Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com
Wybór ciepłego śpiwora to podstawa udanej wyprawy

Wybór ciepłego śpiwora to podstawa udanej wyprawy

Jeśli podczas biwaku lub noclegu w nieogrzewanym, wychłodzonym pomieszczeniu nie można usnąć z zimna, oznacza to, że pakując się na wyjazd, popełniło się ważny błąd. Ciepły śpiwór jest absolutnie niezbędny podczas górskich wypraw i długich wypraw trekkingowych – dzięki niemu da się uniknąć niebezpiecznej hipotermii.

Komu potrzebny jest ciepły śpiwór?

Jeśli wybierasz się w góry i jesteś pewny tego, że będziesz spać w schronisku lub w hostelu albo akurat jest pełnia lata, nie musisz brać ze sobą bardzo ciepłego śpiwora – chyba, że zamierzasz spać w wysokich partiach masywu. Jeśli jednak jest wiosna lub jesień, a Ty planujesz trekking z namiotem i chcesz spać w szałasie bądź pod gołym niebem, koniecznie pomyśl o modelu zapewniającym Ci komfort termiczny. Najcieplejsze śpiwory sprawdzają się także zimą i korzystają z nich turyści kwalifikowani. Jeśli nie ma się większego doświadczenia w zakupach sprzętu outdoorowego, można nieco pogubić się podczas ustalania tego, czy dany model sprawdzi się w określonych warunkach. Co musisz wiedzieć, zanim wydasz pieniądze na upatrzony śpiwór?

Temperatura komfortu a temperatura ekstremalna

Wybór ciepłego śpiwora to podstawa udanej wyprawy
Wybór ciepłego śpiwora to podstawa udanej wyprawy

Podczas wybierania śpiwora, koniecznie dowiedz się, jakie wartości temperatur podaje producent. Na ogół są to trzy parametry, czasem cztery. Wartość najwyższa to temperatura górnej granicy komfortu. Jeśli temperatura powietrza ją przekracza, to mężczyzna o przeciętnej budowie ciała znajdujący się wewnątrz śpiwora będzie się przegrzewać. Trzeba pamiętać o tym, że mężczyźni są mniej wrażliwi na zimno niż kobiety!

Trzy najważniejsze parametry to temperatura komfortu, temperatura limitu i temperatura ekstremalna. Temperatury komfortu i limitu określają odpowiednio, przy ilu stopniach kobiety i mężczyźni mogą cieszyć się spokojnym snem. Temperatura limitu określa jednocześnie, w jakiej temperaturze kobieta będzie już odczuwać zimno mogące uniemożliwić sen. Najniższa wartość, czyli temperatura ekstremalna, informuje o tym, kiedy mężczyzna marznie na tyle, by nie móc zasnąć, a kobieta jest poważnie zagrożona hipotermią. Przeglądając śpiwory, koniecznie sprawdź, do jakich temperatur przystosowany jest wybrany model.

Puch czy wypełnienie syntetyczne?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przede wszystkim, jeśli wybierasz się tam, gdzie panuje wilgoć, to raczej zrezygnuj ze śpiwora z wypełnieniem puchowym, ponieważ może on przemoknąć. Można jednak pomyśleć o modelu z impregnowanym puchem i z hydrofobową powłoką zapobiegającą zawilgoceniu wypełnienia. Warto pamiętać, że im wyższy jest stosunek puchu do pierza, tym lepiej śpiwór grzeje, jest bardziej sprężysty i zajmuje mniej miejsca. Im wyższa jakość puchowego wypełnienia, tym droższy śpiwór, ale opłaca się zainwestować w swój komfort. Nie bez powodu mówi się, że puch jest najlepszym izolatorem termicznym! Niestety puch czasem uczula, co jest szczególnie ważne, jeśli jest się alergikiem lub gdy obiektem poszukiwań są śpiwory dla dzieci.

Kształt również się liczy!

Jeśli zależy Ci na ciepłym śpiworze, który będzie minimalizował straty ciepła i szybko nagrzewał się, wybierz model o kształcie mumii. Jego zaletą jest to, że dobrze przylega do ciała i w dodatku jest bardzo wygodny. Jego ergonomiczny kształt zda egzamin, jeśli wybierzesz produkt dopasowany do Twojego wzrostu. W zbyt dużym śpiworze powstanie nieogrzana przestrzeń. Ważny jest też kaptur ze ściągaczem, ponieważ dużo ciepła traci się przez głowę. 

Jeśli już wiesz, czym sugerować się, kupując ciepły śpiwór, pomyśl o swoim obuwiu na zimowe wyprawy. Buty trekkingowe na zimę – jakie cechy i funkcje powinny mieć?

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.