Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com
plaża w Ustrine na wyspie Cres, Chorwacja (fot. Antonio Fassina)

Cres – przewodnik po mieście i po spokojnych plażach na wyspie

prowincja: Wyspy Chorwacji

Cres to niewielka rolnicza wyspa znajdująca się kwadrans rejsu od kontynentalnej części Chorwacji. Po środku wyspy Cres znajduje się urokliwe miasto o tej samej nazwie. Wyspa ma do zaoferowania sielskie krajobrazy, niezbyt zatłoczone i dziewicze plaże oraz przepiękne widoki. Cres ma też jeszcze jedną zaletę. Z południowych województw Polski jest tu mniej niż 1000 km w jedną stronę, co sprawia, że to ciekawa alternatywa na wakacje.

 

Wyspa Cres to idealne miejsce dla osób, które w czasie wakacji nie potrzebują wokół siebie tłumu innych plażowiczów, nocnych imprez, setek sklepików z chińszczyzną i wątpliwej jakości fast foodów. Jest tutaj mniej przebojowo, momentami może aż nudno, ale ku uciesze dużej części turystów są jeszcze na wybrzeżu Chorwacji miejsca nie przeżarte przez wszechobecną komercję.

Wyspa Cres - tutaj czas płynie wolniej

Cres, Chorwacja (fot. zolakoma)

Można zaryzykować stwierdzenie, żę tutaj czas zatrzymał się w miejscu, a na pewno znacznie spowolnił. Może wyspę “uratował” fakt, że nie ma tu bezpośredniego połączenia mostem drogowym? To sprawia, że nie przyjeżdżają tutaj tłumy, a jedynie ludzie, którzy wiedzą, czego potrzebują w czasie wakacji.

miasto Cres na wyspie o tej samej nazwie, Chorwacja (fot. Bernhard Scheid)

Miłośnicy aktywnych form spędzania wypoczynku zwracają uwagę na fakt, że wyspa Cres ma do zaoferowania liczne górskie szlaki i ścieżki widokowe. Różnice wysokości nie są aż tak znaczące, ale w czasie upalnych wakacji nawet stosunkowo niewielkie góry mogą okazać się wyczerpujące. Największą zaletą tutejszych szlaków są bajecznie pięknie widoki. Widać zieloną wyspę, turkusowe wody Adriatyku i gdzieniegdzie białe ślady pozostawione na morzu przez jachty i motorówki. Górskie szlaki są oczywiście zróżnicowane. Zarówno amatorzy, jak i zaprawieni w górskich podbojach odkrywcy znajdą coś dla siebie.

Booking.com

Romantyczne zatoczki i plaże bez tłumów

jedna z zatoczek na wyspie (fot. Erin Johnson)

Z punktu widzenia wakacyjnej podróży ważniejszy wydaje się być jednak inny atut wyspy Cres. Znajdziemy tu wiele romantycznych zatoczek, gdzie możemy opalać się w otoczeniu drzew z widokiem na błękitne morze. W lipcu i sierpniu wyspa przeżywa najazd turystów z Włoch (Włosi mają tu bardzo blisko) i z Niemiec. Jednak nawet w szczycie sezonu nie ma tu aż tak dużego tłoku, jak w kontynentalnej części Chorwacji. Oczywiście wyspa oferuje też zorganizowane plaże miejskie, ale jest grupa turystów, która potrafi pokonać pewne niedogodności, aby znaleźć się na dziewiczej, niezatłoczonej zatoczce, w okolicy której nie będzie żadnych zabudowań ani ruchu samochodowego.

plaża Galboka na wyspie Cres, Chorwacja (fot. Antonio Fassina)

Na wyspie Cres w oczy rzuca się niezakłócona niczym śródziemnomorska przyroda. Nie ma tu ruchliwych dróg, czy wielkich aglomeracji. Warto odwiedzić jezioro Vransko znajdujące się mniej więcej pośrodku wyspy. Ciekawa jest także architektura samej wyspy. W okolicznych wioskach dominują domy z kamienia, a jedyne miasto na wyspie – o takiej samej nazwie, jak wyspa – ma urokliwą starówkę połączoną z kameralnym portem rybackim. Dawniej mieszkańcy wyspy trudzili się głównie rolnictwem i hodowlą owiec. Dziś duża część dorabia na turystyce. Mieszka tu około 3500 osób.

Port rybacki, kamieniczki i piękne plaże

plaża w Ustrine na wyspie Cres, Chorwacja (fot. Antonio Fassina)

Na wyspie dominują głównie skaliste i kamieniste plaże. Plaże żwirowe znajdują się przede wszystkim w mieście Cres. Jednak najbardziej romantyczne są zatoczki i plaże z dala od miasta. Niektóre z nich przy odrobinie szczęścia można mieć na wyłączność. Szczególnie chętnie wykorzystują to panie, które mogą swobodnie poopalać się topless.

Cres, Chorwacja (fot. zolakoma)

Centrum wyspy tworzy miasto Cres będące gospodarczą i rozrywkową stolicą wyspy. To głównie tutaj znajdują się nieliczne hotele. Najważniejszy jest jednak romantyczny miejski port rybacki, który otoczony jest zabudową starego miasta. Wokół portu znajdują się restauracje ze stolikami na świeżym powietrzu, bary, lodziarnie, sklepiki. Wieczorami bardzo przyjemnie spaceruje się po bulwarach wzdłuż morza. Warto też zagłębić się w boczne uliczki starego miasta. Jedna z nich doprowadzi nas do zabytkowej twierdzy warownej.

Cres, Chorwacja (fot. Yacht Rent)

Ciekawe są także przedmieścia na północ od miasta. Jest tam kemping Kovacine oraz długi nadmorski bulwar, wzdłuż którego znajdują się niewielkie żwirowe plaże. Część osób wypoczywa w cieniu pod drzewami, a niektórzy rozkładają swoje leżaki na betonowym bulwarze. Bulwarem można przejść lub przejechać rowerem z kempingu Kovacine aż do miasta Cres.

Polecane kempingi i hotele na wyspie Cres

plaża przy kempingu Mobile Homes Camping Kovačine (fot. Mobile Homes Camping Kovačine)
plaża przy kempingu Mobile Homes Camping Kovačine (fot. Mobile Homes Camping Kovačine)
  • Mobile Homes Camping Kovačine – to zdecydowanie najlepszy kemping na wyspie z bardzo ładną plażą. Kemping leży tuż przy plaży i 15 minut spacerem od historycznego centrum miasta. Domki bungalow posiadają łazienkę i aneks kuchenny. Bezpłatne wifi i darmowy parking. Na terenie kempingu jest restauracja i dwa baseny (jeden z nich dla małych dzieci). W północnej części kempingu wydzielona została strefa naturystyczna (FKK).
Hotel Kimen, Cres, Chorwacja (fot. Hotel Kimen)
Hotel Kimen, Cres, Chorwacja (fot. Hotel Kimen)
  • Hotel Kimen – świetnie oceniany hotel położony w pobliżu kempingu. Hotel leży przy samej plaży i 10 minut spacerem od miasta. Pokoje mają klimatyzację. Rezerwując wakacje warto wybrać opcję z wyżywieniem (śniadania i kolacje). Bardzo dobra kuchnia, bezpłatne wifi i parking.

Więcej polecanych hoteli w Chorwacji znajdziesz na osobnej podstronie.

Booking.com

Cres - położenie

Wyspa Cres znajduje się w północnej części Chorwacji, na Morzu Adriatyckim. Wraz z sąsiednią wyspą Krk (która w przeciwieństwie do wyspy Cres połączona jest ze stałym lądem za pomocą mostu) są to dwie największe chorwackie wyspy. Ich powierzchnia jest zbliżona i w przypadku każdej z wysp wynosi około 406 km kwadratowych. Na wyspę można się dostać wyłącznie promem.

Ciekawostką jest fakt, że pośrodku wyspy znajduje się jezioro Vransko. Jest to sytuacja bardzo rzadko spotykana w przyrodzie, gdy na stosunkowo niewielkiej wyspie znajduje się sporej wielkości słodkowodne jezioro. Z tego względu jezioro Vransko objęte jest szczególną ochroną środowiskową. Cres jest wyspą górzystą. Najwyższy szczyt to Gorice – wysokość 648 m n.p.m.

miasto Cres na wyspie o tej samej nazwie, Chorwacja (fot. Bernhard Scheid)

Cres - plaże, atrakcje, zabytki...

To jedna z najwspanialszych wysp w Chorwacji. Warto tu zaplanować dwutygodniowe wakacje, aby dokładnie zwiedzić całą wyspę. Wybrzeże jest zróżnicowane. Bez mapy i przewodnika warto odkrywać poszczególne plaże i zatoczki.

Miasto Cres

Najważniejsza miejscowość na całej wyspie. Mieszka tu około 3000 spośród 3500 mieszkańców wyspy. Centralnym punktem jest port rybacki otoczony z trzech stron zabudową starego miasta. Wokół portu usytuowanych jest kilka restauracji ze stolikami rozstawionymi na nadmorskim bulwarze. Są także sklepy, lodziarnie, kilka hoteli oraz apartamenty wakacyjne. Część uliczek starego miasta prowadzi pod górę, skąd rozpościera się szerszy widok na wybrzeże. W mieście znajduje się także zabytkowa forteca.

Cres, Chorwacja (fot. zolakoma)

Plaża Sveti Ivan

Jedna z najpiękniejszych plaż w Chorwacji, znajduje się w zatoce w miejscowości Lubenice na wyspie Cres. Do plaży można się dostać na piechotę stromymi ścieżkami z miejscowości Loubenica lub drogą morską. Ciężko się tu dostać, ale ma to swoje zalety. Na plaży nie ma tłumów i panuje kameralna atmosfera. Nie ma tu także sklepów i barów, tylko dzika przyroda. Warto więc zabrać wcześniej ze sobą niezbędne napoje i prowiant. Później można się w spokoju delektować pięknem żwirowej plaży.

plaża Sveti Ivan. Lubenice, wyspa Cres (fot. Bastian Sander)

Jezioro Vransko

Znajdujące się pośrodku wyspy słodkowodne jezioro od wieków zapewnia dostawy wody miastu Cres i wszystkim wioskom na wyspie. To jeden z niewielu przypadków w świecie, gdy na stosunkowo niewielkiej wyspie znajduje się tej wielkości jezioro. Jezioro podlega ścisłej ochronie środowiskowej.

Górskie ścieżki

Wyspa Cres ma do zaoferowania turystom nie tylko piękne plaże i zatoczki, ale także górskie ścieżki widokowe o różnym stopniu zaawansowania. Najwyższy szczyt na wyspie to Gorice – wysokość 648 m n.p.m. Część ścieżek prowadzi po tutejszych lasach, a inne oferują przepiękne punkty widokowe. Niektórymi trasami można dojść do malowniczych zatoczek, do których nie da się dojechać samochodem.

Historia

Prawdopodobnie już w epoce kamiennej na wyspie Cres mieszkali pierwsi ludzie. Pierwsze osiedle mieszkalne powstało w miejscu dzisiejszego miasta Cres, chociaż starożytni Grecy nazywali tę wyspę mianem Apsirtides.

 

Wyspa na przestrzeni wieków wyróżniała się faktem, że pośrodku znajduje się słodkowodne jezioro, co znacząco ułatwiało życie ludziom i nie było bez znaczenia dla tutejszego rolnictwa. Od wieków tutejsze jezioro Vransko zaopatruje w wodę miasto Cres i wszystkie miejscowości znajdujące się na wyspie.

Cres, Chorwacja (fot. zolakoma)

Komunikacja

Samochodem

Samochodem z południowych województw Polski na wyspę Cres jest około 1000 km w jedną stronę. Najkrótsza droga wiedzie przez Słowację i Węgry, ale kierowcy z zachodniej części Polski wybierają też trasę przez Czechy, Austrię i Słowenię.

 

Zobacz więcej:

Na wyspę można się dostać wyłącznie promem. Najkrótsza droga promem wiedzie z miejscowości Brestova na kontynentalnej Chorwacji do wioski Porozina na wyspie Cres. Rejs trwa około 15-20 minut.

Połączenie promowe jest także dostępne z miejscowości Valbiska na wyspie Krk (wyspa połączona jest mostem z kontynentalna Chorwacją) do wioski Merag na wyspie Cres.

Samolotem

Najbliższy międzynarodowy port lotniczy znajduje się w Puli. Z Puli należy dostać się samochodem lub autobusem do miejscowości Brestova (około 65 km), a stamtąd promem na wyspę.

 

Zobacz więcej:

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.