Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com
Vodice, Chorwacja (fot. croatia.hr)

Vodice – modny kurort na wakacje. Świetne hotele przy morzu

prowincja: Dalmacja północna, Chorwacja

Niewielkie Vodice liczące na co dzień nieco ponad 6 tys. mieszkańców są jednym z najchętniej odwiedzanych nadmorskich kurortów w Chorwacji. Miasto położone jest w północnej Dalmacji, niedaleko Szybenika. Vodice zlokalizowane są w zatoce, w której znajduje się kilka wspaniałych wysp. W samym centrum kurortu znajduje się port jachtowy, a tuż obok – w obu kierunkach – ciągną się długie i piękne plaże z  łagodnym zejściem do morza.

 

Pewną ciekawostką jest fakt, że nazwa miasta – Vodice – wywodzi się od… wody. Jeszcze w czasach rzymskich, gdy akwedukty nie były zbyt popularne, Vodice słynęły z licznych źródeł wody pitnej, która miała właściwości lecznice. Kwestia źródeł wody pitnej w historii miasta przewija się wielokrotnie na przestrzeni wieków. Inną ciekawostką na temat miasteczka jest fakt, że mieszkańcy nie należą do skromnych. Bardzo chętnie nazywają swoje miasto St. Tropez Adriatyku. Mieszkańcy twierdzą, że jest tu równie elegancko i atrakcyjnie.

Vodice - elegancka zabudowa i nowe inwestycje

Vodice, Chorwacja (fot. M&M)
Vodice, Chorwacja (fot. M&M)

Po przyjeździe do miasteczka od razu rzuca się w oczy spójna, kameralna zabudowa. Wszystkie domy i kamienice mają jednakowy kolor elewacji i identyczny kolor dachów. To zresztą typowe dla Dalmacji, a niemal niespotykane w Polsce. Prawda, że architektura chorwacka zachwyca od pierwszego wejrzenia? Vodice żyją z turystyki. To główna gałąź lokalnej gospodarki – nic więc dziwnego, że wszystkie inwestycje ostatnich lat mają miejsce w pasie nadmorskim, a cała zabudowa i układ ulic zwrócone są ku Adriatykowi.

Vodice - plan miasta
Vodice - plan miasta

Miasto nie ma wyraźnego centrum. Wzdłuż morza biegnie ulica wokół której toczy się życie mieszkańców i turystów. Ulica pełni jednocześnie funkcję nadmorskiego bulwaru, po którym przez cały dzień – a szczególnie wieczorami – spacerują turyści. Wzdłuż nadmorskiej promenady i przy placach do niej przylegających znajdują się liczne restauracje, tawerny i bary. Duża część z nich posiada stoliki rozstawione na świeżym powietrzu. Znajdują się tu także butiki i sklepy z pamiątkami.

Vodice - eleganckie hotele w modnym kurorcie

Vodice, Chorwacja (fot. croatia.hr)

Cały obszar wybrzeża w centrum miasta zajmuje przepiękny port jachtowy. W stosunku do wielkości miasta Vodice (ponad 6 tys. mieszkańców) port wydaje się bardzo duży. Jednak rozwój turystyki w ostatnich latach sprawił, że powstało tu kilka 4 i 3 gwiazdkowych hoteli, wiele letnich rezydencji i wakacyjnych apartamentów. Niektóre z hoteli posiadają spektakularny widok na morze i baseny. Inne szczycą się udogodnieniami nawet poza sezonem: kryte baseny, sauny, bardzo dobre restauracje.

Warto przejrzeć oferty tych hoteli:

hotel Olympia Sky w Vodice, Chorwacja (fot. Hotel Olympia Sky)

Tylko w 2010 r. miasto odnotowało ponad 370 tys. noclegów. Szacuje się, że w czasie wakacji jednocześnie przebywa tu od 40 do 60 tys. turystów. To niemal dziesięciokrotnie więcej niż rodowitych mieszkańców. Część łodzi i jachtów to jednostki, które można wyczarterować. Z kolei inne łodzie należą do zamożnych osób, które na co dzień mieszkają w innych miejscach Europy, a przyjeżdżają na wybrzeże Chorwacji wyłącznie na wakacje.

Polecane hotele przy morzu w Vodice

hotel Olympia Sky w Vodice, Chorwacja (fot. Hotel Olympia Sky)
  • Hotel Olympia Sky****najlepszy hotel w Vodice i jeden z najfajniejszych w Chorwacji. Hotel znajduje się tuż przy plaży i niektóre pokoje posiadają balkony z widokiem na morzem. Jest tu łącznie aż 6 odkrytych i krytych basenów oraz strefa saun. Bardzo dobre jedzenie (warto wybrać opcję z niepełnym wyżywieniem), dużo atrakcji w hotelu, świetna lokalizacja, darmowe wifi.
Villas Arausana & Antonina w Vodice (fot. Villas Arausana & Antonina)
Villas Arausana & Antonina w Vodice (fot. Villas Arausana & Antonina)
  • Villas Arausana & Antonina*** – bardzo dobrze oceniany hotel, a jednocześnie sporo tańszy od opisanego wyżej Hotelu Olympia Sky****. Hotel znajduje się tuż przy plaży. Jest tu odkryty basen zewnętrzny, a internet wifi i parking są dostępne bez dodatkowych opłat. Duża część pokoi posiada balkony z widokiem na morze.
Hotel Miramaer w Vodice (fot. materiały hotelu)
Hotel Miramaer w Vodice (fot. materiały hotelu)
  • Hotel Miramare**** – czterogwiazdkowy hotel znajdujący się 100 m od plaży. Część pokoi posiada balkony z widokiem na morze. Jest tu odkryty basen z tasem do opalania i restauracja. Wifi jest bezpłatne, a parking wymaga dopłaty około 5 euro za dzień. Za niewielką dopłatą warto wybrać opcję ze śniadaniami i kolacjami.

Zobacz także noclegi w Chorwacji w sąsiednich kurortach. W osobnym dziale polecam sprawdzone hotele i apartamenty przy chorwackich plażach.

Świeże ryby na targu i plaże z Błękitną Flagą

Vodice, Chorwacja (fot. M&M)
Vodice, Chorwacja (fot. M&M)

W pobliżu portu jachtowego znajduje się targ, na którym codziennie rano można kupić świeże ryby. Są tu także owoce morza oraz zwykłe owoce i warzywa. Warto wstąpić chociażby dla samej atmosfery targowych zakupów!

plaża Plava w Vodice, Chorwacja
plaża Plava w Vodice, Chorwacja

W zachodniej części miasta, kierując się w stronę wioski Tribunj, znajduje się długa kamienista plaża, która regularnie otrzymuje wyróżnienie Błękitnej Flagi. Plaża posiada łagodne zejście do Adriatyku, co sprawia, że jest odpowiednia także dla rodzin z dziećmi. Wzdłuż plaż rosną palmy, chociaż póki co nie dają zbyt wiele cienia. Na całej długości tamtej części wybrzeża znajdują się też bary i restauracje.

plaża w miejscowości Vodice, Chorwacja (fot. M&M)
plaża w miejscowości Vodice, Chorwacja (fot. M&M)

Ciekawa plaża znajduje się też na południu. Jest to plaża żwirowa, która ciągnie się aż do sąsiedniej wioski Srima. Przy plaży znajdują się kempingi, ale także liczne dyskoteki organizowane w czasie wakacji na świeżym powietrzu. Są tu także bary, place zabaw i zjeżdżalnia wodna. Najbardziej znana dyskoteka znajdująca się w tym miejscu to Hacienda.

Jeśli zależy nam na dobrej zabawie, to powinniśmy wybrać się także do dyskoteki Guayas oddalonej od miasta Vodice o około 9 km.

Booking.com

Vodice - położenie

Miasteczko Vodice położone jest nad Adriatykiem, w północnej Dalmacji, w pobliżu znacznie większego Szybenika. Vodice liczą na co dzień ponad 6 tys. mieszkańców, ale w sezonie wakacyjnym w jednej chwili przebywa tu od 40 do 60 tys. ludzi.

W mieście znajduje się port jachtowy, a na pobliskich wodach Adriatyku znajduje się wiele malowniczych wysp. Blisko jest stąd do Parku Narodowego Krka (nieco ponad 20 km w jedną stronę). Plaże w mieście są żwirowe lub kamieniste.

Vodice, Chorwacja (fot. Zlatko Medjimorec)

Vodice - plaże, atrakcje, zabytki...

Centrum miasta Vodice

Centrum miasta rozciąga się wzdłuż kilkukilometrowej nadmorskiej promenady. Wzdłuż tej ulicy i placów do niej przylegających znajduje się najwięcej restauracji, tawern, barów, lodziarni, butików i sklepów. Wokół nadmorskiej promenady skupia się życie mieszkańców i turystów. Szczególnie tłoczno jest tu wieczorami, gdy zapełniają się restauracyjne stoliki.

Vodice, Chorwacja (fot. Zlatko Medjimorec)
Vodice, Chorwacja (fot. Zlatko Medjimorec)

Port jachtowy

W centralnej części miasta wybrzeże Adriatyku zajmuje przepiękny port jachtowy. Można stąd wypłynąć statkiem na wycieczkę po okolicznych wyspach lub wyczarterować jacht albo motorówkę.

port jachtowy w centrum kurortu (fot. M&M)
port jachtowy w centrum kurortu (fot. M&M)

Plaże w Vodice

Główna miejska plaża znajduje się w zachodniej części miasta i ciągnie się w stronę pobliskiej wioski rybackiej Tribunj. Plaża jest długa i kamienista, chociaż gdzieniegdzie znajdują się także betonowe pomosty. Wzdłuż plaż rosną palmy, a sama plaża jest kamienista z łagodnym zejściem do Adriatyku. Znajdują się tu także liczne bary i restauracje. W sezonie jest tu tłoczno, ponieważ kurort cieszy się dużą popularnością.

plaża Vićevica w Vodice, Chorwacja
plaża Vićevica w Vodice, Chorwacja

Plaża Hangarima

To żwirowa plaża, która ciągnie się z miasta Vodice aż do sąsiedniej wsi Srima. Przy plaży znajdują się kempingi, ale także liczne dyskoteki organizowane w czasie wakacji na świeżym powietrzu. Są tu także bary, place zabaw i zjeżdżalnia wodna. Najbardziej znana dyskoteka znajdująca się w tym miejscu to Hacienda.

plaża Hangar w Vodice, Chorwacja
plaża Hangar w Vodice, Chorwacja

Dyskoteka Guayas

Jedna z najbardziej znanych dyskotek w tej części wybrzeża Dalmacji. Znajduje się około 9 km od miasta Vodice.

Historia

Ślady życia na tutejszym terenie pochodzą już z epoki żelaza. Wiadomo, że w czasach imperium rzymskiego znajdowała się tutaj rzymska osada Arausa. Jednak pierwsza historyczna wzmianka na temat miejscowości Vodice pochodzi z 1402 r. Wówczas osada – podobnie jak cały region tej części Adriatyku – należała do Wenecji.

W XVI wieku, gdy regionem coraz częściej targały najazdy Turków, lokalna ludność przemieszczała się z głębi kraju w część nadmorską. To sprzyjało rozwojowi miasta. Zwiększała się liczba ludności Vodic, a co za tym idzie rosło znaczenie gospodarcze miasta. W tym samym czasie wokół miasta zbudowano mury obronne i wieże obserwacyjne. Miało to zapewnić bezpieczeństwo głównie przed najazdem wojsk tureckich.

Po upadku Republiki Wenecji w 1797 r. Vodice przeszły pod władanie Austrii. Nie przeszkadzało to jednak w dalszym rozwoju miasta. Austria utraciła tutaj swoje wpływy w roku 1918, tuż po zakończeniu I wojny światowej.

Na początku XX wieku Vodice liczyły około 2500 mieszkańców. Po zakończeniu II wojny światowej Vodice stały się częścią Jugosławii, a po jej rozpadzie w 1991 r. weszły w granice niepodległej Chorwacji. Dziś miejscowość liczy ponad 6 tys. mieszkańców, a głównym filarem lokalnej gospodarki jest turystyka.

nadmorska promenada, Vodice, Chorwacja (fot. Zlatko Medjimorec)
nadmorska promenada, Vodice, Chorwacja (fot. Zlatko Medjimorec)

Komunikacja

Samochodem

Do Dalmacji turyści z Polski zazwyczaj jadą własnym samochodem. Są dwie najbardziej popularne trasy w zależności od tego, z którego miejsca w Polsce wyjeżdżamy. Pierwsza trasa to podróż przez Słowację i Węgry. Drugi wariant to przejazd autostradami przez Czechy, Austrię i Słowenię. W dziale opłaty za autostrady w drodze do Chorwacji podpowiadamy, który wariant jest korzystniejszy i jak kształtują się ceny winiet na poszczególnych odcinkach. We wszystkich krajach tranzytowych (Czechy, Słowacja, Węgry, Austria, Słowenia) za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi płaci się poprzez wykupienie winiety. W samej Chorwacji (oraz ewentualnie we Włoszech, gdybyśmy przez ten kraj przejeżdżali) za przejazd płaci się na bramkach autostradowych w zależności od liczby przejechanych kilometrów.

 

Zobacz także:

Pociągiem

Przeglądając internetowe blogi i fora dyskusyjne można zauważyć, że niektórzy miłośnicy kolei jadą do Dalmacji pociągiem. Nie ma wprawdzie bezpośredniego połączenia, ale można jechać pociągiem z Warszawy lub z Katowic prosto do Budapesztu na Węgrzech. Na dworcu kolejowym w Budapeszcie należy przesiąść się w kolejny pociąg do Zagrzebia, a stamtąd już pociągiem do północnej Dalmacji. Niektórzy mawiają, że nie cel jest istotny, a sama podróż. W tym wypadku można liczyć na pasjonującą i nastrojową podróż międzynarodowymi składami kolejowymi niczym w XIX wiecznej Europie. Może warto rozważyć taką ewentualność, chociażby w jedną stronę?

Samolotem

Najbliższe międzynarodowe porty lotnicze znajdują się w Zadarze i Splicie.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.