Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com
Umag, Chorwacja (fot. Apartments Sol Stella for Plava Laguna)

Umag

prowincja: Istria, Chorwacja

Umag jest pierwszą większą miejscowością turystyczną w Chorwacji po przekroczeniu słoweńsko-chorwackiej granicy na północy kraju, w regionie Istria. Miasto leży w urokliwej zatoce, a historyczne centrum znajduje się na wąskim, wysuniętym wgłąb morza cyplu. W mieście i bliskiej okolicy znajduje się aż 10 plaż wyróżnionych “Błękitną Flagą”. Ponadto Umag to świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicy. Blisko stąd do innych miast regionu Istria, ale także do Słowenii, czy nawet włoskich kurortów górnego Adriatyku oraz do Wenecji.

 

Od przejścia granicznego pomiędzy Słowenią, a Chorwacją do miejscowości Umag jest niespełna 12 km. W niektórych krajach tego typu miejscowości przygraniczne są swoistymi “miastami pokazowymi”, jak chociażby Menton we Francji, czy Görlitz w Niemczech. W przypadku miasta Umag nic takiego nie ma miejsca. To typowy śródziemnomorski kurort wakacyjny. Ma mnóstwo plusów (chociażby lokalizację i liczbę czystych plaż z Błękitną Flagą), ale jednocześnie w konkurencji z kilkuset innymi nadmorskimi miejscowościami Umag wypada dobrze, ale nie najlepiej. Pisanie, że jest to najwspanialszy kurort Chorwacji byłoby więc nieuczciwością.

Piękne plaże i liczne zatoczki

Umag, Chorwacja (fot. Apartments Polynesia Plava Laguna)
Umag, Chorwacja (fot. Apartments Polynesia Plava Laguna)

Umag można podzielić na dwie części. Północna skupiona jest wokół prestiżowej mariny jachtowej ACI. Na północ od mariny – wzdłuż morza – ciągną się hotele, kempingi i obiekty wypoczynkowe. Często posiadają własne plaże, baseny i domki z widokiem na morze. Z kolei część południowa to okolice starego miasta, znajdującego się na cyplu i wszystkie tereny bardziej na południe od starówki.

Umag, Chorwacja (fot. Meliá Istrian Villas for Plava Laguna)

W części północnej miasta zabudowa jest bardziej współczesna. Spacerując po mieście można także odnieść wrażenie, że jest tu więcej śródziemnomorskiej zieleni oraz drzew dających przyjemny cień. Wokół mariny jachtowej nie ma plaż. Ciekawiej robi się, gdy skierujemy się na północ od przystani jachtowej i zaczniemy odkrywać poszczególne zatoczki. Są tu liczne plaże żwirowe, betonowe, lub mieszane. Plaże są czyste i dobrze utrzymane. Przy większości znajdują się prysznice, bary plażowe oraz przyjemna dla oka zieleń. W tej części miasta znajduje się wiele hoteli, wakacyjnych apartamentów, a także przepięknych kempingów. Dzięki skalistemu wybrzeżu Adriatyk ma tu cudowny, turkusowy kolor, a woda w sezonie wakacyjnym zazwyczaj jest bardzo ciepła.

Booking.com

Urokliwe historyczne centrum miasta

historyczne centrum miasta Umag, Chorwacja (fot. James Stringer)

W południowej części kurortu punktem obowiązkowym – nawet jeśli przyjedziemy tutaj tylko na jeden dzień – jest spacer po starym mieście. Historyczne centrum, podobnie jak w kilku innych miastach regionu Istria, znajduje się na wysuniętym w głąb morza cyplu. Jednak tak naprawdę tutejsza starówka jest zabytkowa tylko w części. Puste luki lub powojenne zniszczenia zapełniła tu gęsto budowana nowoczesna zabudowa. Jednocześnie w samym centrum podziwiać można XV wieczny kościół i stojącą tuż obok wieżę z tego samego okresu. Zachowało się także trochę kamienic i pałaców z czasów, gdy dominowała tutaj Wenecja.

Umag, Chorwacja (fot. Henk-Jan van der Klis)

W centrum znajduje się wiele hoteli, apartamentów, butików i sklepów z różnościami typowymi dla miejscowości turystycznych. Są także oczywiście restauracje i bary ze stolikami rozstawionymi na świeżym powietrzu. Do bulwarów w centrum przycumowały statki wycieczkowe i kutry rybackie. W południowej części starego miasta znajduje się betonowa plaża z przepięknym widokiem na najstarszą zabudowę miasta. Zejście do morza jest tu łagodne, a woda nadaje się do kąpieli z małymi dziećmi. Wieczorem można stąd obserwować zachód słońca.

Booking.com

Umag - położenie

Umag położony jest na zachodnim wybrzeżu regionu Istria, na północy Chorwacji. Miasto leży bezpośrednio nad Adriatykiem, zaledwie 10 km od granicy ze Słowenią. Blisko jest stąd także do Włoch, dlatego turyści będący tu na wakacjach często wybierają się na jednodniową wycieczkę do Wenecji.

Umag liczy niespełna 13 tys. mieszkańców. W skład gminy miejskiej Umag wchodzą 23 okoliczne wioski. W mieście znajdują się głównie żwirowe, skaliste i betonowe plaże.

Umag, Chorwacja (fot. Apartments Sol Stella for Plava Laguna)

Umag - plaże, atrakcje, zabytki...

Stare miasto

Historyczne centrum miasta Umag położone jest na wysuniętym w głąb morza cyplu. W przeszłości, dzięki kanałowi wodnemu starówka była dookoła otoczona wodą. Jeszcze do 1954 r. większość mieszkańców stanowili Włosi, którzy wyprowadzili się w momencie, gdy oficjalnie Umag znalazł się we wpływach Jugosławii. Dziś na starówce jest już niewiele historycznej zabudowy, chociaż wciąż pięknie wygląda pierzeja południowa oraz kościół i wieża, które znajdują się przy głównym placu.

Umag, Chorwacja (fot. Peter Horenský)
Umag, Chorwacja (fot. Peter Horenský)

Miejskie plaże

Umag szczyci się faktem, że posiada aż 10 plaż, które otrzymały certyfikat Błękitnej Flagi. Tutejsze plaże są żwirowe, kamieniste oraz betonowe. Większość ładnych plaż znajduje się w północnej części miasta. Tam też zlokalizowane są najbardziej atrakcyjne hotele i kempingi.

Historia

W źródłach historycznych pewien mieszkaniec włoskiego miasta Rawenna wspomina o Umagu już w VII w. Wiadomo jednak, że Umag istniał już w czasach rzymskich. Potwierdzają to liczne pozostałości z czasów rzymskich odnajdowane przez archeologów. Przez wieki Umag zapewniał sobie bezpieczeństwo i niezależność dzięki swojemu położeniu. Historyczne centrum leżało na wyspie odciętej od stałego lądu kanałem.

 

W VIII i IX w. Umag bezpośrednio podległ – dziś włoskiemu – Grado, a także sąsiedniej Akwilei, a nawet przez pewien czas władzy w pobliskim Trieście. Jednak już wtedy coraz wyraźniejsze stawały się wpływy Republiki Wenecji.

 

W 1296 r. Umag oficjalnie podporządkował się Wenecji i pozostawał lojalny Republice Wenecji aż do 1797 r. Po upadku Republiki Wenecji Umag – podobnie jak całe wschodnie wybrzeże Adriatyku – na kilkanaście lat trafił w ręce Francji. Taki stan rzeczy miał miejsce do 1815 r.

 

W 1815 r. wpływy na wschodnim Adriatyku zyskała Austria, która sukcesywnie zaczęła rozwijać nadmorskie miasteczka w regionie Istria, tworząc z nich namiastkę uzdrowisk. Taki stan rzeczy miał miejsce do zakończenia I wojny światowej, czyli do 1918 r.

 

Po zakończeniu I wojny światowej Umag stał się częścią Włoch. Cała Istria w tym okresie była w granicach Włoch. Gdy zakończyła się II wojna światowa w 1945 r. doszło do kryzysu politycznego na tym terytorium, co doprowadziło do utworzenia Wolnego Terytorium Triestu. Umag wszedł wówczas w tzw. strefę B, będącą pod kontrolą jugosłowiańskiej armii. W 1954 r. Umag stał się częścią Jugosławii, co doprowadziło do masowej wyprowadzki włoskich rodzin z tego miasta. Do tej chwili Włosi stanowili większość mieszkańców miasta. Od 1991 r. Umag należy do niepodległej Chorwacji.

Umag, Chorwacja (fot. Oleg Sidorenko)
Umag, Chorwacja (fot. Oleg Sidorenko)

Komunikacja

Samochodem

Przykładowo z Warszawy do miasta Umag w Chorwacji jest niespełna 1200 km w jedną stronę. Do celu najwygodniej dojedziemy autostradami przez Czechy, Austrię i Słowenię. Mieszkańcy Polski wschodniej, m.in. Rzeszowa czy Lublina często wybierają podróż przez Słowację i Węgry. Drogi są odrobinę gorsze, ale wystarczy wówczas kupić tylko winiety dwóch krajów zamiast trzech. Niektórzy nawet nie wykupują winiety słowackiej, tylko omijają płatne odcinki bocznymi drogami. Nie jest to zbyt uciążliwe, ponieważ we wschodniej Słowacji nie ma zbyt wiele autostrad i dróg szybkiego ruchu. W samej Chorwacji uiszcza się opłaty autostradowe na bramkach w zależności od liczby przejechanych kilometrów.

 

Umag położony jest 12 km od granicy ze Słowenią. Jeśli więc jedziemy do Chorwacji przez Słowenię, nie będzie potrzeby korzystania z chorwackich autostrad.

Pociągiem

Najbliższa stacja kolejowa usytuowana jest w oddalonym o 30 km miasteczku Koper.

Samolotem

Najbliższe międzynarodowe porty lotnicze znajdują się w Rijece oraz w Puli.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.