Booking.com

Nasi partnerzy

Zobacz kogo polecamy

Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie masto w Chorwacji lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com
Zagrzeb, Chorwacja, przewodnik po stolicy, polecane hotele

Zagrzeb – przewodnik po mieście, zabytki, atrakcje, polecane hotele

prowincja: Chorwacja centralna, Chorwacja

Zagrzeb to niespełna 800 tys. miasto, które – wbrew pozorom – nie przypomina innych europejskich stolic. Wpływ na to mają zawirowania historyczne i konflikty na Bałkanach. Tak naprawdę Chorwaci budują potęgę Zagrzebia dopiero od 1991 r., gdy kraj odzyskał niepodległość. Wśród Polaków pędzących co roku na słoneczne wybrzeże Chorwacji sama stolica jest mało znana. Być może wpływ na to ma lokalizacja miasta – z dala od nadmorskich kurortów. Samo miasto ma jednak wiele do zaoferowania.

 

Turyści z Polski, którzy wybierają się na wakacje w Chorwacji raczej rzadko tu zaglądają. Zagrzeb to ciekawe miejsce na jedno lub dwudniową przerwę w drodze na chorwackie wybrzeże. Jednak w takim wypadku nasi rodacy chętniej wybierają nocleg w Bratysławie, Budapeszcie lub nad Balatonem.

Zobacz także:

Praktyczne porady dotyczące podróży do Chorwacji samochodem opublikowałem w dziale Chorwacja samochodem – droga Polska – Chorwacja.

Górne miasto, czyli Gornji Grad

Gornji Grad i kościół św. Katarzyny widziany z wieży Lotrščak, Zagrzeb (fot. Jorge Láscar)

Niewielka stolica Chorwacji z punktu widzenia turystycznego ma zasadniczą zaletę. Wszystko jest tu blisko siebie i miasto swobodnie można zwiedzać pieszo. Najważniejsze zabytki, place, główne ulice i atrakcje turystyczne znajdują się w niezbyt dużej odległości.

Zagrzeb - mapa do pobrania
Zagrzeb - mapa do pobrania

Górne Miasto Zagrzebia, po chorwacku nazywane Gradec, zostało założone w średniowieczu – znajduje się tam najwięcej zabytków oraz najciekawsza w mieście architektura. To w tej części miasta skupia się ruch turystyczny. Drugie turystyczne centrum skupia się wzdłuż ulicy Lilica, która jest największym pasażem handlowym i reprezentacyjną ulicą Zagrzebia. Ulica Lilica znajduje się w Mieście Dolnym.

Kolejka łącząca Gradec z Miastem Dolnym

Zagrzeb, Chorwacja (fot. Francisco Anzola)
Zagrzeb, Chorwacja (fot. Francisco Anzola)

Do dzielnicy Gradec można wyjechać kolejką, która jest jedną z atrakcji turystycznych miasta. Dolna stacja kolejki znajduje się przy ulicy Tomićevej, niedaleko Parku Tomislava. Gdy wysiądziemy z górnej stacji kolejki będziemy już w samym centrum Zagrzebia, w turystycznej i historycznej dzielnicy.

Kolejka w Zagrzebiu - Zagrebačka uspinjača

To jdna z najkrótszych w Europie kolei linowo-terenowych, znajdująca się przy ul. Tomićevej (bocznej od Ilicy).

Po wyjściu z kolejki warto zwrócić uwagę na wieżę Lotrščak. Za niewielką opłatą można wyjść na górę i zrobić stamtąd pamiątkowe zdjęcia panoramy Zagrzebia. W pobliżu wieży Lotrščak warto być około południa. To wtedy na znak pamiątki po historycznej bitwie z wieży wystrzeliwana jest kula armatnia. Jest to nawiązanie do legendy według której z wieży wystrzelono kulę armatnią w stronę stacjonujących w pobliżu Turków. Kula miała rzekomo trafić w koguta, którego na obiad miał właśnie zjeść dowódca Turków.

Booking.com

Liczne zabytki starego miasta

historyczne centrum Zagrzebia, Chorwacja (fot. Nicolas Vollmer)
historyczne centrum Zagrzebia, Chorwacja (fot. Nicolas Vollmer)

Niedaleko od wspomnianej wieży znajduje się kościół św. Katarzyny (Crkva sv. Katarine), wybudowany w pierwszej połowie XVII w. Kościół na przestrzeni wieków był wielokrotnie częściowo niszczony, a później odbudowywany. Warto jednak wejść do środka, aby zobaczyć malowidła na sklepieniu nawy, które pochodzą z XVIII w.

Jednym z punktów obowiązkowych na starówce jest kościół św. Marka i plac wokół kościoła. W oczy rzuca się przede wszystkim sam kościół. Mimo, że świątynia nie należy do najstarszych (jest z XIII w.) ani największych, to uwagę zwraca kolorowy dach, na którym znajdują się herby Chorwacji i Zagrzebia – kościół i jego charakterystyczny dach widoczne są na zdjęciu poniżej.

kościół św. Marka w Zagrzebiu, Chorwacja (fot. Andrew Nash)

Warto także rozejrzeć się wokół i zwrócić uwagę na budynki, które otaczają plac i świadczą o prestiżu tego miejsca. Po wschodniej stronie placu znajduje się gmach chorwackiego parlamentu. To barokowy budynek wzniesiony w 1910 r. Osiem lat później z tego miejsca ogłoszono niepodległość Chorwacji i zerwanie z królestwem Austro-Węgier. Po przeciwnej stronie placu stoi Pałac Bana (Banski dvori), który jest jednocześnie siedzibą prezydenta Chorwacji.

Tętniący życiem rynek i główna ulica handlowa

Trg bana Josipa Jelačića w Zagrzebiu (fot. Bigstock)
Trg bana Josipa Jelačića w Zagrzebiu (fot. Bigstock)

Jeśli szukamy miejsca tętniącego życiem, gdzie skupia się turystyczne i lokalne życie stolicy to musimy udać się na Trg bana Josipa Jelačića, jest to centrum Donji Gradu, a jednocześnie rynek i najważniejszy plac w Chorwacji. W 1866 r. na środku dużego, prostokątnego placu postawiono pomnik Josipa Jelačića, który walczył z wpływami Węgier na terenie ówczesnej Chorwacji. Pomnik został usunięty po zakończeniu II wojny światowej, ale powrócił ponownie w 1991 r., gdy Chorwacja odzyskała niepodległość. Na placu znajduje się także fontanna. Mieszkańcy twierdzą, że wrzucenie tutaj drobnych pieniędzy przynosi szczęście na przyszłość.

Trg bana Josipa Jelačića w Zagrzebiu (fot. Sei F)
Trg bana Josipa Jelačića w Zagrzebiu (fot. Sei F)

Kamienice wokół placu pochodzą głównie z XIX w. Obecnie znajdują się tutaj kawiarnie ze stolikami na zewnątrz, restauracje, sklepy, eleganckie butiki i banki. Życie na placu toczy się do późnych godzin nocnych. Być może sprzyja temu fakt, że plac nie jest odcięty komunikacyjnie od miasta, a jest wręcz przeciwnie. Przez plac przebiega nowoczesna linia tramwajowa. Warto także zagłębić się w boczne uliczki i mniejsze place. Tam również znajdziemy ciekawe kawiarnie i miejsca, gdzie można odpocząć lub zjeść smaczny posiłek w trakcie zwiedzania miasta. Biegnąca od placu ulica Lilica jest główną ulicą handlową w stolicy Chorwacji.

Gdzie spać? Polecane hotele w Zagrzebiu

Hotel Central znajduje się w centrum Zagrzebia, oferuje prywatny parking w garażu podziemnym
Hotel Central znajduje się w centrum Zagrzebia, oferuje prywatny parking w garażu podziemnym

W Zagrzebiu warto zatrzymać się na dwa dni w drodze na chorwackie wybrzeże. Lepiej więc wybrać hotel niż apartament. Zwróćmy uwagę, aby hotel zapewniał parking i był dobrze skomunikowany z historycznym centrum miasta.

  • Hotel National – ładny i czysty, kameralny hotel w standardzie trzech gwiazdek. Minutę drogi od hotelu znajduje się przystanek tramwajowy, z którego w kilka chwil bezpośrednio dojechać można do starego miasta. Hotel zapewania parking, ale lepiej wcześniej poprosić o rezerwację miejsca. Dobre śniadania, bezpłatne wifi, taras. Świetna cena – pokój 2-osobowy za około 270 zł/dobę.
  • Best Western Hotel Stella – świetny hotel tranzytowy jako nocleg w drodze na chorwackie wybrzeże. Hotel znajduje się przy węźle autostradowym na południe od Zagrzebia. Bardzo ładne pokoje, świetne i urozmaicone śniadania, wifi, duży parking pod hotelem, konkurencyjna cena. Do samego centrum Zagrzebia z hotelu najłatwiej podjechać samochodem.
  • Hotel Central – hotel o wysokim standardzie znajdujący się w centrum Zagrzebia. Stąd na zwiedzanie historycznego centrum można wybrać się już pieszo (chociaż obok znajduje się przystanek tramwaju). Bardzo dobre śniadania, ładne, czyste i klimatyzowane pokoje, wifi. Samochód należy zostawić na prywatnym parkingu podziemnym Importanne Centar w cenie 12 euro za dzień (100 metrów od hotelu). Płatność za parking w hotelowej recepcji.

Co i gdzie zjeść w Zagrzebiu?

jedna z restauracji w centrum Zagrzebia (fot. Roy Wooters)
jedna z restauracji w centrum Zagrzebia (fot. Roy Wooters)

Kuchnia w stolicy Chorwacji różni się od tej jaka jest popularna w miastach na chorwackim wybrzeżu Adriatyku. Na wybrzeżu inspiracje czerpie się z sąsiednich Włoch – królują tam owoce morza, potrawy mączne i pizza. Natomiast Zagrzeb czerpie z tradycji kulinarnej sąsiednich Węgier. Potrawy są tu mocno doprawione. W restauracjach króluje mięso i ryby w towarzystwie pikantnych warzyw. Chociaż oczywiście owoce morza też tu znajdziecie.

Będąc w Zagrzebiu koniecznie trzeba spróować lokanego przysmaku – to Zagrebački schnitzel nazywanej też Zagrebački odrezak. To danie mięsne składające się z cielęciny nadziewanej szynką i serem, usmażonej i podawanej na grzance. Warto też spróbować lokalnego piwa Karlovacko. To lekki lager o pełnym i przyjemnym smaku.

  • Plac Kitchen&Grill, Dolac 2, Zagrzeb – bardzo fajna knajpka w samym centrum, blisko Trg bana Josipa Jelačića. Przystępne ceny, świeże jedzenie, sporo dań mięsnych z grilla, ale też lokalne burgery w innej odsłonie niż w sieciówkach. Naprawdę warto wstąpić na szybki obiad w trakcie zwiedzania miasta!
  • Pod Zidom Bistro, Pod Zidom 5, Zagrzeb – dobra restauracja także w pobliżu Trg bana Josipa Jelačića. Dania są tu wyszukane, a ceny wyższe. Świetne miejsce jeśli marzycie o dobrej kolacji w Zagrzebiu i nie zależy Wam na niskiej cenie. Pod Zidom Bistro stało się w ostatnich latach jednym z najmodniejszych miejsc na mapie Zagrzebia.

Zagrzeb w czasie wakacji

ul. Tkalčićeva przy której znajdują się fajne knajpki i restauracje (fot. Jorge Franganillo)
ul. Tkalčićeva przy której znajdują się fajne knajpki i restauracje (fot. Jorge Franganillo)

Co jeszcze warto wiedzieć o Zagrzebiu przyjeżdżając tutaj? Na koniec pierwszej części przewodnika warto przypomnieć kilka ciekawostek na temat Zagrzebia. Zagrzeb nie był projektowany jako stolica. Stolicą został w 1991 r. po rozpadzie Jugosławii. Dziś to niespełna 800 tys. miasto w czasie wakacji może wydawać się nieco opustoszałe. Duża część mieszkańców w sezonie letnim wyjeżdża nad plaże w Chorwacji. Zdecydowanie tłoczniej jest tu na wiosnę i jesienią.

ul. Tkalčićeva w Zagrzebiu, Chorwacja (fot. Jorge Franganillo)
ul. Tkalčićeva w Zagrzebiu, Chorwacja (fot. Jorge Franganillo)

Stolica Chorwacji otoczona jest przez tzw. Okręg Zagrzebski. To swoisty zielony pierścień otaczający miasto. Znajdują się tam różne atrakcje, sporo chronionych obszarów przyrodniczych, dwa parki naturalne oraz wyjątkowy rezerwat ornitologiczny. Wokół miasta znajdują się liczne ścieżki rowerowe i trasy spacerowe. Są tam także ruiny zamków. Jednak to temat na dłuższy, osobny artykuł.

Booking.com

Zagrzeb - położenie

Zagrzeb położony jest w centralnej Chorwacji, na północnym brzegu rzeki Sawy. Miasto liczy niespełna 800 tys. mieszkańców, ale jeśli weźmiemy pod uwagę całą aglomerację, to w okolicy mieszka ponad 1,2 mln ludzi. To sporo, jak na stolicę kraju, który ma 4,2 mln obywateli.

Miasto jest administracyjnym, kulturowym, gospodarczym i naukowym centrum Chorwacji. Pełni też funkcję najważniejszego węzła komunikacyjnego w regionie. Miasto leży na wysokości 122 m n.p.m. Stolica Chorwacji rozpościera się na przestrzeni 641 km kwadratowych.

niewielkie restauracje w centrum Zagrzebia, Chorwacja (fot. Francisco Anzola)

Zagrzeb - ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

Plac św. Marka

To główny plac starego miasta. Znajduje się tutaj wybudowany w XIII w. niewielki kościół św. Marka. Na uwagę zasługuje kolorowy dach kościoła, na którym znajdują się symbole Chorwacji i Zagrzebia. We wschodniej części placu znajduje się siedziba chorwackiego parlamentu. Po przeciwnej stronie placu stoi Pałac Bana (Banski dvori), który jest jednocześnie siedzibą prezydenta Chorwacji.

kościół św. Marka na placu św. Marka, Zagrzeb, Chorwacja (fot. Francisco Anzola)
kościół św. Marka na placu św. Marka, Zagrzeb, Chorwacja (fot. Francisco Anzola)

Kościół św. Katarzyny

Wybudowany w pierwszej połowie XVII w. kościół, w którym na szczególną uwagę zasługują freski na sklepieniu.

Wieża Lotrščak

Wieża widokowa, z której rozpościera się widok na panoramę Zagrzebia (wstęp możliwy dla zwiedzających w ciągu dnia). Codziennie w południe z wieży wystrzeliwana jest kula armatnia. Ma to związek z legendarnym wydarzeniem z przeszłości, gdy do miasta zbliżali się Turcy. Mieszkańcy wystrzelili wówczas kulę armatnią, która podobno trafiła w nadziewanego koguta, którego miał zjeść na obiad dowódca wojsk Tureckich.

widok z wieży Lotrščak, Zagrzeb (fot. Mario Fajt)

Trg bana Josipa Jelačića

Najważniejszy plac w Zagrzebiu, będący jego wizytówką i zarazem rynkiem. To skupia się życie mieszkańców i turystów. Wokół znajdują się restauracje ze stolikami na świeżym powietrzu, kawiarnie, bary, sklepy, butiki, hotele i banki. Przez środek placu przebiega linia szybkiego tramwaju. Warto także pospacerować po pobliskich uliczkach i mniejszych placach.

Trg bana Josipa Jelačića w Zagrzebiu (fot. Francisco Anzola)
Trg bana Josipa Jelačića w Zagrzebiu (fot. Francisco Anzola)

Katedra Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny

Znajduje się na Kapitolu. Jej budowa rozpoczęła się w drugiej połowie XII w. i trwała kilkadziesiąt lat. W XIX w. miało miejsce trzęsienie ziemi, które częściowo zniszczyło katedrę. Wkrótce potem przebudowano świątynię i dziś jest to najpiękniejszy kościół w Zagrzebiu.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zagrzebiu (fot. Jorge Láscar)

Teatr Narodowy w Zagrzebiu

Przepiękny teatr, otworzony dla publiczności w 1895 r. był wzorowany na operze w Paryżu. Projektantami budynku byli architekci z Wiednia – Ferdynand Fellner i Hermann Helmer. W otwarciu teatru uczestniczył między innymi cesarz austrowęgierski Franciszek Józef I.

Teatr Narodowy w Zagrzebiu, Chorwacja (fot. Francisco Anzola)

Plac króla Tomisława (Trg kralja Tomislava)

Obok dworca kolejowego Zagreb Glavni Kolodvor (dworca centralnego) znajduje się Plac króla Tomisława (Trg kralja Tomislava) – pierwszego chorwackiego króla. Król zasłynął tym, że zjednoczył wszystkie chorwackie prowincje i bronił kraju przed atakami ze strony Węgier. Wokół placu można podziwiać eleganckie kamienice, a na jego środku znajduje się Pawilon Sztuki, który został zbudowany w 1896 r.

Plac króla Tomisława w Zagrzebiu, Chorwacja (fot. Jorge Franganillo)
Plac króla Tomisława w Zagrzebiu, Chorwacja (fot. Jorge Franganillo)

Historia

Pierwsza osada w miejscu dzisiejszej stolicy Chorwacji powstała na wzgórzu, tu, gdzie obecnie znajdują się dwie turystyczne dzielnice miasta Gradec i Kaptol. Pod koniec VIII w. pojawili się tutaj Słowianie, którzy zaczęli budować domy, świątynie i oczywiście fortyfikacje obronne.

Początkiem XII w. utworzono tutaj diecezję (co podniosło prestiż miasta) i zbudowano katedrę, która jednak niespełna 40 lat później została zniszczona w czasie najazdu Tatarów. Podobno Tatarzy w ograbionej katedrze utworzyli stajnię dla swoich koni.

Zagrze, Chorwacja (fot. Jorge Franganillo)
Zagrze, Chorwacja (fot. Jorge Franganillo)

Przez wieki władze obu wzgórz Gradec i Kaptol rywalizowały między sobą. Kłótnie dotyczyły podziału podatków, uprawnień mieszkańców i władzy kościelnej. Dopiero w XV w. pomiędzy dzielnicami doszło do częściowego porozumienia, gdy musiały się one zjednoczyć przeciwko wspólnemu wrogowi, którym byli stacjonujący nieopodal Turcy. Do całkowitego połączenia rywalizujących ze sobą wzgórz doszło dopiero w XVII w. Miasto w tym czasie było już formalną stolicą Chorwacji, ale władało stosunkowo niewielkim państwem.

W XVII i XVIII w. miasto dotknęły liczne pożary, a później także epidemie, które doprowadziły do śmierci dużej części mieszkańców. W czasach rządów Habsburgów miasto ponownie zaczęło się odradzać i umacniać swoją pozycję. Był to czas szybkiego rozwoju przemysłu i handlu.

W 1862 r. uruchomiono linię kolejową z Zagrzebia, przez Słowenię, do Wiednia. Zagrzeb stał się wówczas ważnym węzłem komunikacyjnym w regionie. Kilka lat później uruchomiono kolejną linię kolejową, która połączyła Zagrzeb z Budapesztem. W samym mieście zaczęła też funkcjonować komunikacja miejska. Budowano także obiekty kulturalne, nowe osiedla, secesyjne pałace.

W 1918 r. po upadku Austro-Węgier Zagrzeb przestał być stolicą Królestwa Dalmacji, Chorwacji i Slawonii. W 1941 r. miasto zostało zajęte przez wojska hitlerowskie, które pozostały tutaj do 1945 r. Po zakończeniu II wojny światowej Zagrzeb był znaczącym, ale jednak nie stołecznym, miastem Jugosławii. Zagrzeb stał się ponownie stolicą w 1991 r. po odzyskaniu przez Chorwację niepodległości.

Zagrzeb, Chorwacja (fot. Francisco Anzola)
Zagrzeb, Chorwacja (fot. Francisco Anzola)

Komunikacja

Samochodem

Zagrzeb jest komunikacyjnym centrum Chorwacji – miasto jest dobrze skomunikowane z innymi państwami za pomocą sieci autostradowej, linii kolejowych i międzynarodowego lotniska. Turyści z Polski najczęściej przyjeżdżają tutaj w drodze na chorwackie wybrzeże.

Do Zagrzebia prowadzi aż 6 autostrad, a w budowie jest już siódma autostrada od południa. Wszystkie te autostrady łączą się na przedmieściach tworząc wschodnią, południową i zachodnią obwodnicę miasta.

 

Zobacz więcej:

Z Warszawy do Zagrzebia jest około 1050 km, gdy wybierzemy najwygodniejszą trasę autostradami przez Czechy, Austrię i Słowenię. Należy pamiętać, że we wszystkich trzech krajach za przejazd autostradami musimy zapłacić poprzez wykupienie winiety najlepiej tuż na granicy, ponieważ – poza krótkim odcinkiem w okolicach Brna – autostrady mają tutaj ciągłość. Inaczej jest w Chorwacji, gdzie za przejazd płaci się od liczby przejechany kilometrów (na bramkach autostradowych).

Z południowej Polski – przykładowo z Krakowa – do Zagrzebia jest 825 km przy wyborze wariantu przez Czechy, Austrię i Słowenię. Jednak część kierowców z południa i wschodu Polski jedzie przez Słowację, a później przez Węgry. To optymalna trasa na przykład dla mieszkańców Rzeszowa.

Samolotem

W Zagrzbiu znajduje się międzynarodowy port lotniczy. Bezpośrednie połączenia z Polski są możliwe liniami LOT z Warszawy. Tutejsze lotnisko jest też bazą serwisową dla linii lotniczych Croatia Airlines.

 

Komunikacja miejska w Zagrzebiu

Komunikację miejską w Zagrzebiu obsługuje spółka ZET. Zarządza ona połączeniami tramwajowymi i autobusowymi na terenie miasta. Zagrzeb nie posiada metra, dlatego to właśnie tramwaje cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców. Trasy tramwajowe liczą ponad 120 km. Jest tu 15 linii dziennych i 4 nocne.

To także może Cię zainteresować:

Jedna odpowiedź do “Zagrzeb – przewodnik po mieście, zabytki, atrakcje, polecane hotele

  1. Wspaniały artykuł. Byłem tam w tym roku i jestem zachwycony miastem. Jedyne co mnie dość zdziwiło to dworzec, czy tramwaje bardzo stare. Przypominające wręcz te u nas kilkanaście lat temu. Ale jak dla mnie dodaje to tylko uroki miastu. Nie każdy przecież, w tym ja lubi te typowe nowoczesne miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.