Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Wybrzeże Chorwacji – opisy plaż i regionów

Wybrzeże Chorwacji kojarzy się głównie z turkusowym morzem i kamienistymi lub żwirowymi plażami. Jest w tym sporo racji, ponieważ takie plaże przeważają i mają swoje zalety. Zazwyczaj kolor morza w takich miejscach ma piękny lazurowy odcień, a woda jest na tyle transparentna, że zanurzając się po szyję, wciąż będziemy widzieć swoje stopy. Jednak w Chorwacji znajdziemy także plaże piaszczyste. Gdzie są najlepsze plaże w Chorwacji? A gdzie najpiękniejsze? Gdzie jest najmniej tłoczno? O tym piszemy w naszym przewodniku po chorwackich plażach.

Chorwacja posiada około 6000 km linii brzegowej z Morzem Adriatyckim. W tym z pozoru niewielkim – bo nieco ponad czteromilionowym kraju –  niemal z każdego punktu stosunkowo blisko jest do plaży.

Wybrzeże Chorwacji - najpiękniejsza część Bałkanów

Plaża Złoty Róg (Zlatni Rat) - Brac, Chorwacja
Plaża Złoty Róg (Zlatni Rat) - Brac, Chorwacja

Spoglądając na mapę nie sposób nie odnieść wrażenia, że Chorwacja niejako “odebrała” Bałkanom najlepsze pod względem turystycznym tereny. Na Chorwację z zazdrością patrzą więc mieszkańcy Słowenii, Serbii i Bośni, którzy dostępu do morza nie mają w ogóle albo mają bardzo niewielki.

Dla części turystów pewnym wyznacznikiem jakości plaż jest symbol “Błękitnej flagi”, który regularnie przyznaje duńska Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej. Zrzesza ona narodowe fundacje poszczególnych krajów Unii Europejskiej, które sprawują nadzór nad plażami. “Błękitna flaga” przyznawana jest od 1987 r. plażom, które cechuje czystość i wysoka jakość wody w kąpieliskach. Kluczowe jest odprowadzanie ścieków do wód w okolicach plaż. Aż 97,3 proc. plaż w Chorwacji spełnia wymogi Fundacji, co oznacza, że praktycznie w każdym miejscu w tym kraju możemy być spokojni o czystość wody!

Booking.com

Plaże żwirowe i kamieniste w Chorwacji

plaża Trstenica w miejscowości Orebić, Chorwacja (fot. Remus Pereni)

Najczęstszym widokiem na chorwackiej riwierze są plaże kamieniste. Bardzo popularne są też plaże z drobnym żwirkiem, miejscami zmieszanym z piaskiem. Wprawdzie leżąc na ręczniku jest na nich nieco mniej wygodnie niż na plaży piaszczystej, ale są też plusy. Praktyczni turyści zwracają uwagę na fakt, że przynajmniej plażowych ręczników nie trzeba prać tak często, a piasek nie wpada do oczu. Raz wbity parasol przeciwsłoneczny z kamieni tak łatwo nie wypadnie pod wpływem wiatru.

plaża w zatoce Verudela na przedmieściach Puli, Chorwacja (fot. Christoph Sammer)
plaża w zatoce Verudela na przedmieściach Puli, Chorwacja (fot. Christoph Sammer)

To oczywiście szczegóły, na które nie każdy zwraca uwagę. Zasadnicza różnica dotyczy koloru morza przy plażach kamienistych i żwirkowych. Morze – nawet gdy są fale – zazwyczaj jest bardzo przejrzyste. Transparentna woda sprawia, że morze wydaje nam się bardzo czyste. Dzieci z chęcią zakładają maski i nurkują, ponieważ pod wodą widok jest przepiękny! Jeśli odpłyniemy kilkanaście metrów od plaży, to mamy dużą szansę, że w morzu zobaczymy kolorowe ryby.

Gdzie jechać do Chorwacji na piękną plażę?

plaża Punta Rata w miejscowości Brela, Chorwacja

Najchętniej odwiedzana jest tzw. Riwiera Makarska. Jest to ponad 60 km odcinek plaż w Dalmacji. Do najważniejszych wakacyjnych kurortów na riwierze należą: Makarska, Brela, Baska Voda, Gradac, Podgora i Bast. Plaże w tym miejscu są żwirowe, a wzdłuż linii brzegowej rośnie śródziemnomorska zieleń. Jakiś czas temu magazyn “Forbes” opracował listę dwudziestu najpiękniejszych plaż świata. Na tej liście znalazła się plaża Punta Rata (na zdjęciu powyżej), znajdująca się w miejscowości Brela, właśnie na Riwierze Makarskiej.

 

plaża Zlatni Rat, Bol, Chorwacja (fot. Alex)
plaża Zlatni Rat, Bol, Chorwacja (fot. Alex)

Na stronach internetowych biur podróży i w folderach reklamowych często pojawia się plaża Zlatni Rat na wyspie Brac, w pobliżu miasteczka Bol. To charakterystyczny złoty trójkąt wysunięty wgłęb morza (na zdjęciu powyżej). Plaża z jednej strony otoczona jest lazurowym morzem, a z drugiej soczyście zielonym lasem. Plaża cudownie wygląda na zdjęciach z lotu ptaka, jak i na żywo. To punkt obowiązkowy dla każdego, kto będzie w okolicy.

Plaże w miastach tętniących życiem

jedna z plaż w centrum Dubrownika (fot. Nick Savchenko)
jedna z plaż w centrum Dubrownika (fot. Nick Savchenko)

Niektórzy cenią sobie plażę w Dubrowniku. Zejście do wody jest łagodne, a w oddali widać przepiękną panoramę dalmackiego miasta. W sezonie wakacyjnym jest tłum – nie tylko stałych bywalców, ale też przechadzających się turystów, którzy akurat zwiedzają Dubrownik. Mimo wszystko Dubrownik to świetne miejsce na urlop. Poza ładnymi plażami, można zwiedzać najpiękniejsze miasto Chorwacji i wyjechać kolejką gondolową na pobliskie wzgórza. Rozpościera się stamtąd widok na wybrzeże Adriatyku i historyczne centrum Dubrownika.

Booking.com
Plaża Zrce Beach, Novalja (fot. Klub Aquarius)

Warto zapoznać się z plażami w mieście Novalja, na wyspie Pag. Szczególnie popularna wśród młodzieży jest tam plaża Zrce Beach. Plaża jest tam piękna, ale to nie jedyny argument. Przy Zrce Beach znajdują się plażowe bary organizujące rozrywkę do bladego rana: kolorowe drinki, imprezy taneczne i piana party! To stąd pochodzą krążące po internecie, odważne zdjęcia miss mokrego podkoszulka. W wypadku niektórych turystek kończy się to najczęściej bez podkoszulka!

 

Więcej na ten temat:

Piaszczyste plaże w Chorwacji

piaszczysta plaża w Medulinie, Chorwacja (fot. Camping Medulin)

W Chorwacji znajdziemy też plaże piaszczyste. Ciekawą propozycją dla miłośników piaszczystego wybrzeża może być miasto Nin, w pobliżu Zadaru. Z uwagi na zagospodarowanie wokół plaż (boiska, place zabaw), miasto chętnie wybierane jest przez rodziny z dziećmi. Wieczorami w sezonie wakacyjnym organizowane są dyskoteki i koncerty.

Ponad kilometrowa piaszczysta plaża znajduje się w miejscowości Medulin, w pobliżu Puli, w regionie Istria. Plaża nazywana jest Bijeca. Miejsce odwiedzane jest przez surferów. Na części plaży można wynająć leżaki.

 

plaża w kurorcie Baska, Kvarner, Chorwacja (fot. bferi)
plaża w kurorcie Baska, Kvarner, Chorwacja (fot. bferi)

Godna uwagi jest także wyspa Krk, która wbrew pozorom połączona jest ze stałym lądem za pomocą mostu. W Zatoce Klimno znajdziemy piaszczystą plażę Komoriska. Niestety plaża jest dość mała, ale bardzo romantyczna. Większą plażę znajdziemy w pobliskiej miejscowości Meline. Popularnością cieszy się też plaża Baska, ale nie da się do niej dojechać samochodem. Być może dlatego jest tam luźniej i swobodniej.

 

Więcej na ten temat:

Tłok na chorwackich plażach? Jedź na wyspę!

plaża w kurorcie Baska, Kvarner, Chorwacja (fot. bferi)

Dużo osób zwraca uwagę na tłok na chorwackich plażach. To niestety prawda – chorwackie wybrzeże cieszy się ogromnym powodzeniem. W sezonie wakacyjnym na tutejszych plażach są tłumy, zarówno Chorwatów, jak i Niemców, Czechów, Włochów, Słowaków i oczywiście Polaków, którzy szczególnie upodobali sobie ten kraj. Jak sobie radzić z tłokiem? Jest na to kilka sposobów.

Zamiast rezerwować wakacje na kontynentalnej części Chorwacji warto spróbować wybrać jedną z wysp i to takich, które nie są bezpośrednio połączone z lądem. Konieczność przepłynięcia nawet krótkiego odcinka promem odstrasza wielu turystów, co powoduje, że na wyspach jest znacznie luźniej. Tę metodę z upodobaniem stosują turyści z Włoch. Jedną z najpiękniejszych chorwackich wysp jest Hvar.

Hvar to bajkowy, wakacyjny kurort położony na chorwackiej wyspie o tej samej nazwie. Niewielkie miasteczko Hvar próbuje roztaczać wokół siebie aurę prestiżu i luksusu niczym włoskie miasta takie jak Portofino, czy Positano. Sprzyja temu urokliwa lokalizacja, kameralna i romantyczna starówka, niewielki port i okoliczne zatoczki. Miasto pełne jest zabytków, przepięknych widoków i restauracji ze stolikami na świeżym powietrzu. Z uwagi na położenie na wyspie, nie jest łatwo tutaj dojechać.

 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Brela, Chorwacja (fot. Nikolaj Potanin)
Brela, Chorwacja (fot. Nikolaj Potanin)

Jeśli chcemy ograniczyć koszty lub po prostu przeraża nas dodatkowa komplikacja w postaci promu, to zarezerwujmy nocleg kilkanaście lub kilka kilometrów poza głównymi miastami turystycznym i z dala od największych skupisk kempingów. Nie ma nic przyjemniejszego niż wakacje na wsi, położonej nad morzem. Może nocami ciężko oczekiwać w takim miejscu bujnego życia towarzyskiego, ale w ciągu dnia mamy szansę na odrobinę swobody i intymności na plaży. Nic dziwnego, że to na przedmieściach – a nie w centrach kurortów – spotkać można liczne panie opalające się topless. Piękne plaże, zróżnicowane zatoczki i śródziemnomorską zieleń znajdziemy na wybrzeżu Dalmacji. Jeśli chcecie mieć spokój, szukajcie noclegów poza kurortami, ale blisko morza.

Booking.com

Ostatnia i najlepsza rada! Szukajmy zatoczek – są romantyczne, sprzyjają intymności. Czasem wystarczy przespacerować się kilkaset metrów, a czasem podjechać kawałek samochodem. Nawet jeśli dana zatoczka nie będzie całkiem pusta, to na pewno będzie tam zupełnie inne towarzystwo niż na plaży w centrum miasta lub tuż przy kampingu.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.