Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Niewielka Chorwacja posiada aż siedem obiektów, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Światowa Lista Dziedzictwa wyszczególnia miejsca o nadzwyczajnym znaczeniu dla dobra całej ludzkości. W Chorwacji wyróżniona została architektura sakralna, centra miasta oraz jeden z parków narodowych. W trakcie wakacji w Chorwacji przy odrobinie dobrej woli można odwiedzić wszystkie te miejsca, a już na pewno część z nich.

 

Na Liście Światowego Dziedzictwa znajdują się obiekty objęte szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, która jest z kolei jest częścią struktur Organizacji Narodów Zjednoczonych. Na listę trafiają obiekty szczególnie ważne ze względu na swoją unikatowość architektoniczną, przyrodniczą lub kulturową. Mimo, że aspirujących obiektów jest wiele, to samo UNESCO jest stosunkowo oszczędne we wpisywaniu kolejnych miejsc na swoją listę. Lista poszerzana jest tylko raz w roku, na walnym zjeździe Komitetu Światowego Dziedzictwa. Chorwacja posiada siedem miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Bazylika Eufrazjusza w Poreču

 

Bazylika Eufrazjusza w Poreču
Bazylika Eufrazjusza w Poreču, Chorwacja (fot. Paul Barker Hemings, flickr.com)

Obecny budynek Bazyliki Eufrazjusza w Poreču pochodzi z VI wieku. Wcześniej w tym miejscu znajdował się inny kościół z V wieku. We wnętrzu, w bocznej nawie można podziwiać zabytkowe mozaiki przedstawiające sceny biblijne. Bazylika Eufrazjusza w zgodnej opinii ekspertów uznawana jest za najwspanialszy, do dziś zachowany przykład sztuki bizantyjskiej w Chorwacji. Poza bezcennymi mozaikami we wnętrzu bazyliki podziwiać można dekoracje z XVI wieku. Cyborium, czyli ażurowa obudowa nad głównym ołtarzem pochodzi z XIII wieku.

 

Stare miasto w Dubrowniku

 

Dubrownik, stare miasto
stare miasto w Dubrowniku, Chorwacja (fot. bigstockphoto, kierunekchorwacja.pl)

Dubrownik to jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Chorwacji. Turystom nie przeszkadza nawet specyficzny dojazd, przez terytorium obcego kraju. W przeszłości Dubrownik był samodzielną republiką, a jego mury obronne budziły postrach u wojsk próbujących przez wieki podbić miasto. Stare miasto w Dubrowniku ze swoją architekturą, układem ulic i świetnie zachowanymi murami obronnymi zostało uznane przez UNESCO za bezcenny układ urbanistyczny. Starówka w Dubrowniku została w całości wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa.

 

Hvar – krajobraz kulturowy wyspy

 

Hvar, Chorwacja
wyspa Hvar, Chorwacja (fot. Elena, flickr.com)

 

W 2008 r. na wniosek chorwackiego rządu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO została wpisana wyspą Hvar. Na corocznym zjeździe Komitetu Światowego Dziedzictwa za nadzwyczajną wartość uznano krajobraz kulturowy wyspy. W niektórych opracowaniach wyspa Hvar w kontekście UNESCO pojawia się jako Równina Starego Gradu, ponieważ to właśnie ta najstarsza na wyspie osada miała szczególne znaczenie przy nadawaniu wyróżnienia.

 

Katedra św. Jakuba w Szybeniku

 

katedra, Szybenik
Katedra św. Jakuba w Szybeniku, Chorwacja (fot. Ramon, flickr.com)

 

Katedra św. Jakuba w Szybeniku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO została wpisana w 2000 r. Katedrę planowano zbudować już w XIII wieku, ale pierwsze prace budowlane ruszyły dopiero w 1431 r. Budowa świątyni trwała aż 124 lata, a jej głównym projektantem i kierownikiem budowy był Giorgio Orsini. Początkowo Orsini budował katedrę w stylu gotyckim. Jednak po jego śmierci projekt przejął inny architekt – Niccolò di Giovanni Fiorentino, który ukończył budowę w stylu renesansowym. W czasie wojny o niepodległość w 1991 r. katedra została częściowo uszkodzona. Obecnie jest odrestaurowana i nie ma śladu po niedawnym zniszczeniu.

 

Pałac Dioklecjana w Splicie

 

Pałac Dioklecjana Split
pozostałości Pałacu Dioklecjana w Splicie, Chorwacja (fot. Toni Almodóvar Escuder, flickr.com)

 

Pałac Dioklecjana w Splicie, to słynna, historyczna rezydencja Cesarza Dioklecjana, której budowę ukończono w 305 roku. Budowla była wzorowana na warownym obozie rzymskim, ale miała spełniać przede wszystkim funkcję luksusowej willi, która byłaby nie do zdobycia dla obcych wojsk. Pałac wzniesiony był na planie prostokąta o wymiarach 214 na 175 metrów. Wewnątrz zbudowano dwie ulice (podłużną i poprzeczną), które przecinały się w środku Pałacu. Na przecięciu ulic znajdował się dziedziniec, a wzdłuż samych alei wybudowano liczne kolumny. Obecnie ruiny Pałacu Dioklecjana są częścią Splitu. Całość została wpisana na listę UNESCO w 1979 r.

 

Park Narodowy Jezior Plitwickich

 

Jeziora Plitwickie
Park Narodowy Jezior Plitwickich, Chorwacja (fot. Sergiu Bacioiu, flickr.com)

 

Jeden z najchętniej odwiedzanych parków narodowych w Chorwacji. Główną atrakcją parku jest 16 jezior krasowych, które połączone są ze sobą wodospadami. Całość tworzy bajeczny krajobraz, rzadko spotykany w Europie. Park odwiedzany jest przez kilka tysięcy osób dziennie, a w czasie wakacji liczba ta wzrasta nawet kilkukrotnie. Część turystów z Polski – z uwagi na położenie parku daleko od linii wybrzeża – odwiedza Park Narodowy Jezior Plitwickich w drodze znad Adriatyku do Polski.

 

Stare Miasto Trogir

 

Trogir, Chorwacja
Trogir, Chorwacja (fot. Alberto Romero, flickr.com)

 

Na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO znalazł się także Trogir, a konkretnie starówka tego miasta. Trogir położony jest w środkowej Dalmacji, nad samym Adriatykiem. Trogir – mimo iż na tle innych miast Chorwacji wydaje się być sporym i znanym kurortem – tak naprawdę poza sezonem liczy tylko około 10 tys. mieszkańców. Podobno stare miasto w Trogirze budowali jeszcze greccy kolonialiści. Najbardziej znanym zabytkiem w mieście jest katedra św. Wawrzyńca, która została wzniesiona w XIII wieku.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.