Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Plaże w Chorwacji kojarzą się głównie z kamieniami lub żwirkiem. Jest w tym sporo racji, ponieważ takie plaże przeważają i mają swoje zalety. Zazwyczaj kolor morza w takich miejscach ma piękny lazurowy odcień, a woda jest na tyle transparentna, że zanurzając się po szyję, wciąż będziemy widzieć swoje nogi. Jednak w Chorwacji znajdziemy także plaże piaszczyste. Gdzie są najlepsze plaże na Chorwacji? A gdzie najpiękniejsze? Gdzie jest najmniej tłoczno? O tym piszemy w naszym przewodniku po chorwackich plażach.

 

Chorwacja posiada około 6000 km linii brzegowej z Morzem Adriatyckim. W tym z pozoru niewielkim – bo nieco ponad czteromilionowym kraju –  niemal z każdego punktu stosunkowo blisko jest do plaży. Spoglądając na mapę nie sposób nie odnieść wrażenia, że Chorwacja niejako “odebrała” Bałkanom najlepsze pod względem turystycznym tereny. Na Chorwację z zazdrością patrzą więc mieszkańcy Słowenii, Serbii i Bośni, którzy dostępu do morza nie mają w ogóle albo mają bardzo niewielki.

 

Dla części turystów pewnym wyznacznikiem jakości plaż jest symbol “Błękitnej flagi”, który regularnie przyznaje duńska Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej. Zrzesza ona narodowe fundacje poszczególnych krajów Unii Europejskiej, które sprawują nadzór nad plażami. “Błękitna flaga” przyznawana jest od 1987 r. plażą, które cechuje czystość i wysoka jakość wody w kąpieliskach. Kluczowe jest odprowadzanie ścieków do wód w okolicach plaż. Aż 97,3 proc. plaż w Chorwacji spełnia wymogi Fundacji, co oznacza, że praktycznie w każdym miejscu w tym kraju możemy być spokojni o czystość wody!

 

Plaże żwirowe i kamieniste w Chorwacji

 

Najczęstszym widokiem na chorwackiej riwierze są plaże kamieniste. Bardzo popularne są też plaże z drobnym żwirkiem, miejscami zmieszanym z piaskiem. Wprawdzie leżąc na ręczniku jest na nich nieco mniej wygodnie niż na plaży piaszczystej, ale są też plusy. Praktyczni turyści zwracają uwagę na fakt, że przynajmniej plażowych ręczników nie trzeba prać tak często, a piasek nie wpada do oczu. Raz wbity parasol przeciwsłoneczny z kamieni tak łatwo nie wypadnie pod wpływem wiatru. To oczywiście szczegóły, na które nie każdy zwraca uwagę. Zasadnicza różnica dotyczy koloru morza przy plażach kamienistych i żwirkowych. Morze – nawet gdy są fale – zazwyczaj jest bardzo przejrzyste. Transparentna woda sprawia, że morze wydaje nam się bardzo czyste. Dzieci z chęcią zakładają maski i nurkują, ponieważ pod wodą widok jest przepiękny! Jeśli odpłyniemy kilkanaście metrów od plaży, to mamy dużą szansę, że w morzu zobaczymy kolorowe ryby.

 

Gdzie do Chorwacji na plażę?

 

Najchętniej odwiedzana jest tzw. Riwiera Makarska. Jest to ponad 60 km odcinek plaż w południowej Dalmacji. Do najważniejszych wakacyjnych kurortów na riwierze należą: Makarska, Brela, Baska Voda, Gradac, Podgora i Bast. Plaże w tym miejscu są żwirowe, a wzdłuż linii brzegowej rośnie śródziemnomorska zieleń. Jakiś czas temu magazyn “Forbes” opracował listę dwudziestu najpiękniejszych plaż świata. Na tej liście znalazła się plaża Punta Rata, znajdująca się w miejscowości Brela, właśnie na Riwierze Makarskiej.

 

Na stronach internetowych biur podróży i w folderach reklamowych często pojawia się plaża Zlatni Rat na wyspie Brac, w pobliżu miasteczka Bol. To charakterystyczny złoty trójkąt wysunięty wgłęb morza. Plaża z jednej strony otoczona jest lazurowym morzem, a z drugiej soczyście zielonym lasem. Plaża fajnie wygląda na zdjęciach z lotu ptaka, ale w sezonie niestety jest tu tłoczno. Poza plażowiczami zdarzają się także surferzy i płetwonurkowie.

 

Niektórzy cenią sobie plażę w Dubrowniku. Zejście do wody jest łagodne, a w oddali widać przepiękną panoramę dalmackiego miasta. Jednak tu także jest tłum – nie tylko stałych bywalców, ale też przechadzających się turystów, którzy akurat zwiedzają Dubrownik. Naszym zdaniem warto zapoznać się z plażami w mieście Novalija, na wyspie Pag. Szczególnie popularna wśród młodzieży jest tam plaża Zree Beach. Plaża jest tam piękna, ale to nie jedyny argument. Przy Zree Beach znajdują się plażowe bary organizujące rozrywkę do bladego rana: kolorowe drinki, imprezy taneczne i piana party! To stąd pochodzą krążące po internecie, odważne zdjęcia miss mokrego podkoszulka. W wypadku turystek z Czech kończy się to najczęściej bez podkoszulka!

 

Więcej na ten temat w osobnym dziale:
Najlepsze plaże w Chorwacji – ranking

 

Piaszczyste plaże w Chorwacji

 

W Chorwacji znajdziemy też plaże piaszczyste. Ciekawą propozycją dla miłośników piaszczystego wybrzeża może być miasto Nin, w pobliżu Zadaru. Z uwagi na zagospodarowanie wokół plaż (boiska, place zabaw), miasto chętnie wybierane jest przez rodziny z dziećmi. Wieczorami w sezonie wakacyjnym organizowane są dyskoteki i koncerty.

 

Ponad kilometrowa piaszczysta plaża znajduje się w miejscowości Medulin, w pobliżu Puli, w regionie Istria. Plaża nazywana jest Bijeca. Miejsce odwiedzane jest przez surferów. Na części plaży można wynająć leżaki.

 

Godna uwagi jest także wyspa Krk, która wbrew pozorom połączona jest ze stałym lądem za pomocą mostu. W Zatoce Klimno znajdziemy piaszczystą plażę Komoriska. Niestety plaża jest dość mała, ale bardzo romantyczna. Większą plażę znajdziemy w pobliskiej miejscowości Meline. Popularnością cieszy się też plaża Baska, ale nie da się do niej dojechać samochodem. Być może dlatego jest tam luźniej i swobodniej.

 

Więcej na ten temat w osobnym dziale:
Piaszczyste plaże w Chorwacji

 

Tłok na chorwackich plażach

 

Dużo osób zwraca uwagę na tłok na chorwackich plażach. To niestety prawda – plażowanie jeden obok drugiego nie każdemu sprawia przyjemność. W sezonie wakacyjnym na tutejszych plażach są tłumy, zarówno Chorwatów, jak i Niemców, Czechów, Włochów, Słowaków i oczywiście Polaków, którzy szczególnie upodobali sobie ten kraj. Jak sobie radzić z tłokiem? Jest na to kilka sposobów. Zamiast rezerwować wakacje na kontynentalnej części Chorwacji warto spróbować wybrać jedną z wysp i to takich, które nie są bezpośrednio połączone z lądem. Konieczność przepłynięcia nawet krótkiego odcinka promem odstrasza wielu turystów, co powoduje, że na wyspach jest znacznie luźniej. Tę metodę z upodobaniem stosują turyści z Włoch.

 

Jeśli chcemy ograniczyć koszty lub po prostu przeraża nas dodatkowa komplikacja w postaci promu, to zarezerwujmy nocleg kilkanaście lub kilka kilometrów poza głównymi miastami turystycznym i z dala od największych skupisk kampingów. Nie ma nic przyjemniejszego niż wakacje na wsi, położonej nad morzem. Może nocami ciężko oczekiwać w takim miejscu bujnego życia towarzyskiego, ale w ciągu dnia mamy szansę na odrobinę swobody i intymności na plaży.

 

Ostatnia i najlepsza rada! Szukajmy zatoczek – są romantyczne, sprzyjają intymności. Czasem wystarczy przespacerować się kilkaset metrów, a czasem podjechać kawałek samochodem. Nawet jeśli dana zatoczka nie będzie całkiem pusta, to na pewno będzie tam zupełnie inne towarzystwo niż na plaży w centrum miasta lub tuż przy kampingu.

Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *