należy sprawdzić w OWU, do której z tych dwóch grup ubezpieczyciel zaliczył uprawianą przez nas dyscyplinę. Warto również zadbać, aby polisa podróżna posiadała OC sportowe w wysokości przynajmniej 20 000 euro, a także by koszty ratownictwa nie były mniejsze niż 6000 euro.

Rozszerzyć zakres ochrony ubezpieczenia turystycznego do Chorwacji za dopłatą muszą również osoby chorujące przewlekle i kobiety w ciąży. Jeśli tego nie zrobią, ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów leczenia czy wypłaty odszkodowania.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji?

Cena ubezpieczenia turystycznego do Chorwacji zależy od wielu czynników, takich jak wiek, cel, długość i miejsce wyjazdu, liczby ubezpieczonych osób, wyboru dodatkowych świadczeń czy rozszerzeń zakresu ochrony. Każdy turysta indywidualnie powinien dopasować polisę podróżną do własnych potrzeb. Posługując się kalkulatorem ubezpieczeń turystycznych na rankomat.pl, może znaleźć najtańszą ofertę już od 3,13 zł dziennie. Wyższe są ceny dla osób aktywnych fizycznie. Najtańsza polisa kosztuje:

 • 5 zł dziennie w przypadku nurkowania,
 • 5 zł dziennie dla osób uprawiających sporty wysokiego ryzyka,
 • 11,09 zł dziennie osób uprawiających sporty ekstremalne.

Natomiast w przypadku osób cierpiących na choroby przewlekłe, jak np. cukrzyca czy nadciśnienie najtańsza cena polisy turystycznej wynosi 6,44 zł. Turyści, którzy chcą rozszerzyć zakres ochrony o klauzulę alkoholową, zwykle muszą zapłacić o około 30 proc. więcej niż za standardowe ubezpieczenie. Natomiast ubezpieczenie podróżne z assistance samochodowym z sumą gwarantowaną w wysokości 4500 euro kosztuje 43,23 zł dziennie.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *